خشک شدن بلوط ها  مهمترین چالش تنوع زیستی زاگرس

مدیر پروژه بین المللی حفاظت از تنوع زیستی زاگرس خشکیدگی بلوط های غرب را مهمترین چالش تنوع زیستس زاگرس عنوان کرد و افزود: اعتباری معادل 250 میلیارد تومان برای طرح پیشگیری ، کنترل خشکیدگی و بهره برداری ناپایدار از بلوط های غرب در سال جاری در نظر گرفته شده است.

شیرین ابوالقاسمی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر مهمترین معضلی که تنوع زیستی زاگرس با آن مواجه است خشکیدگی درختان بلوط غرب است که گونه شاخص یا پرچم زاگرس است و زندگی گونه های گیاهی و جانوری بسیاری در این منطقه از جمله سنجاب ایرانی ، خرس گیاهان دارویی و مرتعی زاگرس همگی به حیات این گونه وابسته است.

به گفته وی، با تحقیقاتی که توسط کارگروهی متشکل از وزارت جهاد کشاورزی ، سازمان محیط زیست، وزارت کشور و متخصصان و صاحب نظران دانشگاهی انجام شد مشخص منشاءاصلی خشکیدگی بلوط های غرب  ریزگردها هستند که ابتدا موجب خشکیدگی برگ درختان می شوند و از آنجایی که فرایند فتوسنتز و متابولیسم درختان توسط برگ ها انجام می شود با ازبین رفتن آنها کل درخت خشک می شود.

ابوالقاسمی اظهار داشت: البته بهره برداری های ناپایداری که از درختان بلوط غرب می شود یکی دیگر از عوامل نابودی بلوطها در زاگرس است.

مدیر پروژه بین المللی حفاظت از تنوع زیستی زاگرس تصریح کرد: در آخرین نششتی که اعضای کار گروه داشتند مقرر شد از محل ردیف اعتباری مدیریت بحران وزارت کشور اعتباربی معادل 250 میلیارد تومان برای سال 92 جهت طرح پیشگیری و کنترل خشکیدگی و بهره برداری ناپایداراز بلوط های غرب  در نظر گرفته شود که سازمان محیط زیست پیگیر تخصیص این اعتبار برای سال های آینده نیز هست و امیدواریم بودجه سال جاری ظرف چند ماه آینده اختصاص یابد.

وی با اینکه جنگلهای بلوط های زاگرس 16 استان کشور  را در بر می گیرد افزود: متدسفانه ط چند سال اخیر که با هجوم ریزگردها مواجه شده ایم بخش های زیادی از این جنگلها تخریب شده و حتی تخریب  این جنگلها در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان محیط زیست مانند دنا و هلن در استان های کهگیلویه و بویر احمد و چهار محال و بختیاری  و یا بخش هایی از استن فارس به وضوح قابل تشخیص است.

به اعتقاد ابوالقاسمی با مشخص شدن منشاء خشکیدگی بلوط های غرب و اعتباری مناسبی که برای ساماندهی این چالش در نظر گرفته شده چنانچه این تأمین اعتبار در سال های آینده ادامه یابد می توان ظرف چند سال  این معضل را برطرف کرد.
 

کد خبر 2059894

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 2 =