یک روز بندگی در بوستان شهر

آفتاب هنوز سینه کش آسمان است و تابشش از میان برگهای درختان سر به آسمان ساییده یک عصر داغ تابستانی را زیباتر می‌کند. هر چند خورشید در این روزهای بلند، برای خود پادشاهی به پا کرده و توان آدمیان در روزهای صیام را بیشتر محک می‌زند، انسانها نیز در کنجی از «بر آستان جانان»، «سریر» و «اورنگ» بندگی بر پا کرده‌اند. در بوستانی که درختانش از تهران قدیم تا به امروز، روایتگر چرخش روزگار است.

به گزارش خبرنگار مهر، اینجا، پارک شهر در قلب یک شهر چند میلیونی است، ساعاتی قبل از افطار یک روز داغ تابستانی. یکی از 22 بوستان تهران که برنامه «بر آستان جانان» اجرا می شود و در آن جایگاهی و غرفه هایی برپا شده است.

چند نفری جلوی غرفه های نگین و انگشتری، سنگهای قیمتی، تراش و حکاکی بر روی سنگ، انواع تسبیح و مهر، دوخت و چاپ سجاده، تابلو های مذهبی، چادر و مقنعه و ایستاده اند و تماشا می‌کنند این غرفه ها به گفته مسول روابط عمومی فرهنگسرای شهر همان جشنواره سبحه و سجاده(نمایشگاه و کارگاه های هنری) است که با هدف ارائه تلفیقی هنر و معنویت اجرا می شود .

چندمتری آن طرف تر، در غرفه «ترنج» برخی جوانان پاسخ سولات شرعی خود را جستجو می کنند کارشناس این حوزه نیز سعی می کند با حوصله فراوان پاسخ های آنان بدهد و مسایل را برای آنان تشریح کند.

کمی بالاتر از غرفه ها، غرفه به رسم مهربانی به معرفی و ارایه  خدمات موسسات و نهادهای خیریه می پردازد غرفه ای که در رسم مهربانی و انفاق را یادآور می شوند.

حاج آقا غیاث برای زنان و مردانی که جدا از هم روی صندلی ها نشسته اند، داستان عبودیت و بندگی می‌گوید و مردم را به بهتر و بهتر شدن موعظه می‌کند.

غرفه دیگر هر چند کمی خلوت است، اما تابلوهای معرق و قلم کاری روی مس در آن چشم نوازی می‌کند و تجلی‌گاه هنر خداوند و بندگان اوست. از اشعار شاعران بزرگ تا «وان یکاد» و «پنج قل» هنرمندانه بر روی فلز بی جان نقش بسته است. در «سریر مصور» دو جوان نقاشی خط می‌کشند. خطوط و نقشها در کنار هم هنرمندانه آرام می گیرند، تا زیبایی فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی را به تصویر بکشند.

در کنار غرفه ها، نمایشگاه کتابی نیز هر چند کوچک در اینجا برپا شده است و انسان ها را به خواندن دعوت می‌کند. کمی آن طرف تر «افطار آسمانی» آماده میزبانی میهمانان ماه میهمانی خداست. هر چه می‌گذرد، تعداد شهروندان حاضر در برنامه افزایش می‌یابد به گونه ای که دیگر جایی برای نشستن نیست.

در اين مراسم که به مدت 17 شب و تا 4 مرداد اجرا خواهد شد برنامه هاي مختلفي مانند نقالی مرشد میرزا علی، برنامه هنری از سوی بچه های جمعه ایرانی، دونوازی دف و نی، گروه کرسالمندان دمام زنی، گروه فیتیله، تقلیدصدا، برنامه کمدی و طنز باحضور منوچهرآذری،تواشیح،شعرخوانی‌شاعرانی‌نظیرصابرخراسانی،بختیاری،رضارفیع و بیابانکی،خوانندگان مطرح کشوری نظیر غلامرضا صنعتگر،محمد علیزاده، حشمتی و فولادی، مراسم تقدیر و تجلیل از اصناف، ورزش پهلوانی،ارتباط مستقیم با بقاع متبرکه ائمه اطهار، مناجات خوانی و جزء خوانی قرآن کریم خواهد بود.

همچنين غرفه های مختلف دیگری نیز با عناوین آشتی کنان، نذر صلوات و ختم قرآن کریم، نمایشگاه کتاب، بلوتوث، عکاسی، کانونها، نقاشی، قصه گویی قرآنی، آموزش و... همراه با جوایز ارزنده ویژه علاقمندان برپاست.

همچنان که در میان غرفه های بر آستان جانان در بوستان شهر قدم می زنم نوای دلنشین قرآن در بوستان طنین انداز می شود تا نویددهنده یک روز بندگی دیگر باشد ندای اذان که در قلب شهر میپیچد، این غزل حافظ در ذهن نقش می بندد که «بر آستان جانان گر سر توان نهادن، گلبانگ سربلندی بر آسمان توان زد.

شهروندان منطقه 12 برای شركت در اين برنامه می توانند تا 4 مرداد به نشانی: خیابان حافظ، خیابان بهشت،پارک شهر، مراجعه کنند همچنین بوستان خواجوی کرمانی در این منطقه پذیرای میهمانان بر آستان جانان است.

کد خبر 2097235

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =