۲۴ آبان ۱۳۹۳، ۱۶:۱۶

۱۰درصد جمعیت استان قزوین دیابت دارند

۱۰درصد جمعیت استان قزوین دیابت دارند

قزوین- خبرگزاری مهر: معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: ۱۰.۸ درصد از جمعیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفری استان قزوین به دیابت مبتلا هستند که بیش از ۱۰ هزار نفر آن ر ا بانوان تشکیل می دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، اولین نشست مطبوعاتی منوچهر مهرام رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان به همراه معاونان  درمانی، بهداشتی، غذا و دارو، رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان، رئیس نظام پزشکی   و مدیرکل بیمه سلامت استان ظهر شنبه با حضور خبرنگاران رسانه های گروهی استان در سالن کنفرانس دانشکده پرستاری قزوین برگزار شد.

سید سعید اسکویی در این نشست اظهارداشت: دیابت یک بیماری خاموش است و بر اساس آخرین آمار ها در دنیا ۸.۲ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال که حدود ۳۰۰ میلیون نفر می شوند، دیابت دارند که از این میزان نیز متأسفانه نیمی از بیماری خود خبر ندارند و به دلیل عوارضی نظیر تاری در دید و یا مشکل کلیوی به پزشک مراجعه کرده و متوجه بیماری دیابت خود می شوند.

۱۳ درصد مرگ و میرها در قزوین بر اثر سرطان است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین بیان کرد: علت ۱۳ درصد مرگ و میرها در استان سرطان است که ۳۰ درصد از آنها با تغذیه سالم و تغییر در شیوه زندگی قابل پیشگیری است.

وی یادآورشد: فشار خون، کم تحرکی، چاقی، دیابت و سیگار کشیدن از ریزفاکتورهایی است که در بروز بیماریهای قلبی و عروقی و سرطان تاثیرگذار است که با رفع آنها می توان از بروز بیماریها جلوگیری کرد.

اسکویی بیان کرد: به طور متوسط سالانه ۳۶ درصد از افراد در اثر بیماریهای قبلی عروقی فوت می کنند و ۳۰ درصد سرطان که با الگوی تغذیه ارتباط مستقیم دارد.

یادآورشد: ۷۰ درصد سرطانها با شیوه زندگی ما ارتباط مستقیم دارد و برخی از آنها قابل تشخیص است و اگر به تغذیه سالم  توجه شود  با  ویتامین های مورد نیاز بدن می توان از بروز آنها پیشگیری کرد.

۱۲ درصد بانوان قزوینی مبتلا به دیابت هستند

معاون بهداشتی دانشگاه و رئیس مرکز بهداشت استان قزوین گفت: طبق بررسی های صورت گرفته ۱۲ درصد از بانوان قزوینی به دیابت مبتلا هستند.

اسکویی اظهارداشت: براساس آخرین بررسی نظام بیماری‌های غیرواگیر، شیوع دیابت در افراد بالای ۱۵ سال استان ۱۰.۸ درصد است که در زنان ۱۲ درصد و در مردان حدود ۶.۹ درصد است.

وی با بیان اینکه نیمی از افرادی که از بیماری دیابت خود مطلع هستند نیز فقط یک دوره درمانی را پشت سر می گذارند افزود: در کشور ما حدود چهار میلیون و ۵۰۰ تا پنج میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند و هشت  میلیون نفر نیز دچار دیابت بوده و یا در معرض دیابت هستند.

رئیس مرکز بهداشت استان با تاکید بر اینکه، اساس پیشگیری از دیابت، داشتن تغذیه سالم، فعالیت بدنی و کاهش وزن است، تصریح کرد: افراد باید تلاش کنند ضمن کنترل فشار خون،  داشتن خواب خوب و دوری از استرس، انجام آزمایش قند خون را فراموش نکنند.

اعزام ۳۶ پزشک به مناطق روستایی قزوین

وی یادآورشد: در گذشته برای استقرار پزشکان در مناطق روستایی مشکلاتی وجود داشت که خوشبختانه با رفع ین موانع در آبان ماه سال جاری ۳۶ پزشک به مناطق روستایی اعزام شده اند.

اسکویی از استقرار دندانپزشکان در مناطق روستایی هم خبر داد و بیان کرد: با توجه به کمبود دندانپزشک در استان تعدادی از دندانپزشکان تنها در مراکز معین روستاها مستقر شده اند تا روستائیان نیز از خدمات دندانپزشکی بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه کمبود ویتامین D در کشور شایع است یادآورشد: خرید مکمل هایی نظیر قطره ها، مولتی ویتامین ها و ویتامین D برای نوزادان و مادران باردار از دیگر فعالیت هایی است که در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی قزوین قرار دارد.

کد خبر 2421592