«مقدمات روزنامه نگاری»منتشر شد

شیراز- تازه ترین کتاب سیروس رومی، پژوهشگر و مورخ مطبوعات با عنوان «مقدمات روزنامه نگاری» از سوی انتشارات تخت جمشید به بازار نشر رسید.

به گزارش خبرنگار مهر، «مقدمات روزنامه نگاری» نوشته سیروس رومی حاصل همکاری انتشارات تخت جمشید و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس است که در قالب کتابی منتشر شده است.

نویسنده در فصل اول، اهمیت ارتباط، تعریف آن، عناصر ارتباط، بازخورد و موانع ارتباطی را برشمرده و در فصل دوم به موضوع مطبوعات پرداخته است.

رومی که خود سال‌ها در کسوت روزنامه نگاری با رسانه های نوشتاری استان فارس همکاری داشته در این بخش به معرفی روزنامه، گستره توزیع، نام روزنامه، انواع نشریات از نظر شکلی، تقسیم بندی محتوایی نشریات و نقش روزنامه نگار پرداخته است.

این پژوهشگر و مورخ مطبوعات فارس در فصل سوم مراحل صدور امتیاز نشریه را بیان کرده و در فصل چهارم کتاب «مقدمات روزنامه نگاری» عوامل انسانی موثر در نشریات را تقسیم بندی کرده است.

رومی از فصل پنجم به بعد، کتاب را به تعریف خبر، سبک های خبرنویسی، تیتر، مصاحبه و گزارش اختصاص داده و از فصل دهم خصوصیات خبرنگاران را بررسی می کند.

نویسنده کتاب «مقدمات روزنامه نگاری» که در کارنامه خود بارها تاریخ مطبوعات استان فارس را کاویده، در فصل یازدهم کتاب به گرافیک در مطبوعات اشاره کرده و ویرایش؛ بهتر بنویسیم را در فصل دوازدهم مورد بررسی قرار داده است.

نویسنده در ادامه و فصل ۱۳ موادی از قانون مطبوعات را در ۴ بخش گنجانده که حاوی تعریف و مشخصات مطبوعات، شرایط صدور پروانه و مجوز انتشار نشریه، تکالیف صاحبان پروانه و مدیران مسئول مطبوعات و سایر مقررات است.

رومی در فصل پایانی کتاب «مقدمات روزنامه نگاری» نگاهی کوتاه به تاریخ روزنامه نگاری داشته و کتاب های مورد استفاده دانشجویان رشته های مرتبط با روزنامه نگاری را معرفی می کند.

نویسنده در بخش پایانی دیباچه کتاب، عنوان کرده: «این کتاب که نمونه هایی زیاد از آن در بازار است، برای کسانی نوشته شده که تمایل دارند اطلاعات کلی از حوزه رسانه ها داشته باشند. در این کتاب سعی شده تمامی موارد لازم جهت ورود به دنیای مطبوعات و رسانه ها را مطرح کرده و باقی را بگذارد برای کلاس های تخصصی.»

این درحالیست که سیروس رومی گردآوری و نوشتن کتاب «مقدمات روزنامه نگاری» را مرداد ۱۳۹۵ به پایان رسانید.

در پشت جلد کتاب «مقدمات روزنامه نگاری» عنوان شده: «روزنامه ها جذابیتی خاص و ناگفتنی دارند که دست از سر روزنامه نگاران بر نمی دارند. می تواند این هم باشد که روزنامه نگاران راستین، دست از سر روزنامه ها بر نمی دارند. رسانه های ماندگار دنیایی تودرتو و جادویی دارند؛ دنیایی پرلایه و هرلایه دارای اعجاب، متنوع و اما سخت و صعب. تضادی دوست داشتنی و این که کار هرکس نیست که بتواند وارد گستره اطلاع رسانی بشود و بماند.»

از سوی سیروس رومی در سال جاری کتاب های «دختران ایران» و «تاریخ تاسیس خانه مطبوعات فارس» منتشر شده است.

شناسه کتاب:

عنوان: مقدمات روزنامه نگاری

نویسنده: سیروس رومی

موضوع: روزنامه نگاری

انتشارات: تخت جمشید

محل نشر: شیراز

نوبت چاپ: اول، ۱۳۹۵

تعداد صفحات: ۱۲۰ صفحه

طراح جلد: مهسا عمادی

شمارگان: ۱۰۰۰ نسخه

قیمت: ۱۰۰۰۰ تومان

شماره کتابشناسی ملی: ۴۳۶۰۰۲۴

شابک: ۰-۲۰۳-۲۸۳-۶۰۰-۹۷۸

کد خبر 3799997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =