حوزه علمیه باید نگاه جهانی داشته باشد

قم - رئیس مرکز خدمات حوزه علمیه با بیان اینکه حوزه باید با نگاه جهانی رسالت خود را انجام دهد، گفت: نباید به جهان با نگاه فرهنگ و سنت داخلی خودمان نگاه کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام محمدحسن ربانی ظهر پنج‌شنبه در همایش حوزه بین‌الملل؛ حوزه تمدن ساز که در سالن همایش‌های مدرسه امام کاظم(ع) برگزار شد اظهار داشت: رویکرد مرکز خدمات رویکرد هدفمندی در ارائه خدمات است و بنا ندارد خودش را کمیته امداد حوزه تلقی کند.

وی افزود: تلاش ما بر این است که خدمات را در حمایت از اهداف و رسالت‌های حوزه قرار دهد و در خدمت اهداف حوزه باشد.

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه تصریح کرد: اگر بخواهیم این مسئله محقق شود و تنها نگاه صنفی نداشته باشیم باید رسالت‌های حوزه را طبقه‌بندی کنیم که نیازمند مرکز مدیریت و مجامع حوزوی هستیم.

وی افزود: همه کسانی که به عنوان روحانی تلقی می‌شوند در یک سطح نیستند؛ استادان ستون فقرات و قائمه حوزه هستند و با طلاب از لحاظ نقش‌آفرینی در یک سطح نیستند و خدمات نیز باید متفاوت باشد.

حجت الاسلام ربانی افزود: طلاب نیز برخی تلاش بیشتری دارند و مجد هستند و برخی نیز به صورت متعارف تحصیل می‌کنند لذا خدمات ما هم باید متناسب با این فعالیت‌ها انجام شود.

مبلغان بین‌المللی باید سطح‌بندی و اولویت‌بندی شوند

وی بیان کرد: اساتید و محققان و مبلغان به خصوص مبلغان بین‌المللی نیز باید سطح‌بندی و اولویت‌بندی شوند لذا یک آماری از وضعیت مبلغان بین‌الملل لازم داریم که در دست نیست.

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه عنوان کرد: مرکز به خانواده و فرزندان روحانیت نیز توجه داشته است و خدمات نیز به خدمات مادی بسنده نیست و مسائل فرهنگی و عاطفی نیز مورد توجه ما قرار دارد.

وی در بخش دوم سخنانش گفت: اگر روحانیت رسالتش تبیین دین اسلام است و اسلام نیز که دینی جهانی است؛ پس حوزه باید با نگاه جهانی رسالت خود را انجام دهد که قرآن نیز بر مسئله نگاه جهانی تأکید دارد.

حجت الاسلام ربانی با بیان اینکه قدم‌های ارزشمندی برداشته شده است تصریح کرد: حوزه تا جهانی اندیشیدن و عمل کردن فاصله زیادی دارد طبعاً یکی از نیازمندی‌های ما این است که به جهان با نگاه فرهنگ و سنت داخلی خودمان نگاه نکنیم.

تبلیغ را نباید به تبلیغ عمومی تنزل دهیم

وی تصریح کرد: اگر می‌خواهیم نگاه جهانی و بین‌المللی داشته باشیم ضمن توجه به ادبیات و عرف داخلی باید به عرف بین‌المللی هم نگاه کنیم و مبلغان و استادان ما باید با این زاویه حرکت کنند در حالی که ما الآن بیشتر متأثر از فرهنگ داخلی خودمان هستیم لذا تبلیغمان را نمی‌توانند مؤثر قرار دهد.

رئیس مرکز خدمات حوزه‌های علمیه بیان کرد: متناسب با اهمیت عرصه بین‌الملل طبعاً باید سرمایه‌گذاری بیشتری هم در این زمینه شاهد باشیم.

وی افزود: تبلیغ را نباید به تبلیغ عمومی تنزل دهیم زیرا مجامع علمی و پژوهشی و فرهنگی و... در دنیا داریم که نیازمند حضور حوزه علمیه هستند و می‌توانند وارد این فضاها نیز بشوند.

حجت الاسلام ربانی گفت: هم نیازمند شناخت نیازمندی‌ها منطقه‌ای و بین‌المللی هستیم تا با حضور مستمر باعث تبلیغ مؤثر و ماندگار شود البته گاهی احساس می‌شود ساماندهی مناسبی در این عرصه نیست.

کد خبر 4172347

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =