آمریکا مشاور سابق دفتر نمایندگی ایران را به ۳ ماه حبس محکوم کرد

یک دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک «احمد شیخ زاده» مشاور اسبق دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل را به ۳ ماه حبس محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک دادگاه فدرال آمریکا در نیویورک، روز جمعه ۱۳ بهمن احمد شیخ زاده، مشاور اسبق دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، را به جرم ارائه اظهارنامه مالیاتی نادرست و همکاری برای نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران به سه ماه حبس محکوم کرد.

 احمد شیخ زاده روز جمعه در اقدامی غیر معمول در جایگاه شهود قرار گرفت و اتهامات مطرح شده توسط دادستانی در تیرماه سال جاری را رد کرد.

دادستان ها در تیرماه سال جاری گفتند، اسنادی دراختیار دارند که نشان می دهد احمد شیخ‌زاده مقدمات دیداری را بین یک دانشمند هسته‌ای مستقر در آمریکا با حسن روحانی، رئیس جمهور کنونی ایران و مسئول پیشین پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی، و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، فراهم کرده بود.

در حالی این اتهام های تازه علیه احمد شیخ زاده مطرح شد که وی در آذرماه سال گذشته اتهامات در خصوص فرار مالیاتی و نقض تحریم های علیه ایران را پذیرفته بود.

احمد شیخ زاده، به رییس دادگاه گفت که بازپرسان او را تحت فشار گذاشته اند تا در خصوص نمایندگی ایران در سازمان ملل اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دهد.

مشاور اسبق دفتر نمایندگی ایران تصریح کرده است: این خط قرمزی بود که من انجام نمی دادم.

وی همچنین تاکید کرده است که با پذیرش اتهامات، مسئولیت آنچه را که انجام داده برعهده گرفته است.

پالما چن، قاضی منطقه بروکلین گفته است که اتهامات مطرح شده در خصوص رابطه با دانشمند هسته ای را مد نظر قرار نمی دهد.

احمد شیخ زاده پس از دادگاه در گفتگو با خبرنگاران حکم صادره را «ناعادلانه» خوانده است.

در دادخواست داستانی آمده بود که آقای شیخ‌زاده روابط تجاری خود با ایران را به وزارت خزانه داری آمریکا اطلاع نداده و بنابراین مقررات مربوط به کنترل و اعمال محدودیت بر روابط اقتصادی بین دو کشور را نقض کرده است.

براساس مدارک دادستانی، او ازسال ۲۰۰۸به عنوان مشاور هیات نمایندگی ایران از این نهاد به صورت نقدی و ماهانه حقوق می گرفته و در «سیتی بانک» این پول‌ها را پس انداز می کرده است.

دادستان‌ها همچنین گفته اند، احمد شیخ زاده از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ میزان در آمد خود را کمتر از میزان واقعی به اداره مالیات آمریکا اعلام کرده بود.

کد خبر 4217769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 5 =