دغدغه گردشگری شهر نیمه تعطیل در عید نوروز/ بازاریان: مشتری نداریم

اردبیل – اردبیل از دیرباز به دارا بودن جاذبه‌های گردشگری شهره بوده، با این وجود رکود و نیمه تعطیل شدن شهر و بویژه تعطیلی بازار تاریخی باعث شده ماندگاری گردشگران نوروزی به‌شدت کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، ظهر دوشنبه در جلسه شورای اداری شهرستان اردبیل بار دیگر دغدغه شهری با قابلیت‌های گردشگری که در تعطیلات نوروزی به وضعیت نیمه تعطیل دچار می‌شود، مطرح شد.

از جمله تعطیلی بازار تاریخی اردبیل به عنوان یکی از آثار شاخص و جاذبه‌های گردشگری مرکز استان اردبیل بارها از سوی متولیان مطرح شده و اینبار با اظهار نظرات جالبی از سوی بازاریان همراه شد.

بازار تاریخی اردبیل معروف به راسته بازار و یا «قیصریه» مجموعه‌ای است مرکب از تیمچه، سرا، حمام و مسجد که بنای فعلی آن از جمله آثار دوره سلجوقی، زندیه و صفویه و بر بنیان اولیه بازار ساخته شده است.

بازار اردبیل با طاق‌نمای جانبی، طاق و تویزه و گنبدهای ساده که معرف آثاری از دوره صفویه و قاجاریه است شامل راسته اصلی بازار، راسته پیر عبدالملک، راسته قیصریه، راسته کفاشان، راسته غلامان، بازار زرگران، سراجان، خراطان، قصابان، بقالان، کلاه دوزان، علافان، پارچه فروشان، پنبه فروشان، مسگران، چاقو سازان، آهنگران، سرای خشکبار (حاجی میرزا)، سرای گلشن، سرای جهودها، سرای وکیل، سرای نو یا زنجیرلو، سرای حاج احمد، سرای حاج شکر، سرای مجیدیه، سرای امام جمعه، سرای دوگوچی و تیمچه زنجیرلی است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل در این جلسه تأکید کرد: با وجود اهمیت بازار تاریخی ما شاهد تعطیلی آن از همان روزهای ابتدایی نوروز هستیم.

قادر تقی زاده به مراجعات مکرر گردشگران در این خصوص اشاره و تصریح کرد: هرچند بازار تاریخی یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر اردبیل است اما تعطیلی مانع از بازدید آن می‌شود.

وی به وضعیت نیمه تعطیل شهر نیز در روزهای ابتدایی نوروز اشاره کرد و بیان داشت: حتی هسته مرکزی شهر اردبیل نیز وضعیت تعطیل داشته و مغازه‌ها اغلب بسته است.

وی افزود: برای جذب گردشگران و افزایش مدت‌زمان ماندگاری باید این وضعیت تغییر یابد و بتوان فضای شاداب و محرکی در شهر ایجاد کرد.

در این جلسه رئیس هیئت‌امنای بازاریان اردبیل در اظهاراتی عدم وجود مشتری را دلیل تعطیلی بازار برشمرد.

ایرانی‌جمع تأکید کرد: نبود امکاناتی از جمله پارکینگ مانع از آن شده تا به میزان مناسب گردشگران و حتی شهروندان به این بازار مراجعه داشته باشند و لازم است شهرداری در بودجه سال آینده خود احداث پارکینگ برای بازار را مدنظر قرار دهد.

وی همچنین در خصوص بازگشایی بازار از روز سوم فروردین ماه قول مساعد داد و خواستار اتمام طرح‌های بازسازی بخش‌های مختلف بازار شد.

کد خبر 4249886

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =