انتقاد از عدم اراده دولت در مبارزه با قاچاق کالا

دولت باید برای مبارزه جدی با کالای قاچاق مصمم باشد نه آنکه به مدت ۶ ماه حتی رئیس ستاد مبارزه با کالای قاچاق نیز مشخص نباشد.

به گزارش خبرگزاری مهر،همزمان با پایان سال ۹۶ (اقتصاد مقاومتی، تولید واشتغال) عملکرد دولت دوازدهم در زمینه اشتغال با حضور دکتر جلیلی و تعدادی از کارگروه های اقتصادی بررسی شد.

جلیلی گفت: با توجه به اینکه در آخرین روزهای سال ۹۶ هستیم باید بررسی شود چه میزان موضوع «تولید و اشتغال» که اولویت اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری در سال جاری بود مورد توجه و مبنای عمل مسئولان بوده؟شایسته است خود دولت با استناد به آمارهای موجود، گزارش دقیقی از عملکرد خود در یک سال گذشته در این باره ارائه نماید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: در ابتدای امسال رییس جمهور و برخی از مسئولان دولتی در آستانه انتخابات شعارها و وعده های مختلفی درباره ایجاد اشتغال و رونق تولید مطرح کردند و طرح هایی از سوی دولت مانند اشتغال جوانان (کاج)، اشتغال فراگیر و... ارائه شد.امروز زمان مناسبی است تا با گذشت یک سال گزارش داده شود در این باره دقیقا چه اقداماتی صورت گرفته است؟

وی اظهار داشت: بر اساس برخی اسناد بالا دستی که نرخ رشد ۸%  و قانون برنامه که نرخ بهره وری ۷/۲% راتعیین کرده و طبق برخی  وعده های انتخاباتی، باید گزارش داده شود وضع اشتغال در کشور آیا در یک سال اخیر رشد لازم و مطلوب را داشته یا خیر؟ باید آمارهایی که از سوی دستگاه های مختلف ارائه می شود شفاف و یکسان باشد نه آنکه همدیگر را نقض کند؛ همچنین باید شاخص آمارها نیز مشخص باشد.

جلیلی ادامه داد: ایجاد اشتغال صرفا با منابع مالی و امکانات سخت افزاری محقق نمی شود، بسیاری از مشکلات مربوط به معضل بیکاری با تدابیر و تصمیم گیری های درست و مسایل نرم افزاری حل و فصل خواهد شد.

عضو مجمع تشخیص اظهار داشت: به عنوان نمونه ساختار کند اجرایی دولت از موانع ایجاد اشتغال است. طرح ایجاد اشتغال روستایی در بودجه سال ۹۶ دیده شد ولی در آبان ماه بودجه آن تخصیص داده شد و در دی ماه ابلاغ شد و خود مسئولان اعلام کردند در سال آینده ثمرات آن مشخص خواهد شد! آیا دولت نمی توانست و نمی تواند این کندی را به حداقل برساند؟چرا باید وضعیت بگونه ای باشد که پول راکد از پولی که در جهت اشتغال قرار می گیرد سود بیشتری داشته باشد؟

وی تصریح کرد: دولت باید برای مبارزه جدی با کالای قاچاق مصمم باشد نه آنکه به مدت ۶ ماه حتی رئیس ستاد مبارزه با کالای قاچاق نیز مشخص نباشد!بر اساس سخنان کارشناسان ظرفیت تولید مواد پلیمری در کشور ۱۷ میلیون تن است که متاسفانه تنها ظرفیت ۳ میلیون تن آن فعال است.

 جلیلی گفت: ابتدای امسال نیز این بحث (پلیمر) را مطرح کردم اما با گذشت نزدیک به یک سال، همچنان اقدام خاصی برای استفاده از این ظرفیت بزرگ برای ایجاد اشتغال  انجام نشد.فاصله گرفتن از خام فروشی و توجه جدی به ایجاد ارزش افزوده حداکثری در کشور با «شعار» صورت نمی گیرد بلکه برای تحقق این مهم باید برنامه مشخص وجود داشته باشد.

ور در پایان اظهار داشت:امیدواریم در سال آینده دولت با برنامه دقیق و رفع اشکالات عملکرد خود در این حوزه جهت حل مشکلات مردم و پیشرفت کشور موفق باشد.

کد خبر 4256139

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha