نخست وزیر آتی عراق باید مقبولیت داخلی و بین‌المللی داشته باشد

سخنگوی ائتلاف دولت قانون عراق تاکید کرد که نخست وزیر آتی عراق باید دارای مقبولیت داخلی و منطقه ای و بین المللی و قادر به مدیریت کشور باشد.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-محمد فاطمی زاده: انتخابات پارلمانی عراق در حالی به پایان رسید که ائتلاف «سائرون» به ریاست «مقتدی صدر» با کسب ۵۴ کرسی به پیروزی رسید و ائتلاف «الفتح» به ریاست «هادی العامری» با ۴۷ کرسی و ائتلاف «النصر» به ریاست «حیدر العبادی» نخست‌وزیر با ۴۲ کرسی به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

در خصوص این انتخابات خبرنگار مهر با سید «عباس الموسوی» سخنگوی ائتلاف دولت قانون به ریاست «نوری المالکی» نخست وزیر پیشین عراق گفتگو کرده است که شرح آن از نظر می گذرد.

*پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق، اکنون اخباری مبنی بر بازشماری آراء منتشر شده است. در این خصوص و نتایج حاصله توضیح دهید.

ما از همان روز اولی که نتایج اعلام شد، تاکید و اعلام کردیم که برخی اشکالات در نتایج انتخابات حاصل شده است و درخواست کردیم که آراء به صورت دستی بازشماری شود. این موضوع اکنون آشکار شده و ما مطمئن هستیم که برخی ایرادات و اشکالات در نتایج ایجاد شده است.

بنابراین منتظر بازشماری دستی آراء هستیم تا بدین صورت همگی از نتایج اطمینان خاطر کسب کنند. زیرا ما شمارش الکترونیکی آراء نخستین تجربه عراقی ها بود و ما پیش از این تجربیات ناکام زیادی در این رابطه داشته ایم. به همین دلیل همه منتظر نتایج شمارش دستی آراء هستیم.

*به نظر شما علت و عوامل این مشکلات در جریان برگزاری انتخابات عراق چیست؟ آیا در طول برگزاری انتخابات دخالتی هم در روند آن صورت گرفته است؟

عوامل این موضوع زیاد است و از جمله آنها نشر و گسترش سلاح و شبه نظامیان و ضعف دولت و مداخله خارجی و تحریکات را می توان نام برد. عوامل زیادی منجر به ایجاد این موضوع شده است.

من تصور می کنم که این حالت ضعف، خواسته برخی در عراق است تا کشور ما از ثبات برخوردار نباشد و روند آشوب پابرجا بماند.

بنابراین ما زمانی که خواستار برگزاری انتخابات برای ایجاد دولتی قوی و قادر به خلع سلاح هستیم، به دنبال جلوگیری از وقوع حوادثی مانند انفجار چند روز اخیر در شهرک صدر هستیم.

همین یکی از عواملی است که ما بارها خواستار قرار گرفتن تسلیحات در کنترل دولت و عدم اجازه به برخورداری گروه های مسلح از آن شده ایم. پس حالت آشوب و ضعف دولت یکی از عوامل اصلی بروز نتایج فعلی در عرصه انتخابات شده است.

*باتوجه به ضعف هایی که برای دولت برشمردید، چه تغییراتی را برای دولت آینده عراق پیش بینی می کنید؟

طبیعتا اسم نخست وزیر در حال حاضر اهمیتی ندارد و ما پایه های نخستین را بر اساس برنامه ها قرار دادیم و ائتلاف هایی برای تشکیل فراکسیون پارلمانی شکل گرفته است.

در مرحله بعدی هر یک از فراکسیون ها نامزد پیشنهادی خود و برنامه هایش را ارائه می دهد و هیچ فراکسیونی نمی تواند نامزد و برنامه اش را به دیگران تحمیل کند. طبق نتایج انتخابات تمامی فراکسیون ها مساوی هستند و بنابراین ما پس از این ائتلاف ها و ارائه برنامه ها، بر روی شخصیتی که دارای مقبولیت داخلی و منطقه ای و بین المللی و قادر به مدیریت کشور باشد، بحث و تبادل نظر خواهیم کرد.

*اولویت های دولت بعدی عراق به ویژه در عرصه اقتصادی و سیاست خارجی چه باید باشد؟

در حوزه داخلی باید دولت ارائه خدمات به شهروندان باشد و این موضوع اصلی است اما در عرصه روابط خارجی ما ایمان داریم که عراق باید حلقه وصل و ارتباطی میان عراق و جهان، میان عراق و جهان عرب، میان عراق و جمهوری اسلامی ایران و روسیه و سوریه و تمام کشورهای منطقه باشد.

ما مطمئنیم که ثبات وضعیت عراق به همراه فهم جهان از وضعیت عراق و ویژگی های آن کمک کننده است.

ما نمی پذیریم که عراق بخشی از یک محور علیه محور دیگری باشد و عراق باید با تمام کشورهای جهان به استثنای رژیم صهیونیستی دوست باشد. زیرا این رژیم دشمن عراق و کشورهای منطقه است.

اگر کشورهای جهان در روابط خود با عراق حُسن نیت نشان دهند، عراق نیز با رویکرد مثبت و ایجابی با آنها تعامل خواهد کرد.

از جمله محورهای سیاست خارجی ما، عدم پذیرش مداخلات خارجی است و کشورهایی که با مداخله در امور داخلی عراق، اقدام به اعزام تکفیری ها و عوامل انتحاری به عراق کردند، باید مواضعی سیاسی و مثبت در حمایت از عراق و عملیات سیاسی آن اتخاذ و بیان کنند و از عراق نخواهند علیه طرف دیگری باشد.

این اصول کلی سیاست خارجی عراق است که امیدواریم در مرحله آینده عراق لحاظ شود.

*در صورت موفقیت و تکمیل روند سیاسی انتخابات عراق، آیا ایفای نقش عراق در آینده سیاسی منطقه تغییری خواهد کرد؟

باید عراق در منطقه نقش داشته باشد اما این نقش نباید به صورت یک مرد یا سرباز جنگجو به نیابت از کسی باشد و عراق باید به واسطه خیر تبدیل گردد؛ درست همانگونه که جلسات نخستین مذاکرات پنج به علاوه یک در بغداد به دلیل ثبات عراق و افزایش صلح در منطقه برگزار شد.

امیدوارم که نقش عراق به همین صورت مثبت و برای کاهش درگیری ها در منطقه و بهبود روابط میان دولت آمریکا و ایران و همچنین میان محور عربی و ایران و کشورهای منطقه و ترکیه شود.

بنابراین من معتقدم در صورتی که عراق به عضوی از یک محوری علیه محور دیگر تبدیل نشود، قادر به ایفای نقش مثبت خود است اما در غیر این صورت، امکان ایفای نقش به این شکل را نخواهد داشت.

*آیت الله سیستانی مرجعیت عالیقدر دینی عراق چه کمکی به بهتر برگزار شدن انتخابات پارلمانی در عراق کردند؟

مرجعیت معمولا در امور دخالت نمی کنند و ایشان خطوط کلی و راهنمایی ها را درباره روند عملیات سیاسی بیان می کنند.

مرجعیت عالی در مواضع حساس و خطرناک نیز با مواضع خود کمک های بزرگی کرده اند مانند مسأله قانون اساسی و یا صدور فتوای جهاد کفائی.

بنابراین مرجعیت دینی در نجف و دیگر نقاط در مواقف و نقاط حساس نقشی مثبت برای مشخص کردن آینده کشور و پیشبرد روند سیاسی داشته اند.

کد خبر 4317554

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 7 =