دومین شماره فصلنامه «ایوان» منتشر شد

دومین شماره از فصلنامه­ دو زبانه­ «ایوان»، به مدیر مسئولی جمال کامیاب و سردبیری شهروز مهاجر با همکاری پژوهشگران و نویسندگان مختلفی از ایران و فرانسه در پاریس منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، خش اول این شماره، با دبیری دکتر مهدی قائد شرف، به حوزه‌ فکری هانری کُربن اختصاص دارد که جایگاه و اهمیت قابل توجه­‌ای در تبیین فلسفه اشراق و حکمت صدرایی دارد. چند مقاله و دو گفتگو با دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی و دکتر انشاء‌الله رحمتی، بخش­های متنوع این پرونده را تشکیل می‌­دهند.

در بخش ادبیات، مقاله «روند تاریخی نخستین مواجهه‌ی ایرانیان با نویسندگان بزرگ فرانسوی‌زبان از رهگذار ترجمه‌ی آثار ادبی» از دکتر محمدجواد کمالی، استاد زبان فرانسه دانشگاه آزاد مشهد، نگاهی دارد به تاریخ ترجمه فرانسه به فارسی در ایران.

در ادامه­ این بخش، با سه مقاله از محمد قاسم‌زاده، علی جلالی و امیر مولایی، به بررسی کارنامه­ی بزرگ نادرزاد و مدیا کاشیگر - دو مترجم برجسته زبان فرانسه - پرداخته­ایم. همچنین جواد عاطفه در مقاله­ای با عنوان «جهان متن عصیانگر»، نگاهی دارد به ویژگی­های مضمونیِ کتاب عصیانگر اثر آلبر کامو. در بخش پایانی پرونده­ی ادبیات، رضا افشارنادری به نقد و معرفی کتاب «بحران مدرنیته و مدرنیته در بحران» نوشته­ی سید روح الله حسینی و چاپ جدید «فرهنگ لغات ژیلبر لازار» پرداخته است.

دکتر ژان کلود وآزن – باستان شناس فرانسوی و سردبیر مجله پاریس تهران - در بخش هنر و معماری، از ویژگی­های معماری استحکامات در ایران نوشته است. همچنین دکتر زهرا جهانبخش در مقاله­ای به معرفی آثار هنرمندان ایران در مجموعه­ی دائمی موزه­ی ژرژ پومپیدی می­‌پردازد. مقاله شهروز نظری با عنوان «مهاجرت و اختگی» به بررسی کارنامه­ هنرمندان ایرانی ساکن فرانسه اختصاص دارد و محمدحسن حامدی از سفرهای ابوالحسن صدیقی به اروپا و عکس­های او از پاریس نوشته است. مهرنوش علی­مددی و جمال­الدین اکرمی نیز به ترتیب به «نمایشگاه هنر فرانسه در ایران در سال ۱۳۵۰ش» و «تصویرسازی­های آلن بایاش در ایران» پرداخته‌­اند.

توجه به اسناد و عکس‌های تاریخی، از شماره‌ نخست بخشی از رویکرد ایوان بوده است. در این شماره نیز با همکاری محمدرضا بهزادی –پژوهشگر تاریخ دوره قاجار – و انتشار عکس‌هایی دیده نشده از مجموعه‌های خصوصی و انتشار بخش‌هایی از رساله‌ مهم «فردنامه پاریس»، تاریخ مکتوب و تصویری دوره‌ای مهم، مورد بررسی قرار گرفته است. در واقع این رساله، نخستین متن نسبتاً جامعی است که در توصیف ویژگی‌های ساختاری و سازمانی شهر پاریس میشناسیم. علاوه بر رساله­ی مذکور، عکس­هایی از حسینقلی میرزا نصرت مظفری در پاریس (ششمین پسر مظفرالدین شاه) از مجموعه خصوصی بهمن بیانی،  به چاپ رسیده است.

غلامحسین ابراهیمی دینانی، انشاء‌الله رحمتی، ژان کلود وازن، محمدجواد کمالی، محمد قاسم‌زاده، جواد عاطفه، رضا افشارنادری، زهرا جهانبخش، محمدرضا بهزادی، مهدی قائدشرف، محمدحسن حامدی، جمال‌الدین اکرمی، شهروز نظری، مهرنوش علیمددی، امیر اسماعیلی، حسین کریم‌آبادی، روح‌الله دارایی، مریم سعدی، علی جلالی و امیر مولایی همکاران این شماره از فصلنامه ایوان هستند.

کد خبر 4385108

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =