رویکرد ایران نسبت به گردشگری بعد از انقلاب تغییر کرده است

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری گفت: گردشگری تا قبل از انقلاب مفهوم تفریحی داشت اما از انقلاب تاکنون مفهوم توسعه پایدار و گردشگری فرهنگی جایگزین آن شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست کمیته گردشگری و زیارت با هدف پاسداشت 40 سال دستاوردهای انقلاب در حوزه گردشگری پیش از ظهر روز 24 شهریورماه در حسینیه جماران برگزار شد.

در این نشست سعید اوحدی که زمانی معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی بود و اکنون ریاست سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران را برعهده دارد، گفت: بر اساس قوانین جذب سرمایه گذار خارجی، سرمایه گذارانی که به ایران می آیند اصل و سود سرمایه خود را با ارز خارجی وارد کرده و هر زمان که اراده کنند می توانند آن را از کشور خارج کنند.

وی گفت: یکی از دقیق ترین و پیشرفته‌ترین بندهای قانون جذب سرمایه خارجی این است که هر گونه سوءتفاهم و یا مشکلی می تواند به دادگاه های بین المللی ارجاع شود. سرمایه گذار به همراه کارکنان، کارشناسان و بستگان درجه یک تا سه سال از ویزای چند بار ورود معتبر به ایران برخوردار می شوند، این در حالی است که ما با بسیاری از کشورهایی که با آنها رابطه اقتصادی خوبی داریم، هنوز برای گرفتن ویزا با مشکل مواجه هستیم.

اوحدی بیان کرد: دولت ایران در ادوار مختلف مصوبات تاثیرگذاری گرفته است. یک هزار و 168 منطقه نمونه گردشگری مصوبه دولت است که قبل از انقلاب چنین مناطقی اصلا مفهومی نداشت. اگر این امر تحقق پیدا کند ما در حوزه اشتغال به یک دستاورد بزرگ خواهیم رسید. گردشگری در کشور استعداد حل 50 درصد از مشکلات بیکاری امروز را دارد.

وی گفت: از مجموع این مناطق گردشگری مصوب 90 پروژه فعال است و 220 پروژه نیز مجوزهای خود را گرفته است. 75 پروژه نیز به بهره برداری رسیده است. اکنون بیش از 600 مجموعه بوم گردی در کشور فعال است که چنین مفهومی تا قبل از انقلاب اصلا وجود نداشت.

رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری بیان کرد: تسهیلاتی برای تحرک پروژه ها از محل تبصره 18 قانون بودجه 97 به بخش گردشگری اختصاص داده شده که رقم آن 8 هزار میلیارد تومان است. از محل منابع صندوق توسعه ملی نیز 2 هزار و 400 میلیارد تومان به گردشگری روستایی تخصیص داده شده که از این مبلغ 50 درصد به توسعه صنایع دستی روستایی و 50 درصد به حوزه گردشگری اختصاص یافته است. همچنین در جهت توسعه صنایع کوچک دولت مصوبه ای را دارد که طی آن سامانه بهین یاب تشکیل شد. سال 97 اولین سالی بود که بر اساس صورتجلسه وزارت صمت، پروژه های گردشگری از سامانه بهین یاب استفاده می کنند.

وی گفت: 8 درصد از نرخ سود بانکی به عنوان کمک و یارانه دولت به کارآفرینان حوزه گردشگری که به اعتبار خودشان مجموعه ای را ایجاد کنند داده می شود.

اوحدی تصریح کرد: ایران سه مزیت بزرگ در حوزه گردشگری زیارت، فرهنگی و سلامت دارد. تا قبل از انقلاب گردشگری در ایران با هدف تفریح انجام می شد اما امروزه به عنوان مفهوم دقیق توسعه پایدار شناخته شده است. گسترش این مفهوم باعث شده که اکنون سازمان کشورهای اسلامی، تبریز را به عنوان پایتخت کشورهای اسلامی بشناسند. این اتفاق به خاطر داشته های قابل کتمانی است که جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است.

وی گفت: در حوزه زیرساخت ها به رغم توسعه آمار خوبی در دسترس نیست ولی با این وجود اتفاقات خوبی افتاده است مانند ایجاد هتل های فرودگاهی که با استانداردهای بین المللی ساخته شده اند. در دهه هفتاد ما معاونت سیاحتی، ایرانگردی و صنایع دستی را داشتیم که هر کدام به صورت جداگانه فعالیت می کردند ولی از آن زمان به بعد با هم ادغام شدند و امروز مجلس به وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی رأی داده است. ما می توانیم با این داشته ها به سمت اعتلای صنعت گردشگری برویم. باید شورای عالی گردشگری که در مصوبات آن تمهیدات لازم برای گردشگری دیده شده، تشکیل شود و در نمایشگاه های بین المللی حضور فعال داشته باشیم. وزارت خارجه باید گردشگری را باور کند. ما اگر در صنعت کشاورزی و یا خودرو محدودیت داریم اما در گردشگری و صنایع دستی عظمت های بسیاری وجود دارد. در شرایط تحریم این روزها و فتنه ها علیه ایران یکی از راه های دور زدن تحریم ها توسعه گردشگری است.

کد خبر 4403540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =