سفیر قبرس در ایران از کتابخانه ملی بازدید کرد

سفیر قبرس در ایران ظهر امروز با حضور در کتابخانه ملی ضمن بازدید از بخش های مختلف این مجموعه با اشرف بروجردی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پتروس ت. ناکوزیس، سفیر قبرس در ایران ظهر امروز چهارشنبه ۲ آبان با حضور در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن بازدید از بخش‌های مختلف این مجموعه با اشرف بروجردی رئیس کتابخانه ملی دیدار و گفت و گو کرد.

بروجردی در ابتدای نشست گفتگو با سفیر قبرس گفت: امیداوارم حاصل این نشست بتواند دستاورد خوبی برای هر دو کشور در زمینه های فرهنگی داشته باشد. در این جلسه می‌توانیم فصل مشترکی برای اینکه در آینده بتوانیم رویکردهای فرهنگی را درعرصه تعاملات دوکشور برقرار کنیم، داشته باشیم.

وی در ادامه افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی متشکل از دو بخش مهم کتابخانه و اسناد است که این دو بخش از سال ۱۳۸۲ با یکدیگر ادغام شده اند. دراین مجموعه علاوه بر تلاش برای حفظ میراث فرهنگی و نگهداری از میلیون‌ها جلد کتاب و سند، زمینه را برای رشد و توسعه مبانی علمی ایران شناسی و اسلامی شناسی فراهم کرده‌ایم. این سازمان جایگاهی است برای اینکه دانشمندان با آسایش کامل به بحث و تبادل نظر بپردازند و ما خودمان را موظف می‌دانیم این فضا برای آنان را مهیا کنیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: همچنین از آن جایی که این سازمان یک جایگاه ملی هم دارد، بنابراین موظف هستیم تا ارتباطات بین‌المللی در حوزه فرهنگی را به وجود آوریم. در این راستا هم علاوه بر تبادل منابع و ارتباطات رایج، علاقه مند هستیم آموزش‌های تعاملات مرتبط با حوزه نگهداری از کتب و اسناد را افزایش دهیم. معتقدم سرنوشت برخی از ملت‌ها با یکدیگر گره خورده است و این موضوع ریشه در دیرینه مشترک کشورها دارد. امروز دیپلماسی فرهنگی می‌تواند از دیپلماسی سیاسی تاثیرگذارتر و اثر بخش‌تر باشد.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم امضا تفاهم‌نامه برای اجرایی شدن برنامه‌های فرهنگی بین دو کشور گفت: دو کشور ایران و قبرس در گذشته تعاملات مشترکی بسیاری داشته‌اند. بنابراین هم در بخش اسناد و هم منابع خطی می‌توانیم فصول مشترکی بسیاری ایجاد کنیم.

بروجردی در پایان سخنانش با بیان اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی آمادگی دارد تا علاوه بر فعالیت در حوزه حفظ منابع و اسناد خطی،  یک اتاق برای کشورهای مختلف در این مجموعه راه‌اندازی کند گفت: این اقدام می‌تواند برای آشنایی مردم کشور ما با فرهنگ دیگر کشورها کمک کند.

در ادامه این نشست پتروس ت. ناکوزیس سفیر قبرس در ایران گفت: آرشیو ملی و کتابخانه ملی کشور قبرس دو نهاد جدا از یکدیگر هستند. مجموعه آرشیو ملی قبرس علاوه برخدمات،  بازدید، حفاظت و نگهداری از اسناد، برای تحقیقات محققان و پژوهشگران نیز ارایه خدمات دارد. همچنین مجموعه کتابخانه ملی قبرس نیز علاوه بر نگهداری از منابع،  ارتباطات خوبی با مجامع اروپایی ایجاد کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه از امضا هرگونه تفاهم‌نامه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران استقبال می‌کنیم، افزود: دوکشور ایران و قبرس تجارب تاریخی زیادی با یکدیگر دارند. به این دلیل است که می‌توانیم در حوزه‌های مختلف با یکدیگر همکاری‌هایی داشته باشیم.

ناکوزیس در پایان با تاکید بر اینکه ایران و قبرس در بعدهای مختلف ارتباطات بسیاری با یکدیگر داشته‌اند، گفت: در یک اقدام مشترک فرهنگی می‌توانیم، شرایط را برای محققان و پژوهشگران فراهم کنیم تا پیشینه تاریخی خوبی با استفاده از منابع و اسناد تاریخی از دو کشور به دست آورند.

کد خبر 4440679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 5 =