راه اندازی دو مرکز پیشگیری از اختلالات یادگیری در  خراسان جنوبی

بیرجند-رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی از راه اندازی دو مرکز پیشگیری از اختلالات یادگیری در سطح استان خبر داد.

 به گزارش خبرنگار مهر، مرضیه با اطمینان پیش از ظهر سه شنبه در مراسم گرامیداشت هفته جهانی معلولین اظهار داشت :  دوازدهم آذر ماه روز جهانی معلولین فرصتی برای تغییر نگرش افراد جامعه نسبت به توانمندی های معلولین و ارج نهادن به مقام معلولین است.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی بیان کرد: معلولیت یک پدیده شایع و جهانی است که  حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت هر کشور معلول هستند لذا بسته به آگاهی و امکانات هر جامعه نگاه به  معلولیت  متفاوت است.

وی با بیان اینکه معلولیت معیار سنجش انسانیت نیست عنوان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند: وقتی نفس انسان سالم باشد هیچ باکی نیست که جسم مریض باشد و شخصیت انسان  به سلامت جسم نیست بلکه به سلامت روح بستگی دارد.

 با اطمینان  گفت: در راستای کمک و حمایت از معلولین درهفت گروه  نابینا، ناشنوا،  جسمی حرکتی، کم توان ذهنی، اختلالات حرکتی هیجانی و اختلات یادگیری به معلولین درسطح استان خدمات توانبخشی ارائه می شود.

رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی از ارائه خدمات مشاوره ای به ۹ درصد از دانش آموزان با نیازهای ویژه در استان خبر داد و افزود:  هدف ما رسیدن به عدالت آموزشی است که باید برای تحقق آن به حرف هایمان دل بدهیم و چشم هایمان را با عصا سفید آشنا کنیم.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش  استثنایی استان به منظور شناسایی به هنگام کودکان معلول در قالب طرح سنجش نوآوران بدو ورود هزار و۶۰۰ دانش آموز را شناسایی کرده ایم افزود: پرداخت کمک هزینه سرویس ایاب و ذهاب دانش آموزان، پیگیری هزینه کمک آموزشی، تهیه و توزیع پوشاک کیف و لوازم التحریر رایگان در بین دانش آموزان  معلول از جمله  اقدامات انجام شده است.

با اطمینان از را ه اندازی دو مرکز پیشگیری از اختلالات یادگیری در استان خبر داد و افزود: در حال حاضر ۱۳ مرکز در سطح استان به هزار و ۲۰۰ دانش آموز معلول خدمات تشخیصی و توانبخشی ارائه می دهند.

وی از پیگیری برای ساخت سه مرکز آموزشی با همکاری اداره نوسازی، بنیاد برکت و بانک ملی  خبر داد و عنوان کرد: تعداد ۴۵۰ مربی و معلم در سطح پیش دبستانی، ابتدایی، پیش حرفه ای و حرفه ای در مدارس استثنایی استان فعالیت دارند.

 با اطمینان گفت: پیگیری و هدایت دانش آموزان نابینا و کم بینا در مدارس عادی در قالب طرح تلفیقی هدایتی فراگیر، برگزاری کلاس تقویتی  به صورت رایگان، تحت پوشش قراردادن دانش آموزان مرکز در طرح تلفیقی هدایتی فراگیر توسط سازمان قلم چی از دیگر خدماتی است که به دانش آموزان مدارس استثنایی ارائه می شود.

کمبود فضای آموزشی در مدارس استثنایی خراسان جنوبی

 رئیس اداره آموزش و پرورش استثنایی خراسان جنوبی بیان کرد: برگزاری دوره ضمن خدمت همکاران در زمینه کسب مهارت چندگانه به منظور ارتقا سطح علمی و تخصصی آنها و اعزام همکاران و دانش آموزان به مسابقات و کسب رتبه کشوری  از جمله برنامه های مراکز آموزش و پرورش استثنایی است.

وی کمبود نیرو آموزشی، کمبود فضای آموزشی  و نبود زمینه و فرصت اشتغال برای دانش آموزان را از چالش های مراکز آموزشی استثنایی دانست و افزود:  رسیدگی به معلولین نباید تنها مختص به روز و هفته معلولین باشد بلکه باید همگان با مشارکت یکدیگر و فارغ از هرگونه ترحم و دلسوزی در جهت تحقق  حقوق این عزیزان  گام بردارند.

 معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان جنوبی هم در این جلسه اظهار داشت: دوازدهم آذر ماه روز گرامیداشت مقام معلولین  و نشان دادن ما می توانیم است.

سید محمد حسینی با بیان اینکه  پیام روز جهانی معلولین اشاعه فرهنگ نوع دوستی است افزود: ناتوان واقعی کسی است که چشم خود را در قبال انجام تکالیف خود در برابر دیگران وبه روی خوبی ها ببندد.

وی با بیان اینکه روز معلولیت یعنی تحقق عبارت بنی آدم اعضای یکدیگر اند، عنوان کرد:باید در روز جهانی معلولین با آنها میثاق ببندیم  و در قبال آنها ادای دین و تکلیف کنیم.

حسینی با بیان اینکه اگر از کنار هم  بی تفاوت گذشتیم یقینا از دایره انسانیت خارج شده ایم، افزود: روز معلولین به ما متذکر می شود که باید به طینت خود باز گردیم و ناتوانی را در خود پیدا کنیم و دیگران را قضاوت نکنیم.

 معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش خراسان جنوبی با بیان اینکه معلولین نیازمند احترام هستند نه ترحم گفت: اگر به معلولین به دید ترحم و دلسوزی نگاه شود آنها را افراد نیازمند می دانیم لذا باید به آنها احترام بگذاریم و آنها را صاحب کرامت بدانیم.

وی با بیان اینکه دوازدهم آذر ماه فرصتی در تلنگر برای رساندن انسانیت است افزود: مقام معظم رهبری فرمودند: خدمت به جامعه معلولین در زمره کار های نیک قلمداد می شود.

حسینی  با بیان اینکه خواستن توانستن است تصریح کرد: خدمت در مدارس استثنایی یک کارخیر و خدمت در وادی مقدس است  چرا که دانش آموزان معلول  فرشتگان روی زمین و مستجاب الدعوه هستند.

کد خبر 4475805

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 3 =