اجرای ۱۵ پروژه دانشگاه منابع طبیعی در دهه فجر/ارتقاء کارآفرینی

گرگان- دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان به عنوان دانشگاه مادر نقش محوری در توسعه ملی داشته و در دهه فجر ۱۵ پروژه مهم این دانشگاه به بهره برداری می رسد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اعظم محبی: در عصر جدید و در کشاکش رقابت میان جوامع، کشورها در تلاش هستند تا نقش آموزش و به ویژه آموزش عالی را در توسعه ملی مورد توجه قرار دهند. از این رو نقش آموزش عالی در توسعه اجتناب ناپذیر است.

در واقع می توان گفت که یکی از پرارزش ترین منابعی که جامعه در اختیار دارد، دانشگاه است. اختلاف اصلی که باعث تفاوت معنادار بین وضعیت کشورهای پیشرفته و توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه شده است، نوع نگرش آنها به توسعه علمی است. هر چه آموزش بیشتر و با کیفیت بهتر ارائه شود، توسعه ملی سریع تر صورت خواهد پذیرفت.

در دوره بعد از انقلاب اسلامی هم توجه خاص و ویژه به مراکز آموزش عالی کشور شد و این نگاه در گلستان هم نمود یافت. به این منظور با رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان گفتگو کردیم، علی نجفی نژاد به خبرنگار مهر گفت: در دهه فجر و چهلمین سالگرد انقلاب ۱۵ پروژه دانشگاه در حوزه های مختلف به بهره برداری می رسد و عملیات اجرایی برخی هم شروع می شود.

وی ادامه داد: با توجه به این که کارآفرینی از موضوعات کلیدی و سیاست های اصلی وزارت علوم در سال های گذشته بوده، در دانشگاه منابع طبیعی هم اقداماتی برای توسعه فعالیت های کارآفرینی و افزایش مهارت آموزی دانشجویان و اشتغال پذیری آن ها انجام شده که در دهه فجر به بهره برداری می رسد.

نجفی نژاد بیان کرد: برای ایجاد فضای مناسب برای کارآفرینی دانشجویان سوله ای به مساحت ۳۰۰ مترمربع طراحی شده که اعتبار این پروژه ۳۰۰ میلیون تومان است و در این ایام افتتاح می شود.

پارک کسب و کار دانشجویی

وی تصریح کرد: همچنین فضایی در پردیس دانشگاه به مساحت پنج هزار مترمربع تحت عنوان «پارک کسب و کار دانشجویی» آماده سازی شده است؛ دانشجویانی که طرح و ایده برای اجرا دارند، بعد از تصویب ایده در کمیته کارآفرینی می توانند از این فضا استفاده کرده و ایده خود را پیاده می کنند.

نجفی نژاد اضافه کرد: در همین فضا یک سالن پرورش قارچ را در مساحت ۱۳۰ مترمربع در دو بخش آماده کردیم و در همین ایام به بهره برداری می رسد. ۶۵ میلیون تومان برای تکمیل و تجهیز این کارگاه هزینه شده و دانشجویان به شکل عملی کار تولید و پرورش قارچ را زیر نظر استاتید مجرب فرا می گیرند.

برای پروژه های دهه فجر در مجموع حدود ۱۵۴ میلیارد ریال هزینه شده استوی گفت: از دیگر کارها در حوزه کارآفرینی راه اندازی scd «مرکز آموزشی جوار دانشگاه» است. طی انعقاد تفاهم نامه ای که با مرکز فنی و حرفه ای داشتیم فضا و امکاناتی در اختیار فنی و حرفه ای قرار می دهیم تا آموزش های لازم را به دانشجویان در این مرکز ارائه کنند.

نجفی نژاد با بیان این که جزو اولین دانشگاه های بودیم که چنین فضایی را آماده کردیم، توضیح داد: همه آموزش هایی که در فنی و حرفه ای انجام می شود در این محیط برای دانشجویان ارائه می شود. مساحتی که به طور مستقیم در اختیار فنی و حرفه ای قرار می گیرد ۱۰۰ مترمربع است و علاوه بر آن، آن ها می توانند از دیگر فضاهای دانشگاه استفاده کنند.

کلکسیون گیاهان مرتعی و دارویی

وی اظهار کرد: یکی دیگر از پروژه های «کلکسیون گیاهان مرتعی و دارویی» است که دو هزار مترمربع وسعت دارد و در حال آماده سازی است. زیرساخت آن انجام شده و کار کشت گیاهان آن هم هفته منابع طبیعی انجام خواهد شد.

نجفی نژاد افزود: اقدامات کارآفرینی ما باید به مرکز رشد و سپس به پارک علم و فناوری منتقل شود تا به کسب و کار بینجامد. در همین راستا برخی از شرکت ها که در مرکز رشد هستند مورد حمایت قرار می گیرند.

وی اضافه کرد: اعتباری که برای حمایت از آن ها در نظر گرفته شده ۳۵۰ میلیون تومان است که حدود ۱۰ شرکت دانش بنیان، پروژه ها و برنامه های خود را رسماً در دهه فجر آغاز می کنند.

نجفی نژاد توضیح داد: این شرکت ها از بخش کارآفرینی تجربیاتی کسب کردند و یافته های علمی و پژوهشی خود را به مرکز رشد آورده و سپس آن جا مورد حمایت قرار می گیرند. هم امکانات زیرساختی و هم آموزش ها لازم و مشاوره های تخصصی و تجاری سازی در این مرکز انجام می شود.

طبق گفته وی بالغ بر ۵۰ شرکت و هسته پژوهشی در مرکز رشد دانشگاه وجود دارد.

آزمایشگاه تحقیق و توسعه/ سردخانه آموزشی و تحقیقاتی​

نجفی نژاد بیان کرد: پروژه «آزمایشگاه تحقیق و توسعه» در مرحله تجهیز و راه اندازی است. این آزمایشگاه ۱۲۰ مترمربع مساحت دارد و برای زیرساخت های آن ۶۰ میلیون تومان و همچنین برای تجهیزات و دستگاه های آزمایشگاهی بالغ بر ۴۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

وی تأکید کرد: از دیگر پروژه هایی که در این ایام کار اجرایی آن آغاز می شود احداث «سردخانه آموزشی و تحقیقاتی» و «گلخانه» است؛ بنا داریم حدود هزار و ۲۰۰ مترمربع گلخانه جدید و مدرن را آماده کنیم که اعتبارات آن هم پیش بینی شده است.

بالغ بر ۲۵ هزار مترمربع از پروژه های عمرانی دانشگاه تا اردیبهشت امسال تکمیل و به بهره برداری رسیده استطبق گفته رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی برای بهره برداری از سردخانه سه ماه و برای گلخانه ۶ ماه زمان در نظر گرفته شده است.

نجفی نژاد با بیان این که در حال حاضر هزار مترمربع گلخانه در دانشگاه وجود دارد، گفت: همزمان با توسعه فعالیت های عمرانی کار «محوطه سازی و توسعه فضای سبز» دانشگاه هم اتفاق می افتد، کار مطالعاتی و نقشه اجرایی فضای سبز به مساحت ۱۰ هزار مترمربع آماده شده و در همین ایام کار اجرایی آغاز می شود.

رئیس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان بیان کرد: کار کشت نهال ها و گل ها این پروژه در هفته منابع طبیعی به تدریج انجام و تا پایان سال عملیاتی خواهد شد.

افتتاح ۲ سالن «تیراندازی» و «اسکواش»

وی تصریح کرد: همچنین دو سالن ورزشی در این ایام به بهره برداری می رسد. فاز اول مجتمع ورزشی دانشگاه در اردیبهشت سال جاری افتتاح شده بود و اکنون دو سالن «تیراندازی» و «اسکواش» تجهیز شده و آماده افتتاح است. طبق گفته فدراسیون اسکواش این اولین سالن اسکواش فضای سرپوشیده دانشگاه های کشور است.

مدیریت سبز

وی ادامه داد: مدیریت سبز یکی از سیاست های وزارت علوم بوده و در همین زمینه در دانشگاه اقداماتی انجام شده است، برای استفاده از پساب خوابگاه دانشجویی، «بازسازی تصفیه خانه پساب» و «احداث استخر جمع آوری پساب» صورت گرفته تا از این آب برای مصارف غیرشرب استفاده شود.

نجفی نژاد اظهار کرد: راه اندازی و بهره برداری از «آبیاری مکانیزه مزرعه شماره یک» دانشگاه واقع در جاده قدیم گرگان به کردکوی، هم انجام شده و رسماً در همین ایام به بهره برداری می رسد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از برنامه های ما که در زمینه فناوری اطلاعات است «بالا بردن پهنای باند اینترنت دانشگاه» است که از ۶۰ مگابایت به ۱۰۰ مگابایت افزایش می یابد تا سرویس بهتر و کامل تری را به دانشجویان و کارکنان ارائه کند.

مرکز ژئوماتیک

نجفی نژاد بیان کرد: همچنین مرکز ژئوماتیک دانشگاه با اعتبار ۱۲۰ میلیون تومان و مساحت ۴۰۰ مترمربع آماده بهره برداری است. این مرکز برای آموزش فعالیت های سنجش از دور و سامانه های جغرافیایی آماده شده است.

طبق گفته وی برای این پروژه ها در مجموع حدود ۱۵۴ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی گفت: از برنامه های دیگر دانشگاه به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب «جشنواره سفیران امید» است که گردهمایی و حضور دانشجویان و دانش آموختگان کارآفرین در دانشگاه است که در ۱۳ و ۱۲ اسفندماه برگزار می شود. این جشنواره در گسترش فرهنگ و روحیه کارآفرینی مؤثر خواهد بود.

سایر پروژه های عمرانی دانشگاه

نجفی نژاد در خصوص سایر پروژه های عمرانی دانشگاه که در دست اقدام است، توضیح داد: در طی چند سال گذشته تعداد قابل توجهی از پروژه های ما تکمیل و به بهره برداری رسید، چند تا از پروژه هم نیمه تمام است. خوابگاهی را در حال احداث داریم که فاز اول آن انجام شده و برای ادامه آن نیازمند اعتبار هستیم و از خیران دعوت می کنیم که در این حوزه به ما کمک کنند.

وی بیان کرد: با افتتاح این پروژه پوشش خوابگاهی پسران افزایش یافته و از ۷۰ درصد به ۱۰۰ درصد متقاضیان پسر می رسد. این پروژه ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و حدود سه و نیم میلیارد تومان برای تکمیل آن نیاز است.

نجفی نژاد عنوان کرد: پوشش خوابگاهی دختران ۹۵ درصد است، البته به دلیل عمر بالای بلوک های خوابگاه یک تعدادی از آن ها باید بازسازی شوند که بازسازی یکی از آن ها در دست اجرا است و در سال تحصیلی آینده به اتمام می رسد.

دانشکده جنگلداری

وی با بیان این که پروژه «دانشکده جنگلداری» دانشگاه بالغ بر ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در دست اقدام است، گفت: پروژه «منابع طبیعی» ما هم ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

نجفی نژاد ادامه داد: یک «مجتمع آزمایشگاهی» در حال احداث داریم که حدوداً ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی عنوان کرد: دو پروژه مهم و کلیدی دانشگاه در حوزه کارآفرینی که مراحل پایانی خود را طی می کند «احداث پایلوت پلنت صنایع غذایی» و «کارگاه مکانیک چوب» است که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند و ظرف چند ماه آینده به بهره برداری می رسند.

نجفی نژاد گفت: فاز دوم مجموعه ورزشی که بخش استخر است ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ظرف سه ماه آینده در صورت تأمین اعتبار تکمیل می شود.

وی ادامه داد: پروژه «مجتمع فرهنگی دانشگاه» از محل منابع درآمدی دانشگاه در حال احداث است و تاکنون ۵۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تلاش می کنیم تا مهرماه ۹۹ به بهره برداری برسد.

طبق گفته نجفی نژاد بالغ بر ۲۵ هزار مترمربع از پروژه های عمرانی دانشگاه تا اردیبهشت امسال تکمیل و به بهره برداری رسیده است.

پروژه های استانی و کشوری

وی در خصوص پروژه هایی که دانشگاه در سطح استان متولی آن است، گفت: علاوه بر طرح آمایش استان که توسط دانشگاه انجام شد، «طرح کلان مدیریت جامع حوزه های آبخیز» با همکاری پنج دانشگاه همکار کشور در حال انجام است.

نجفی نژاد تصریح کرد: از دیگر پروژه ها «تدوین مدل برنامه ریزی سیاست گذاری کشاورزی و امنیت غذایی کشور تا ۲۰۵۰» است که کارفرمای این کار وزارت جهادکشاورزی و مجری این پروژه دانشگاه منابع طبیعی است.

کد خبر 4535229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =