کتاب «زبان در گستره‌ فرهنگ» منتشر شد

مجموعه مقالات انسان‌شناسی زبان‌شناختی امیلیا نرسیسیانس با عنوان «زبان در گستره‌ فرهنگ: مجموعه مقالات انسان‌شناسی زبان‌شناختی» توسط نشر افکار منتشر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، مجموعه مقالات انسان‌شناسی زبان‌شناختی امیلیا نرسیسیانس، دانشیار انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی تهران با عنوان «زبان در گستره فرهنگ: مجموعه مقالات انسان‌شناسی زبان‌شناختی» توسط نشر افکار منتشر شده است.

کتاب «زبان در گستره فرهنگ» شامل هفده مقاله به شرح زیر است:

فیلم‌نامه‌ها؛ دال‌هایی برای انعکاس الگوهای محاورات جنسیتی

زبان و کاربردهای انسان‏‌شناختی

زبان تصویری و عاطفه

حفظ محیط زیست و رشد دانش بومی

کارکرد زبان (ها) در شهر

دوزبانه‌های هشت‌ساله و توانش شناختی

اشاراتی به زبان استاندارد، دوزبانگی و دو زبان‌گونگی در بافت چند فرهنگی ایران

تأثیر متقابل عوامل عاطفی و شناختی در فرایند اجتماعی شدن کودکان دوزبانه

کارکردگرایی و نادیده انگاشتن گونه‌های زبانی غیر مسلط

تحلیل یادداشت‌های بازدیدکنندگان و ساخت هویت‌های اجتماعی

ملاحظات علمی و عاطفی در روند تحقیق زبان‌‏شناسی انسان‏‌شناختی

جامعه‏‌شناسی زبان‌های استاندارد در عهد ساسانیان

زبان‌‏شناسی اجتماعی و گفت‏وگو: فراتر از کارکردگرایی

دوزبان‏‌گونگی و دو فرهنگ‏گونگی

دوزبانی، دوزبان‏‌گونگی و دو فرهنگ‏گونگی و کدهای محدود و گسترده

مردم‌‏نگاری و ارتباطات زنان ارمنی

زبان و توصیف‌های دوزبانگی از دیدگاه شناختی

در پیش‏گفتار نویسنده آمده است: «مطالعه زبان به‏‌عنوان یک کنش اجتماعی، قادر به نمایان کردن ساختار روابط اجتماعی سخنوران در جامعه خاص است. هر جامعه‌‏ای دارای قوانین، محدودیت‌ها و ویژگی‌های خود است که اعضای جامعه در روند فرهنگ‏‌پذیری، آن‌ها را به‏‌صورت آزمون و خطا، پاداش و تنبیه از نسل گذشته فرا می‌گیرند و به فعل در می‌آورند. جامعه با در دست داشتن ابزار فرهنگ قادر به کنترل و تنظیم رفتارهای گفتاری افراد است. زبان پدیده‏ای است فراگیر، هر جا انسان هست، زبان هم وجود دارد و وظیفه زبان‏‌شناس اجتماعی یافتن تأثیر هنجارها و ارزش‌های جامعه بر زبان است. از نظر او زبان به صورت نمادین بازنماگر تعاملات افراد و رفتارهای اجتماعی آن‌ها است. از به‌‏وجود آمدن ادبیات مربوط به زبان‏شناسی اجتماعی و تبدیل آن به یک‏‬ رشته دانشگاهی بیش از شصت سال نمی‌گذرد. علم‏داران این علم را در غرب ویلیام لابوف و جان گومپرز از ایالات متحده آمریکا و بازیل برنشتاین را از بریتانیا می‌دانند. کتاب حاضر، مجموعه‌‏ای است منتخب از هفده مقاله. در این کتاب سعی کرده‌‏ام مقالاتی را که گوشه‌هایی از مسئله زبان در ایران را مطرح می‌کند، در یک جلد جمع‏‌آوری کنم تا راحت‌تر در دسترس دانشجویان و علاقمندان به این رشته قرار گیرد.»

کتاب «زبان در گستره فرهنگ: مجموعه مقالات انسان‌شناسی زبان‌شناختی» که در ۳۵۹ صفحه و تیراژ ۵۰۰ نسخه به چاپ رسیده، چهارمین همکاری مشترک امیلیا نرسیسیانس با نشر افکار، ناشر تخصصی کتاب‌های انسان‌شناسی و مردم‌شناسی است که پیش از این کتاب‌های «انسان، نشانه، فرهنگ»، «مردم‌شناسی جنسیت» و «مردم‌شناسی تعلیم و تربیت» را از او منتشر کرده بود.

کد خبر 4572002

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha