توجه به ایجاد اشتغال و تفریحات سالم برای کاهش اعتیاد ضروری است

رشت- استاندار گیلان تأکید کرد: دستگاه ها باید برای کاهش اعتیاد در سطح جامعه به ایجاد اشتغال و راه اندازی تفریحات سالم توجه ویژه ای داشته باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، مصطفی سالاری شامگاه شنبه در نخستین جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه امسال باید بتوانیم با همت جمعی گام‌های مثبتی برای کاهش اثرات ناشی از اعتیاد در جامعه برداریم، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد این بوده که باید از آمارها یا تجارب موجود به صورت مستند استفاده کرده و تنها به تحلیل‌ها توجه نشود.

وی با بیان اینکه افرادی که در فرایند ترک اعتیاد هستند به دلیل استفاده از متادون هنوز معتاد محسوب می‌شوند، افزود: البته در این میان افرادی هستند که تحت درمان قرار نداشته و ما باید روی مباحث آماری اعم از سن، اشتغال، گرایش‌های اجتماعی و مسائل مختلف و تأثیرات آن بر این موضوع تحلیل‌های داشته باشیم.

استاندار گیلان از مسئولان حوزه مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی خواست در جلسه آینده تنها به ارائه آمارها اکتفا نکرده و بر روی آنها تحلیل‌های نیز انجام دهند، گفت: انجام این تحلیل‌ها می‌تواند در تصمیم گیری و برنامه ریزی برای مبارزه با مواد مخدر و کاهش گرایش به آن در سطح جامعه به ما کمک کند.

وی همچنین از بهزیستی خواست تا بر روش‌های ترک اعتیاد اعم از استفاده از متادون یا روش‌هایی که در مراکز بازپروری دولتی و خصوصی از آنها استفاده می‌شود تحلیل و مطالعه انجام داده و اثرات و نتایج هرکدام را به صورت جداگانه تهیه و در جلسه بعدی ارائه دهد، تأکید کرد: در این میان تعارفی با کسی نداریم ممکن است بخش دولتی در این زمینه عملکرد ناموفقی داشته باشد باید بر اساس نتایج آن تصمیم گیری شود.

سالاری همچنین از نیروی انتظامی خواست درباره اجرای قانون جدید در حوزه مبارزه با مواد مخدر آمار ارائه دهد، گفت: باید بدانیم آیا بعد از اجرای این قانون تغییری در این حوزه صورت گرفته است یا نه اگر تغییرات ایجاد شده ما بتوانیم آن را به مرکز ارائه داده دهیم تا در تصمیم گیری و یا قانون گذاری مؤثر باشد خودمان هم می‌توانیم بخشی از اثرات را در حد اجرا کنترل، کم و زیاد کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این روش می‌تواند مستقیماً بر روی اعتیاد تأثیرگذار باشد، گفت: در بحث ایجاد اشتغال و راه اندازی تفریحات سالم نیز باید توجه شود که تا چه میزان به هدف خود نزدیک شده ایم و نباید خود را محدود به گزارشات دبیرخانه مبارزه با مواد مخدر، بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی کرد که بعد از اینکه شخصی معتاد شد بحث و تصمیم گیری کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه معاون سیاسی استانداری قرار است از مرکز ماده ۱۶ بازدید داشته باشد، افزود: باید ببینیم آیا مرکزی که تحت پوشش قرار گرفته از لحاظ بودجه در چه شرایطی قرار دارد.

سالاری ادامه داد: در این زمینه تعداد متقاضیان زیاد است، لذا بهزیستی نیز باید نظارت‌های خود را تقویت کند، ما هم از این ظرفیت برخوردار هستیم، ضمن اینکه سپاه آمادگی دارد تا مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای نیز برای ایجاد شغل و حتی تولید در همان مرکز فراهم کند.

استاندار گیلان با بیان اینکه در اسفند ماه سال گذشته در شورای تأمین در این زمینه بحث و بررسی شد سپاه آمادگی دارد مراکز آموزش فنی حرفه‌ای برای ایجاد اشتغال و تولید در همان مرکز را فراهم کند، ادامه داد: در مرحله نخست باید ترک اولیه و وابستگی شدید به مواد قطع شود در مرحله دوم آموزش فنی و حرفه‌ای برای آنها برگزار شده و در مرحله سوم صنایع دستی یا محصولاتی تولید کند امکان عرضه محصولات به بازار باشد و در مراحل مختلف کار فرهنگی و اجتماعی روی آن بشود تا وابستگی روانی آنها به مواد مخدر کمتر شود.

کد خبر 4589778

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =