۹۰ درصد قوانین بخش تعاون اجرا نمی‌شود/  ابزار توسعه‌ نداریم

رئیس اتاق تعاون ایران با بیان اینکه بخش تعاون فاقد ابزار توسعه ای است و غیر از بانک توسعه تعاون امکانات مالی در اختیار ندارد، گفت: توانمندی این بانک نیز متناسب با نیازهای بخش نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، بهمن عبدالهی صبح امروز، شنبه ۱۵ تیرماه در صبحانه کاری که با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و محمد کبیری معاون امور تعاون وزیر تعاون و جمعی از فعالان حوزه تعاون برگزار شد، گفت: اتاق تعاون ۲۵ سال پیش بر اساس قانون تاسیس شد و اکنون این اتاق در ۳۱ استان کشور در قالب اتاق های مجزا فعالیت می کند.

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به پیش بینی سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون از اقتصاد ملی در برنامه پنجم توسعه افزود: متاسفانه به رغم پیش بینی این هدف و با وجود گذشت بیش از ۲ سال و نیم از برنامه ششم توسعه، هنوز سهم تعاون فاصله زیادی با سهم پیش بینی شده از کل اقتصاد کشور دارد.

وی با بیان اینکه در سیاست های ابلاغی ظرفیت های قانونی خوبی برای بخش تعاون پیش بینی شده است، تاکید کرد: اما به رغم این ظرفیت های بسیار خوب، ۹۰ درصد قوانین و مقررات حوزه تعاون در دولت ها اجرا نشده و با توجه به اینکه این قوانین جنبه حمایتی و توسعه ای دارند، اجرا نشدن آنها منجر به بی انگیزگی در بین فعالان بخش و تعاون گران شده است.

رئیس اتاق تعاون ایران بخش تعاون را فاقد ابزار توسعه ای عنوان کرد و گفت: غیر از بانک توسعه تعاون، این بخش امکانات مالی دیگری در اختیار ندارد. ضمن اینکه توانمندی های بانک توسعه تعاون متناسب با نیاز بخش نیست.

عبدالهی مهمترین مطالبه و مسئله بخش تعاون را پیگیری و اجرای قوانین وضع شده در این حوزه عنوان کرد و گفت: علاوه بر این، مشکلات مدیریتی در بخش تعاون وجود دارد و باید در جهت رفع این موانع تلاش شود.

رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به ظرفیت های بخش تعاون در حوزه ایجاد اشتغال، برقراری عدالت و افزایش سطح عمومی معیشت جامعه اظهارداشت: با توجه به نقش بسزای این بخش از اقتصاد در جامعه و مشارکت عمومی، باید از ظرفیت های این بخش بیشتر استفاده شود.

گزارش تصویری این دیدار را اینجا مشاهده کنید.

کد خبر 4658815

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =