سومین جلد کتاب «هدهد سفید» در کتابخانه‌ها توزیع شد

سومین جلد از کتاب «هدهد سفید» برای نوجوانان توسط نهاد کتابخانه‌ها منتشر و در کتابخانه‌های عمومی کشور توزیع شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سومین جلد از کتاب «هدهد سفید» ویژه نوجوانان و براساس نیاز ترویج و تبلیغ کتاب و کتابخوانی برای این گروه سنی، همراه یادداشتی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر و در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور توزیع شد.

پس از انتشار جلد اول و دوم کتاب «هدهد سفید»، جلد سوم این کتاب نیز با ارائه مطالبی برای آشنایی نوجوانان با کتاب و کتابخانه منتشر شد که پس از مطلبی با عنوان «نقطه تلاقی مروارید و فوتبال» به قلم فریدون عموزاده خلیلی، بخشی را با عنوان «نامه آقای وزیر» شامل می‌شود. این بخش نامه تقدیر سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتشار جلد اول و دوم کتاب «هدهد سفید» را شامل می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نامه ضمن تقدیر و تشکر از تلاش دست‌اندرکاران انتشار این کتاب چنین نوشته است: مخاطب قرار دادن جمع میلیونی نوجوانان عضو کتابخانه‌های عمومی کشور در موضوع کتاب و کتابخوانی، هدف‌شناسی دقیق و ارزشمندی است. اینکه بذر شیفتگی به خواندن را در آینده‌سازان کشور بکارد و بپرورد و تکثیر کند.

پس از این نامه، بخش اول کتاب سوم «هدهد سفید» به «قصه‌هایی از سرزمین خراسان» اختصاص دارد که در آن داستان‌هایی از محمود برآبادی، جعفر توزنده‌جانی، علی اصغر سیدآبادی، عباسعلی سپاهی یونسی و گفت‌وگو با کلر ژوبرت آمده است. در بخش دوم این کتاب هم، در مطلبی با عنوان «وقتی بهار امسال مهربان شد» به پویش بهار مهربانی و جمع‌آوری کتاب، اسباب‌بازی و اقلام فرهنگی و توزیع آن در استان‌های سیل‌زده و همچنین اجرای برنامه‌های فرهنگی برای کودکان و نوجوانان سیل‌زده به منظور تأمین نیازهای روحی آنها پرداخته شده است.

داستان ایرانی «خداحافظی» از شهرام شفیعی، معرفی کتاب‌های مناسب برای نوجوانان، داستان خارجی «یک قصه شبانه» نوشته ایتالو کالوینو با ترجمه ابراهیم قربانپور، بخش «اولین روز در کتابخانه» شامل یادداشت‌های کوتاه نوجوانان عضو کتابخانه‌های عمومی از اولین روز حضور خود در کتابخانه، نمایشنامه «اهدای اختیاری اجباری» نوشته ابراهیم قربانپور، ۱۰۱ درس محرمانه برای نویسنده شدن، نوشته فریدون عموزاده خلیلی، داستان طنز «انگشت غلتان، صفحه درخشان، یوز خسته» و بخش «شما قهرمانید» شامل نوشته‌هایی از نوجوانان عضو کتابخانه‌های عمومی درباره قرار گرفتن به جای قهرمان اصلی یک داستان دلخواه، بخش‌هایی از این کتاب هستند.

داستان «آن سرو ۱۰۰۰ ساله» نوشته نسترن فتحی، خاطرات یک کتابدار با عنوان «دل‌مان برای کتابخانه تنگ می‌شود» از زهرا طهماسبی، بخش «کتابخوانی در شرایط بحرانی» شامل نوشته‌هایی از نوجوانان عضو کتابخانه‌های عمومی درباره قرار گرفتن در شرایط وقوع سیل و از دست دادن تمام وسایل زندگی و انتخاب تنها یک کتاب که دوست دارند در آن شرایط با خود بردارند، داستان «کتابخانه سیار باباجان و آقا کامبیز موتوری» از مسعود رحمانی، بخش «کتابی که کتاب‌خوانم کرد» شامل یادداشت‌های کوتاهی از نویسندگان درباره کتابی که آنها را به کتابخوانی علاقه‌مند کرد و در نهایت داستان مصور «شهریار و زندانی چاه تاریک» دیگر مطالب سومین جلد از کتاب «هدهد سفید» هستند.

«هدهد سفید» کتابچه‌ای با موضوع کتاب برای نوجوانان و کودکان است که با هدف اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به نوجوانان و کودکان در زمینه کتاب، ترویج، فرهنگ کتاب و کتابخوانی میان کودکان و نوجوانان و ترغیب آنان به مطالعه و انس بیشتر با کتاب و تعمیق دیدگاه مطالعاتی کودکان و نوجوانان در مواجهه با کتاب منتشر می‌شود. مخاطب این کتاب کودکان و نوجوانان عضو کتابخانه های عمومی سراسر کشور، مراجعان کودک و نوجوان کتابخانه‌ها و دانش‌آموزان مدارس هستند که با مطالعه بخش‌های مختلف این کتاب، با موضوعاتی چون مناسبت‌های مختلف، ادبیات مناطق مختلف کشور، اجرای نمایشنامه در کتابخانه‌ها و آموزش داستان‌نویسی، آشنا شوند.

انتخاب محبوب‌ترین کتاب‌های کودکان و نوجوانان موجود در کتابخانه‌های عمومی توسط مخاطبان این گروه با عنوان «نشان هدهد سفید» نیز از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با هدف تقویت جریان تألیف و حمایت از آثار ایرانی به ویژه کودکان و نوجوانان و تشویق پدیدآورندگان و مولفان و همچنین معرفی کتاب‌های تألیفی برگزیده در کتابخانه‌های عمومی کشور، در حال برگزاری است.

کد خبر 4660267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =