شترها بلای جان مردم سیریک شدند/ شترهای سرگردان ذبح می شوند

سیریک - شهردار سیریک در پی داستان تکراری تصادفات دلخراش خودروها با شترهای سرگردان در سیریک با هشدار به ذبح شترهای سرگردان، با شترداران اتمام حجت کرد.

خبرگزاری مهر، گروه استان ها- مختار رحیمی: داستان تکراری تصادف شتر در شرق هرمزگان تبدیل به قصه ای دردآور برای مردم این منطقه شده است، از آنجایی که استان هرمزگان دارای اقلیم و آب و هوای گرم و خشک است، به یکی از مناطق مستعد برای زیست شتر شناخته می شود و مردمان این منطقه به خصوص مناطق شرقی استان هرمزگان به پرورش و نگهداری شتر روی آورده اند.

شترداری یکی از شغل های آبا و اجدادی مردم شهرستان سیریک است و شترداری یکی از شغل های مهم مردمان این شهرستان و منطقه به حساب می آید، شغل شترداری و شترپروری در شهرستان سیریک از رونق مناسب و قابل توجهی برخوردار است، اما هر چند این شغل برای صاحبان شتر از لحاظ اقتصادی در آمد بالایی دارد، ولی عدم توجه کافی در نگهداری از سوی صاحبان شترداران مشکلات فراوانی را برای جان مردمان و مسافران این منطقه ایجاد کرده است.

بخش وسیعی از شرق استان هرمزگان و شهرستان سیریک دارای بیابان های است که محل زیستگاه شتران است و وجود شترهای زیاد به داستان تکراری تصادف با شتر در جاده ای شرق استان هرمزگان تبدیل شده که برای مردمان به یک دغدغه و کابوس و قصه ای درد آور تبدیل شده است. شترهای سرگردان مردم و به خصوص مسئولان این مناطق در شرق هرمزگان را کلافه کرده است.

مرگ و میر جاده ای ناشی از تصادف خودروها با شترهای سرگردان در جاده های شرق هرمزگان بیشترین تلفات را از اهالی شهرستان سیریک گرفته است، علیرغم اینکه این حوادث جاده ای مسئولان را بر مقابله با شترهای سرگردان مصمم کرده است اما همچنان شترهای مذکور به صورت آزادانه در جاده های هرمزگان به خصوص در سیریک جولان می دهند.

اتمام حجت شهردار شهر سیریک با شترداران شهرستان سیریک

سال‌هاست موضوع تصادف با شترهای سرگردان به دغدغه اصلی مسئولان شهری در شهرستان سیریک تبدیل شده است و آن‌ها معتقد هستند که این موضوع بیش از پیش مشکلاتی را پدید آورده است، اما با این وجود در راستای ارتقاء نظم و امنیت در برخورد با شتران سرگردان، آنچنان که باید و شاید اقدامی صورت نگرفته است و همچنان شاهد مرگ و میر مردم در طول سالها هستیم.

با تمام این اوصاف، بخشنامه ای تدوین با عنوان اینکه  توقیف شترهای سرگردان و بدون پلاک گذاری به مثابه کالای قاچاق بوده و باید جمع‌آوری شود به شهرداران شهرستانهای شرقی استان ابلاغ شد.

 در همین راستا شهردار شهر سیریک، از این بخشنامه به عنوان تصمیمی موثر برای جمع آوری شترهای سرگردان عنوان  می کند و بیان کرد: چنانچه شتری در سطح جاده ها و محله های شهر رویت شود سریعا شتر توقیف وذبح خواهد شد و این اقدام نیز گامی مثبت در جهت جمع آوری شترهای سرگردان خواهد بود که مورد حمایت اعضای شورای شهر نیز قرار گرفته است، زیرا از دید بسیاری از اعضای شورا این تنها راهی است که از تردد شترها در سطح شهر جلوگیری می کند.

عادل کمالی در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: در گذشته به دلیل مدارا کردن با شترداران که بدنبال نگهداری شتران خود نبودند و وجود ساختار ضعیف، شاهد بروز اینگونه حوادث بوده ایم به طوری که خسارت های مالی و جانی به مردم این منطقه وارد آورده است.

شهردار سیریک با اذعان به اینکه این آخرین اتمام حجت شهرداری شهر سیریک با شترداران است خاطرنشان کرد: چنانچه شتری در سطح جاده ها و محله های شهر سیریک رویت شود سریعا شتر توقیف وذبح خواهد شد.

شترهای سرگردان ذبح می شوند

کمالی اظهارداشت: شهرداری در بخش اجرایی مسئولیت های دارد، و از آنجاییکه باید پاسخگوی مردم باشیم از این رو نسبت به اجرای این بخشنامه بدون موضع گیری و یک جانبه نگری اقدام به جمع آوری و ذبح شترهای سرگردان از سطح شهر سیریک می کنیم.

کمالی با بیان اینکه خواسته یا ناخواسته باید بپذیریم که در حال حاضر برخی از شترهای سرگردان به منطقه ضرر وارد می کنند تصریح کرد: متاسفانه اکنون ضرر شتر بیشتر از سود آن به این منطقه است.

اتمام حجت شهردار سیریک با این هدف بود که به مردم بگوید با اجرای دستورالعمل مربوطه امنیت جان عموم مردم برای شهرداری مهم و از اولویت است که با اجرایی آن شهرداری امنیت جان مردم نیز تامین می کند.

شهردار سیریک گفت: البته ما دوست داشتیم این موضوع در سایه تعامل با شترداران به سرانجام برسد، اما چون خود شترداران حاضر به همکاری نیستند به همین منظور شهرداری به عنوان بازوی اجرایی دولت موظف به احقاق حقوق مردم است در شرایطی که حتی برای شهرداری هزینه های زیادی دارد اما باید این طرح به سرانجام برساند. از شترداران تقاضا می شود با توجه به وجود حوادثی که شترهای سرگردان در شهرستان ایجاد می کنند، نسبت به نگهداری دامها و شترهای خود اقدام کنند.

دهیاران در برخورد با شترهای سرگردان جدی تر عمل کنند

در همین خصوص خبرنگار مهر در گفتگو با یکی از شهروندان سیریکی که به تازگی شترهای سرگردان داغ جوان به دل آن گذاشته اند گفت: همان گونه که شهردار سیریک با شترداران اتمام حجت کردند، از دهیاران شهرستان سیریک انتظار داریم که این دستور العمل را اجرایی کنند.

محمد قورچی زاده پدر علی قورچی از قربانیان تصادف با شتر، اظهار کرد: همان گونه که دهیاریها سایر مشکلات روستاها را رفع می کنند ،پس مشکل شترهای سرگردان را هم رفع کنند.

وی افزود: موضوع شترهای سرگردان که به معضلی پایدار برای اهالی سیریک بخصوص روستاها تبدیل شده است، قاتل جان شهروندان شده است.

شترداران محلی برای نگهداری دائمی شترها ندارند

یکی از شترداران در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: اکثر شترداران شتران خود را پلاک گذاری کرده اند و مشکلی با پلاک گذاری شتران در شهرستان سیریک نداریم.

حسن کوهی زاده اظهارداشت:حضور شترها در برخی راههای ارتباطی سیریک و مناطق مختلف شهرستان و شهرها که منجر به بروز حوادث رانندگی و تلفات و خسارت می شود بخاطر این است که شترداران محلی برای نگهداری دائمی شترها ندارند.

کوهی زاده عنوان کرد: مهار کردن شترهای سرگردان کاری آسان است اگر محلی برای نگهداری شترها در هر روستا در نظر گرفته شود دیگر شاهد سرگردانی شترها نخواهیم بود، از طرفی هم از آنجاییکه که شترها همه دارای پلاک هستند پس امکان شناسایی مالکان آنها مقدور است.

وی با بیان اینکه یکی از راههای جمع آوری شترهای سرگردان از طریق ساربانها خواهد بود، تصریح کرد : ساربان شتر یکی از راههای است که می توان بر روی گله های شتر نظارت کامل کرد، در سایه چند کار اساسی و آسان و همکاری شترداران می شود این مشکل را از سر مردم سیریک دور کرد.

وی پیشنهاد داد: اولاً جهاد کشاورزی می تواند تمام شترداران را ملزم به نصب پلاک کند، دوم اینکه همه شترداران برای نگهداری از شترهای خود یک نفر ساربان بکار بگیرند و اینکه در داخل هر روستا که شتر دارند محلی برای نگهداری دائمی آنها درنظر گرفته شود.

کد خبر 4700439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =