بی‌بی مریم؛ قدرتمندترین زن لر در تخت فولاد

بی‌بی مریم سردار بزرگ لر از زنان روشنفکر عصر خود بود که در جهت مطالبه حقوق زنان و مبارزه با اشغالگران روس و انگلیس فعالیت می‌کرد. او در فتح تهران در زمان مشروطه از حامیان اصلی برادرش بود.

به گزارش خبرنگار مهر، شب گذشته مجموعه تلویزیونی ۱۲ قسمتی بانوی سردار به پایان رسید. سریالی که درباره شخصیت بی‌بی مریم زن تحصیلکرده و فعال سیاسی ایل بختیاری در استان اصفهان بود. هر چند که بازیگر شخصیت اصلی این سریال نتوانست عظمت شخصیت بی‌بی مریم را به تصویر بکشاند اما بهانه‌ای شد برای معرفی این زن سردار به مردمی که با او ناآشنا بودند البته بی‌بی مریم در میان ایل بختیاری یکی از بزرگان و تاثیرگذارترین زنان در تاریخ معاصر ایران به شمار می‌آید و مایه افتخار ایرانی‌ها است.

بی‌بی مریم ایلخان بختیاری فرزند مرحوم حسینقلی خان است که به سردار مریم مشهور شد و در جریان فعالیت‌های سیاسی دوران مشروطه و فتح تهران بسیار تأثیر داشت. قبر این زن با سنگ‌های لاجوردی رنگش در یکی از اتاق‌های آرامگاه بختیاری‌ها در تکیه میرفندرسکی در کنار مصطفی خان ارشد بختیاری فرزند فتح الله خان معروف به سالار ارشدی و بی بی شاهزاده بی گم فرزند حاج خسروخان ایلخانی (سردار ظفر) بردارزاده اش و پدرش حسینقلی خان قرار دارد.

بی‌بی مریم در سال ۱۲۵۳ به دنیا آمد و در سال ۱۳۱۶ سه سال بعد از کشته شدن پسرش علیمردان خان از دنیا رفت. بی‌بی مریم سردار بزرگ لر از زنان روشنفکر عصر خود بود که در جهت مطالبه حقوق زنان و مبارزه با اشغالگران روس و انگلیس فعالیت می‌کرد. او در جهت فتح تهران در زمان مشروطه از حامیان اصلی برادرش سردار اسعد بود. او همچنین نشان پادشاهی آلمان را نیز که مهمترین نشان دولت آلمان بود کسب کرد.

بختیاری‌ها نیز از دوره قاجار و همزمان با نهضت مشروطه در تخت فولاد صاحب تکیه اختصاصی و تحت عنوان تکیه بختیاری‌ها شدند؛ اگرچه این نکته قابل تأمل است که ردپای حجاری قبور آنها در تکایای دیگر از جمله تکیه فیض نیز به خوبی مشهود است.

سنگ قبر آنها غیر از حسینقلی خان با سنگ‌های آبی رنگ مزین شده است و در طول سال‌ها آسیب دیده‌اند اما سنگ حسینقلی خان همچنان با تزئینات بسیار سالم مانده است.

قبر محقر بی‌بی مریم کنار دیواری قرار دارد که اگر بازدیدکننده ای شخصیت او را نشناسد نمی‌تواند متوجه آن شود. تا چند سال پیش آرامگاه بختیاری‌ها و کل مجموعه تکیه میرفندرسکی شبیه به مخروبه ای دور از شأن مجموعه تاریخی تخت فولاد و آرامگاه بختیاری‌ها بود تا اینکه یک بار در سال ۸۶ مرمت شد و پس از آن دوباره با کمک مدیریت مجموعه گورستان تخت فولاد و بختیاری‌ها به سر و وضع دیوارها و بناهای موجود در آن رسیدگی شد ولی هنوز سنگ قبر آنها مرمت نشده است و از بیرون مجموعه نیز کسی نمی‌داند که بی بی مریم در اینجا دفن است چون رزومه ای از آنها بیرون مجموعه وجود ندارد و تکیه نیز بخش جدا شده‌ای از گورستان تخت فولاد است.

این تکیه در روزهای ۵ شنبه و جمعه باز است و هر ساعتی امکان بازدید از آن نیست.

کد خبر 4711163

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =