چرا امام حسین(ع) علی رغم آگاهی از شهادت مسلم به کوفه رفت؟

چرا امام حسین(ع) با اینکه فهمیدند مسلم بن عقیل توسط کوفیان به شهادت رسیده، باز هم به حرکت خود به سمت کوفه ادامه دادند؟

به گزارش خبرنگار مهر، امروزه شبهاتی زیادی در مسائل مختلف تاریخی و عقیدتی و معارفی مطرح می‌شود. به مناسبت ایام محرم، در ادامه به یکی از شبهات مطرح شده در مورد قیام حضرت أباعبدالله (ع) پاسخ داده می‌شود:

*چرا امام حسین (ع) با اینکه فهمیدند مسلم بن عقیل - فرستاده ایشان - توسط کوفیان به شهادت رسیده و در حقیقت مردم کوفه از رأی خود برگشته‌اند، باز هم به حرکت خود به سمت کوفه ادامه دادند؟

این سوال در صورتی مطرح است که علت اصلی قیام امام را دعوت کوفیان بدانیم، در حالی که عوامل متعددی در قیام امام دخیل بود. من جمله سه عامل مهم، یعنی عدم بیعت امام با یزید، دعوت کوفیان و امر به معروف و نهی از منکر؛ که امر به معروف و نهی از منکر مهمترین عامل و انگیزه قیام امام حسین (ع) به شمار می‌رود. چه کوفیان دعوت می‌کردند و چه دعوت نمی‌کردند، قیام امام صورت می‌پذیرفت.

استاد شهید مطهری می‌افزایند: آنچه در کتابهای مدارس گذشته آمده بود و در آن انگیزه قیام امام حسین (ع) را نامه‌های مردم کوفه معرفی می‌کردند، حرفی است بی اساس و خلاف واقع؛ زیرا امام حسین (ع) قیام و نهضت خویش را از مدینه آغاز کرده بود، درحالی که نامه‌های مردم کوفه پس از دو ماه اقامت در مکه به دست آن حضرت می‌رسد.*

*منبع: عاشورا بر ساحل، نگاهی به زندگانی حسین بن علی (ع)، هادی قطبی، ص ۱۴۱

کد خبر 4711916

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =