کتابی درباره خوانش شعر و عرضه شعرهای شاخص

مجتبی ویسی ترجمه‌ای از کتاب «شعر را چگونه بخوانیم» با ترجمه مجتبی‌ویسی منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «شعر را چگونه بخوانیم» نوشته ادوارد هرش با ترجمه مجتبی ویسی از سوی نشر مروارید روانه بازار کتاب شد.

این کتاب کنکاشی بی‌سابقه در قلمروز شعر و عاطفه است. نویسنده کتاب نیز با وسواس و هوشمندی مثال زدنی خود دلایل و اهمیت شعر را بر شمرده و برای مخاطبش می‌نویسد که اگر دریچه‌های خیالش را باز بگذارد، پیام شعر می‌تواند تفاوتی در زندگی او پدید آورد.

هرش در این کتاب که در زمره پرفروش‌ترین آثار سال ۱۹۹۹ در ایالات متحده بوده است سعی کرده نشان دهد که جهان را نیز می‌توان شعرگونه دید و شعر را از دل تاریخ بیرون آورد و در آن نگرانی‌ها، دلمشغولی‌ها و شادی‌های بشری را نظاره کرد.

این کتاب در دوازده بخش تدوین شده است و نویسنده در هر فصل تاویل و تفسیری نو درباره خوانش شعر بیان کرده است. او در این زمینه بیان داشته که شعرهای زیادی را که در طول سال‌های زندگی‌اش خوانده و آنها را که دوست می‌داشته گردآوری کرده تا در نهایت خود شعر خوانش صحیح‌اش را به او بنمایاند و به تعبیر او راهنمای ویرژیل گونه او باشند.

وی در این زمینه در مقدمه کتاب می‌نویسد: هدفم در این اثر عرضه شعرهای شاخص بوده است، بی‌نهایت ارزشمند در نظر من، و نیز ارائه راهبرهایی برای خوانش آنها. خوانش‌های من قطعی نیستند، به نیت و توسعه و پیشنهاد نگاشته شده‌اند، چرا که خود این اشعار نیز به تاویل‌های بی‌شمار راه می‌دهند. در آنها همیشه نکته‌ای هست که از دایره فهم بگریزدد و من در پی آن بوده‌ام که گفته پل والری را آویزه گوش خود کنم: شعر قدرتش را از هارمونی تعریف ناپذیری می‌گیرد میان آنچه می‌گوید و آنچه هست. این تعریف ناپذیری در مقوله تعریف از جایگاهی ویژه برخوردار است.

هرش همچنین می‌گوید:این کتاب محل دعوت و تعامل نیز هست و کوشیده‌ام خوانندگان را در عرصه فرم برگزیده هنری خودم راهنمایی کنم. بر خودِ کنش خواندن تمرکز کرده‌ام، بر جاری و ساری شدن شعرها در دل و جان خواننده.

این کتاب را نشر مروارید در ۳۴۶ صفحه با قیمت ۵۰ هزار تومان منتشر شده است.

کد خبر 4745159

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 10 =