۳۰ هزار همیار طبیعت در حفظ منابع طبیعی استان سمنان مشارکت دارند

سمنان - رئیس اداره آموزش و مشارکت مردمی منابع طبیعی استان سمنان بابیان اینکه طرح همیار طبیعت برای جلب مشارکت جوامع محلی انجام می‌شود، گفت: ۳۰ هزار همیار طبیعت در استان مشارکت دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رهایی صبح دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران به میزبانی منابع طبیعی سمنان ضمن بیان اینکه همیاران طبیعت با آگاه‌سازی و توجیه افکار عمومی نقشی مهم و اثرگذار در ارتقای فرهنگ مردم جامعه در حفاظت از عرصه‌های طبیعی دارند، ابراز داشت: سال گذشته تعداد ۱۹ هزار و ۱۰۷ نفر همیار دانش‌آموز و تعداد یک هزار و ۹۵۰ نفر همیار مروج و محافظ جمعاً ۲۱ هزار و ۵۷ نفر همیار طبیعت در استان جذب شدند.

وی از راه‌اندازی سامانه جدید جذب همیاران طبیعت به نشانی hamyartabiat.Frw.ir خبر داد و افزود: متقاضیان می‌توانند مشخصات خود را در این سامانه وارد کنند که پس از تائید کارت همیار طبیعت بااعتبار پنج‌ساله از سوی اداره کل صادر می‌شود.

رئیس اداره آموزش ترویج و مشارکت مردمی منابع طبیعی استان سمنان ضمن بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود با فعال شدن این سامانه تعداد جذب همیاران طبیعت به ۳۰ هزار نفر برسد، ابراز داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌ها برای طرح همیاران طبیعت جلب مشارکت جوامع محلی به‌عنوان بهره‌برداران عرفی این عرصه‌ها است.

رهایی در ادامه تصریح کرد: برای طرح همیاران طبیعت از نیروهای مردمی در حفظ، احیاء و توسعه منابع طبیعی و ترویج و تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به معارف عمومی استفاده می‌شود لذا افراد علاقه‌مند و دوستداران منابع طبیعی به‌طور داوطلبانه و به‌قصد خدمت به منابع طبیعی کشور سازمان‌دهی خواهند شد تا به‌وسیله دستورالعمل‌ها و آموزش‌های لازم سطح دانش و بینش آنان افزایش‌یافته و به‌عنوان همیار مروج و همیار محافظ طبیعت به‌طور افتخاری همکاری کنند.

وی هدف این طرح ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین اقشار جامعه و ترویج فرهنگ منابع طبیعی در بین اقشار جامعه هدف معرفی کرد و افزود: همیار طبیعت به فرد یا افرادی اطلاق می‌شود که به‌صورت انفرادی و گروهی در پیشبرد اهداف ترویج فرهنگ منابع طبیعی و جلب مشارکت مردم در امور حفاظت، احیاء، توسعه و بهره‌برداری صحیح از منابع طبیعی همکاری کنند.

رئیس اداره آموزش ترویج و مشارکت مردمی منابع طبیعی استان سمنان ضمن بیان اینکه طرح همیار طبیعت نقش مهمی در ارتقای دانش و آگاهی به‌منظور حفظ عرصه‌های طبیعی در دوردست‌ترین مناطق روستایی دارد، ابراز داشت: این طرح صرفاً مخصوص دانش آموزان نیست بلکه همه اقشار جامعه به‌ویژه مجریان و بهره‌برداران طرح‌های منابع طبیعی که تمایل به همکاری در کنترل عوامل تخریب و احیاء منابع طبیعی دارند را شامل می‌شود.

کد خبر 4757546

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 2 =