۳۵ هزار مبتلا به ویروس ایدز در کشور ناشناخته باقی مانده اند

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: هنوز ۳۵ هزار مبتلا به ویروس اچ آی وی در کشور ناشناخته باقی مانده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدمهدی گویا، در همایش روز جهانی ایدز در ستاد وزارت بهداشت، افزود: اکنون در سال پایانی برنامه چهارم مقابله با HIV هستیم و برنامه پنجم HIV کشور با همکاری ۲۳ سازمان و وزارتخانه در حال تدوین بوده و استراتژی های کلی این برنامه نیز مشخص شده و امیدوارم به زودی در جلسه شورای عالی سلامت با حضور رییس جمهور، تصویب شود.

وی ادامه داد: برای اجرای این برنامه، هدف گذاری خاصی کرده و به دنیا تعهداتی داریم. هدف از اجرای این برنامه این نیست که کارهای قبلی ادامه پیدا کند و همان اقدامات تکرار شود، بلکه تصمیم گرفته ایم که یک انقلاب و تحول عظیم در کیفیت برنامه کنترل ایدز در کشور ایجاد کنیم که منجر به افزایش بیماریابی، بهبود کیفیت خدمات تشخیصی و درمانی و افزایش رضایتمندی بیماران و آحاد مردم خواهد شد. ایدز دیگر یک بیماری مرگبار و وحشتناک نیست.

گویا گفت: فردی که به ایدز مبتلا است، چنانچه درمان شده و مراقبت خوبی داشته باشد، می تواند تا ۶۰ سال بعداز ابتلا به بیماری هم زندگی خوبی داشته و بدون هیچگونه مشکلی ادامه دهد. البته با اطمینان می گویم که در آینده کیفیت درمان ایدز ارتقای بیشتری پیدا کرده و بر کیفیت زندگی بیماران تاثیر مثبتی خواهد گذاشت.

وی افزود: داروهای پیشرفته تر، واکسن ها و درمان های قطعی تر برای درمان ایدز در آینده پیش بینی شده است، اما یک واقعیت نیز وجود دارد، اینکه اچ ای وی هنوز با پایان خود فاصله زیادی دارد. قرار بود سال ۲۰۳۰ سال پایان همه گیری اچ آی وی خواهد  بود، اما تمامی صاحب نظران به این عقیده رسیده اند که این بیماری با پایان خود فاصله دارد و مشکلات زیادی برسر راهش وجود دارد و حل این مشکلات، نیازمند این انقلاب است، انقلابی که منجر به افزایش آگاهی مردم جامعه و مسئولان شود، برای این کار باید مشارکت سایر سازمان های دولتی و سازمان های غیردولتی و بخش خصوصی را جلب کنیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، تصریح کرد: هنوز در دنیا حدود هشت میلیون نفر و در ایران ۳۵ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز، ناشناخته باقی مانده اند و ایران جزو ۲۸ کشوری است که بیشترین رشد این بیماری را دارند و تعهد داده ایم که از این بیماری پیشگیری کنیم و برای اجرای این تعهد باید برنامه بیماریابی را به طور جدی اجرا کنیم.

گویا افزود: با اجرای برنامه پنجم مهار ایدز ضعف بیماریابی را جبران می کنیم و به این ترتیب کاهش مرگ و میر این بیماری را شاهد خواهیم بود. ۳۰ سال پیش علت اصلی ابتلا به این بیماری اعتیاد تزریقی بود، اما درحال حاضر، شرایط تغییر کرده و شیوه انتقال ویروس اچ ای وی به ارتباط جنسی پرخطر گرایش پیدا کرده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، اظهار کرد: طبق تعهد ایران باید ۲۶ درصد بودجه کنترل ایدز را صرف پیشگیری کند. اکنون سهم بودجه پیشگیری بیش از ۲۶ درصد است و در آینده به مراتب بیشتر می شود. حتما به سراغ افراد پرخطر و مکان های پرخطر می رویم و شیوه آموزش به افراد در معرض خطر به مراتب پیشرفته تر از آموزش به افراد عادی خواهد بود.

کد خبر 4784882

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =