چرا پای سلطانی‌فر به مجلس نمی‌رسد/ دلسوزی برای ورزش یا منافع شخصی

وزیر ورزش درحالی برای سومین‌بار با طرح استیضاح نمایندگان مجلس مواجه شده که به نظر می‌رسد به خاطر اهمیت موضوع این بار «لابی» و «دادن امتیاز» نتواند کمک حال او برای گریختن از آن باشد.

خبرگزاری مهر - گروه ورزش: مسعود سلطانی‌فر این روزها که ورزش به خاطر بسیاری مسائل مرتبط با فوتبال ملی و باشگاهی حال و روز خوبی ندارد با مطرح شدن دوباره استیضاح خود توسط نمایندگان مجلس مواجه شده است.

البته این اولین بار نیست که مجلسی ها طرح استیضاح وزیر ورزش را کلید می زنند. سلطانی فر پیش از این دو بار دیگر هم با طرح استیضاح خود مواجه شده بود. هر دو طرح قبلی هم در دوره دوم تصدی وزارت ورزش توسط او ارائه شد اگرچه هیچ یک سرانجامی نداشت. بنابراین مشخص نیست اینبار طرح استیضاح، سلطانی فر را رو در روی نمایندگان مجلس قرار دهد یا این طرح هم سرانجامی مانند دو طرح قبلی خواهد داشت.

 ۳۷ ماه تصدی وزارت ورزش و ۳ طرح استیضاح در یک سال
مسعود سلطانی فر برای تصدی وزارت ورزش سه بار به مجلس رفته و دوبار موفق از آن خارج شده است. او ۱۱ آبان ماه سال ۱۳۹۵ و بعد از استعفای محمود گودرزی از وزارت ورزش، رای اعتماد نمایندگان مجلس برای مدیریت این وزارتخانه در عمر باقی مانده از دولت یازدهم را گرفت در حالیکه وی در آغاز به کار دولت تدبیر و امید در این مهم ناکام بود. ۲۹ مردادماه سال ۱۳۹۶ هم سلطانی فر برای سومین بار به مجلس رفت و رای اعتماد لازم برای ادامه تصدی پست وزارت ورزش را گرفت. 

۱۵ ماه بعد از آغاز دومین دوره مدیریت سلطانی فر در ورزش - آذرماه ۹۷ - مجلسی ها طرح استیضاح او را کلید زدند اما در نهایت تلاش او برای رهایی از استیضاح به نتیجه رسید. به فاصله ۶ ماه بعد یعنی اردیبهشت ماه ۹۸ سلطانی فر دوباره از طرف نمایندگان مجلس بازخواست شد، این بار حتی زمان حضور او در مجلس برای پاسخگویی به نمایندگان هم مشخص شد اما بازهم به واسطه برخی رایزنی ها موفق به گریز دوباره شد.

حالا صحبت از استیضاح دوباره وزیر ورزش است. این موضوع هفته گذشته از طرفی برخی نمایندگان مجلس مطرح شد تا برای سومین بار طی یک سال گذشته سلطانی فر مورد بازخواست نمایندگان قرار بگیرد اگرچه مشخص نیست خروجی آن چه خواهد بود.

دلایل استیضاح سوم؛ بازهم فوتبال اما با شرایطی متفاوت
اولین طرح استیضاح وزیر ورزش در ۶ محور کلی مطرح شد که تاخیر در واگذاری سرخابی ها از جمله آنها بود. شرط بندی و بی اخلاقی در فوتبال هم از مهمترین دلایل ارائه دومین طرح استیضاح بود.

دلایل سومین استیضاح وزیر ورزش هم همچون دفعات قبل گرایش فوتبالی دارد اما به مراتب مهمتر و قابل توجه تر؛ اتلاف منابع مالی در فوتبال ملی و باشگاهی دلیل مطرح شدن استیضاح مسعود سلطانی در این مرحله است.

قرارداد سه میلیون یورویی «ویلموتس» سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال و فسخ یک طرفه آن توسط این مربی بلژیکی و همچنین سومدیریت و هدر رفتن منابع در اداره سرخابی‌ها و به خصوص اوضاع استقلال که با رفتن استراماچونی نابسامان تر از همیشه شده است، دلایلی است که باعث شده برای سومین بار استیضاح وزیر ورزش کلید بخورد به خصوص که وی رئیس مجمع دو باشگاه بوده و باید پاسخگوی اوضاع آنها باشد.

این بار استیضاح وزیر ورزش سرانجامی خواهد داشت؟
به گزارش خبرنگار مهر، آنچه باعث مطرح شدن استیضاح وزیر ورزش برای سومین بار طی یک سال گذشته شده، موضوعات کمی نیست به خصوص که گستردگی و اهمیت آن به نوعی ورود سیاسیون و اعمال نفوذ و نظر آنها را هم به دنبال داشته است با این حال پیشینه ای که نمایندگان مجلس از ارائه طرح های استیضاح دارند، باعث شده خوشبینی زیادی به نتیجه گیری از آن وجود نداشته باشد مگر اینکه خلافش ثابت شود.

به هر حال در راستای نظارت بر دستگاه های اجرایی کشور، نمایندگان مجلس از طرح سوال و استیضاح وزرا به عنوان ابزارهای نظارتی خود استفاده می کنند اما  بعضاً طرح استیضاح با اهداف و نیت‌هایی غیر از این تهیه می‌شود طوری که به فاصله کوتاه و پیش از آنکه به سرانجامی برسد، منتفی اعلام می‌شود.

این موضوع در مورد مسعود سلطانی فر و استیضاح وی به وضوح دیده شده است؛ کمااینکه خبرگزاری مهر نیز در گزارشی هایی متفاوت با عنوان های «نشست شبانه وزیر با چند نماینده/ تلاش برای رهایی از استیضاح» و همچنین «پشت پرده منتفی شدن استیضاح وزیر/ نمایندگان چگونه راضی شدند؟» به این موضوع پرداخت.

اینکه نمایندگان مجلس بعد از طرح استیضاح از حرف خود بازگشته و امضایشان را پس می گیرند، نشان می دهد که استیضاح همیشه راهکاری برای رسیدگی به مشکلات و حل و فصل آنها نیست. در غیر این صورت این طرح به واسطه «لابی» یا امتیازی که نمایندگان از آن بهره مند می شوند، نباید کان لم یکن شود.

منتفی شدن اینگونه طرح های استیضاح نشان می دهد که مجلسی ها به دنبال منافع شخصی و کسب امتیاز موردنظر از مطرح کردن آنها هستند به همین دلیل بعد از دسترسی به آنها، موضوع را از دستور کار خارج می کنند.

این بار هم که طرح استیضاح وزیر ورزش کلید خورده صحبت هایی مبنی بر اهداف شخصی نمایندگان و مرتبط بودن آن به انتخابات پیش رو مطرح است به همین دلیل با وجود گذشت یک هفته از مطرح  شدنش هنوز وارد مرحله جدی و جدیدی نشده است.

بعد از طرح استیضاح موضوع باید به کمیسیون مربوطه ارائه شود تا سایر مراحل قانونی دیگر تا ارجاع به هیات رئیسه را طی کند اما خبرنگار مهر کسب اطلاع کرده که سومین طرح استیضاح وزیر هنوز به کمیسیون فرهنگی ارجاع داده نشده است.

این در حالی است که شرایط ورزش به گونه‌ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت و نسبت به آن بی توجه بود. نمایندگان مجلس نباید از این موضوعات غافل شوند اما نه برای رسیدگی و مرتفع ساختن اهداف خود.

کد خبر 4797322

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =