محمد بن نایف پس از مدتها آفتابی شد

ولیعهد سابق عربستان که به دنبال یک کودتای خاموش برکنار شد و محمد بن سلمان جای وی را گرفت، پس از مدتها آفتابی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، منابع سعودی از آفتابی شدن محمد بن نایف بن عبدالعزیز ولیعهد سابق سعودی پس از مدتها خبر دادند.

وی در جریان مراسم ازدواج برادرزاده اش محمد بن سعود بن نایف حاضر شد.

محمد بن نایف در هنگامی که کنار خودرو خود قرار داشت شماری از سعودی‌ها وی را مورد حمایت قرار دادند و با شعار دوستت داریم از وی تمجید کردند که ولیعهد برکنار شده سعودی هم پاسخ ابراز احساسات آنها را داد و خطاب به آنها گفت: من هم شما را دوست دارم.

این ابراز علاقه سعودی‌ها به محمد بن نایف در حالی رخ می‌دهد که ژوئن ۲۰۱۷ (۳۰ خرداد ۹۶) بود که محمد بن نایف که در دو دهه گذشته یکی از مهره‌های قدرتمند در دستگاه امنیتی عربستان بود و پادشاه بعدی این کشور به شمار می‌رفت، با فرمان ملک سلمان پادشاه عربستان برکنار شد و محمد بن سلمان پسر وی، جای بن نایف را گرفت.

در شب ۲۰ ژوئن ۲۰۱۷ (۳۰ خرداد ۹۶)، محمد بن نایف که در دو دهه گذشته یکی از مهره‌های قدرتمند در دستگاه امنیتی عربستان بود و پادشاه بعدی این کشور به شمار می‌رفت، برای دیدار با ملک سلمان پادشاه عربستان به طبقه چهارم کاخ پادشاهی این کشور در مکه احضار شد.

به گفته یک منبع نزدیک به بن نایف، در این جلسه شبانه، ملک سلمان به او دستور داد که به خاطر اعتیادی که به داروهای آرام‌بخش پیدا کرده و بر تصمیمات و قضاوت‌های او تأثیر گذاشته است، به نفع پسرش محمد از ولیعهدی کنار برود.

به نوشته رویترز، اینکه آیا واقعاً بن نایف به داروهای آرام‌بخش اعتیاد پیدا کرده است یا خیر از سوی هیچ منبعی تأیید نشده است. با این حال، یک مقام ارشد سعودی در گفتگو با رویترز، معتاد بودن بن نایف به هر دارویی را به کلی رد و آن را ادعایی بی اساس برای برکناری بن نایف عنوان کرد. به گفته وی، ملک سلمان از مدتها پیش به فکر انتصاب پسر خود به مقام پادشاهی بود و مصرف داروهای آرام‌بخش از سوی بن نایف را بهانه‌ای قرار داد تا او را از سر راه پسرش کنار بزند.

به گفته منابع نزدیک به بن نایف، طرح چنین درخواستی از او یک کودتای خاموش و از پیش طرح ریزی شده بود. بن نایف در اتاقی که تنها ملک سلمان و او در آن حضور داشتند، از شنیدن این درخواست شوکه شد و از پذیرفتن آن امتناع کرد چراکه او برسر برخی مسائل کلیدی از جمله جنگ یمن با محمد بن سلمان اختلافات جدی داشت و نمی‌توانست یک جوان ۳۲ ساله را جانشین خود فرض کند.

با این وجود، به گفته یک منبع آگاه دیگر در دربار سعودی، همه چیز برای برکناری بن نایف از قدرت از قبل آماده شده بود و مقاومت او نمی‌توانست تغییری در سرنوشت او ایجاد کند. به گفته این منبع، پس از مخالفت بن نایف با این درخواست، او به اتاق جداگانه ای در کاخ سلطنتی منتقل شد و تحت قرنطینه قرار گرفت. تلفن همراه او نیز گرفته شد و به او اجازه داده نشد با نزدیکان خود تماس بگیرد. حتی بادیگاردهای وی نیز برای احتیاط بیشتر از قبل تغییر کرده بودند.

به گفته این منبع، همزمان با قرنطینه شدن بن نایف، اعضای شورای بیعت عربستان که متشکل از اعضای ارشد آل سعود است نامه‌ای از پادشاه دریافت کردند که در آن گفته شده بود به خاطر وضع سلامت بن نایف، خود را برای بیعت با ولیعهد جدید آماده کنند. با دستور پادشاه، از ۳۷ نفر عضو شورا، ۳۴ نفر از انتصاب محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد جدید حمایت می‌کنند و مجدداً با دستور پادشاه، فیلم موافقت آنها با ولیعهدی پسرش از طریق یک واسطه برای بن نایف ارسال می‌شود تا به کلی او را از مقاومت کردن در برابر خواست پادشاه دلسرد کند.

بن نایف شب را تا صبح در قرنطینه می‌گذراند اما به خاطر وضع جسمانی اش پیش از سپیده دم در برابر خواست ملک سلمان تسلیم می‌شود و به ماموری که در مقابل اتاق او ایستاده بود می‌گوید که می‌خواهد با پادشاه ملاقات کند. او در دیدار با ملک سلمان، با اکراه سند برکناری خود از قدرت را امضا و کاخ سلطنتی را ترک می‌کند.

به گفته منبع مذکور، بن نایف پس از بیرون آمدن از اتاق پادشاه، محمد بن سلمان را می بیند که با دوربین‌های تلویزیونی انتظار وی را می‌کشد و از این بابت شگفت زده می‌شود. این همان صحنه‌ای است که محمد بن سلمان، ولیعهد عزل شده را در مقابل دوربینهای تلویزیونی در آغوش می‌کشد و دست او را می بوسد چرا که کودتا با موفقیت به انجام رسیده بود.

کد خبر 4803666

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =