تدوین مدل مفهومی، نظری و عملی تکریم مقام معلم

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع در اولین جلسه ستاد بزرگداشت مقام معلم پیشنهاد داد تا پژوهشی کاربردی در راستای رسیدن به الگوسازی و جمع‌بندی از فرایند انتخاب معلم صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی الهیار ترکمن در اولین جلسه ستاد بزرگداشت مقام معلم که در دفتر وزیر آموزش‌وپرورش برگزار شد، اظهار کرد: شروع کار بزرگداشت ستاد مقام معلم به سال ۶۳-۱۳۶۲ برمی‌گردد که در آن سال برنامه‌ای مدون شد تا از معلمان طبق شاخص‌هایی تقدیر و تجلیل به عمل آید.

وی افزود: این شیوه‌نامه تا سال ١٣٨٩-٩٠ادامه پیدا کرد تا در سال ٨٩مواردی پیش‌بینی شد و از طرف هیأت دولت به استان‌ها سهمیه داده شد تا بر اساس آن معلمان منتخب شوند.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع خاطرنشان کرد: در سال ١٣٩۴-٩۵ بر اساس رویکردهای سند تحول تغییراتی در شیوه‌نامه داده شد که می‌توان به کمی شدن و قابل‌اندازه‌گیری شدن تدریجی برخی شاخص‌ها و همچنین شرکت داوطلبانه معلمان در فرایند انتخاب معلم اشاره کرد.

الهیار با اشاره به بازنگری عملکرد گذشته ستاد بزرگداشت مقام معلم بر اساس راهکارهای سند تحول بنیادین، اظهار کرد: در هشت گام تغییر رویکرد در انتخاب معلم نمونه را داشتیم تا به اعتلای فرهنگ عمومی تکریم و بزرگداشت مقام معلم دست پیدا کنیم و در این شیوه از هر استان یک معلم واجد شایستگی‌های بارز معلمی همچون؛ محبوبیت، مقبولیت و مرجعیت میان همکاران، دانش آموزان و اولیای آنان، انتخاب خواهد شد.

وی بابیان اینکه تغییر رویکرد دستاوردهایی داشته است، گفت: شناسایی معلمان توانمند و تلاشگر در کلاس درس، افزایش معلمان تقدیر شده، تهیه فیلم و کلیپ از جلوه‌های ویژه معلمی، مشارکت بیشتر اولیا در برنامه‌های تکریم و تقدیر از معلمان مدارس فرزندان خود و پررنگ شدن نقشه مدرسه در برنامه‌های تکریم و تقدیر از معلمان ازجمله این دستاوردهاست.

الهیار با اشاره به برنامه‌های هفته بزرگداشت مقام معلم در سال ١٣٩٨، اظهار کرد: معلمان منتخب استانی با مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور، رئیس مجلس و وزیر آموزش و پرورش دیدار داشتند و در برنامه‌های متنوع دیگری همچون همایش سپاس معلم شرکت کردند.

وی در ادامه اضافه کرد: برای برنامه‌های بزرگداشت مقام معلم در سال ١٣٩٩برنامه‌ریزی‌هایی را شروع کرده‌ایم و پیش‌بینی اعتبارات لازم، تشکیل جلسات ستاد مرکزی و نظارت و ارزیابی عملکرد استان‌ها را پیگیری خواهیم کرد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود پژوهشی کاربردی انجام بگیرد تا بتوانیم به یک الگوسازی و جمع‌بندی از فرایند انتخاب معلم دست پیدا کنیم و تدوین مدل مفهومی، نظری و عملی تکریم مقام معلم، تقسیم‌کار ملی و تدوین سیاست‌ها و برنامه‌ها از اهداف آن پژوهش باشد.

کد خبر 4812365

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =