احتمال ایجاده گره ترافیکی جدید در مناطق مرکزی پایتخت

یک کارشناس حوزه حمل و نقل گفت:مشخص نیست مسئولان ترافیکی شهر برچه اساسی برای محدوده مرکزی ۳۰ هزار فضای پارک حاشیه ای پیش بینی کرده‌اند چرا که احتمال ایجاد گره ترافیکی دراین محدوده وجود دارد.

محمد علی کرونی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه از ابتدای شروع به کار شورای پنجم، بررسی پارک حاشیه‌ای در معابر اصلی تهران، مسأله‌ای بوده که همواره مورد تاکید اعضای شورا قرار گرفته و بارها نسبت به بهره برداری صحیح از آن به معاونت حمل و نقل و ترافیک تذکر داده شده است گفت: با توجه به مصوبه شورای شهر مبنی بر بهره برداری مکانیزه و هوشمند از این فضاهای پارک، در این مدت مشاهده شد که با وجود راهکارهای نوین در عرصه مدیریت پارک حاشیه‌ای، روش‌های سنتی و غیر مکانیزه مورد توجه معاونت حمل و نقل و ترافیک قرار داشته و عدم برخورداری معاونت مربوطه از برنامه مشخص موجب اتخاذ تصمیمات غیر کارشناسی و به صورت مجزا در مناطق شهرداری شده است.

وی ادامه داد: در آخرین نمونه از این اقدامات غیرکارشناسی، نسبت به برگزاری مزایده برای سی هزار فضای پارک حاشیه‌ای در مناطق مرکزی پایتخت اقدام شده که به این امر اشکالات متعددی وارد است. مشخص نیست محاسبه این تعداد فضای پارک بر چه اساس صورت گرفته و چنانچه سیاست غلطی در این زمینه اجرایی شود چه عوارضی از جمله سرریز شدن پارک خودروها در نواحی فرعی اطراف محدوده اجرای طرح و ایجاد گره‌ها و اختلالات جدید ترافیکی خواهد شد. همچنین با توجه به انواع کاربری‌های خاص اداری و تجاری در مناطق مرکزی پایتخت، بدون انجام مطالعات کارشناسی، نمی‌توان وجود سی هزار فضای پارک حاشیه‌ای را در این مناطق متصور بود.

کرونی اضافه کرد: با توجه به اجرای نسنجیده و ناموفق طرح مدیریت پارک حاشیه‌ای در منطقه دو شهر تهران و استفاده از شیوه‌های سنتی در مدیریت آن و همچنین عدم وصول عوارض وضع شده با شیوه فعلی و ادعای بهره بردار مبنی بر عدم وجود صرفه اقتصادی، پیش بینی می‌شود به احتمال بسیار زیاد این طرح نیز در مراحل اولیه اجرا با شکست مواجه شده و شهرداری تهران در آن دچار بلاتکلیفی جدیدی خواهد شد که پیش بینی می‌شود با توجه حساسیت بیشتر این مناطق نسبت به اجرای طرح‌های ترافیکی نسبت به منطقه دو، علاوه بر مشکلات مذکور در آن منطقه، شهرداری تهران را با چالش‌های جدیدی رو به رو سازد. اهمیت مشکلات متعاقب ناشی از مسائل مورد ذکر آنجایی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد که به گونه‌ای ابهام‌آمیز، مدت قرارداد سه ساله آورده شده است.

به گفته این کارشناس ترافیک با در نظر داشتن سیاست‌های ترافیکی شهر تهران که تمرکز زدایی از جریان ترافیک در محدوده آلودگی هوا و مناطق مرکزی شهر بوده است، در عمل شاهد هستیم که با چنین قراردادهایی اقدام به تشویق در ورود وسایل نقلیه به مناطق مرکزی شده است و خواه ناخواه به جهت کسب درآمد از یک منبع نامشخص و محاسبه نشده، منجر به افزایش عرضه تسهیلات در استفاده از خودروی شخصی شده که موجبات عدم تعادل در ترافیک شهر را رقم خواهد زد.

به گزارش مهر، چهارشنبه پیش مزایده واگذاری ۳۰ هزار فضای پارک در محدوده مرکزی شهر منتشر شده بود.

کد خبر 4822445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 1 =

  نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ايراني IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   1 0
   تهران ترافيك نداشته باشه تهران نيست،‌ تهران با ترافيكش صفا داره.