۲۱ دی ۱۳۹۸، ۱۳:۳۶

سردار حاجی‌زاده در نشست خبری:

هواپیمای اوکراینی را موشک «کروز» تشخیص دادیم

هواپیمای اوکراینی را موشک «کروز» تشخیص دادیم

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: اپراتور پدافند درخواست می‌کند پروازها متوقف شود؛ چندین بار هم تقاضا کردیم فضای کشور از پروازها متوقف و اصطلاحا فضا «CLEAR» شود.

به گزارش خبرنگار مهر، سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه امروز (شنبه) در نشست خبری با اشاره به سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی، گفت: حادثه دلخراش سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین را وقتی در غرب کشور بودم، بعد از اجرای عملیات ضربتی موشکی علیه پایگاه‌های آمریکا شنیدم و موقعی که اطمینان پیدا کردم این اتفاق افتاده واقعاً برای خودم آرزوی مرگ می‌کردم؛ ای کاش می‌مُردم و چنین حادثه‌ای را شاهد نبودم.

وی افزود: ما یک عمر خودمان را پیش مرگ مردم کردیم و امروز هم آبرویمان را با خداوند متعال معامله می‌کنیم و در این شرایط سخت در مقابل دوربین‌ها ظاهر شدیم تا توضیح دهیم. این حادثه توسط ستادهای بالاتر و مجموعه قوه قضائیه ان‌شاءالله بررسی و ارزیابی خواهد شد و اطلاعات کامل می‌شود؛ همین ابتدای صحبت عرض می‌کنم گردن ما از مو باریک‌تر است و همه مسئولیت این کار را می‌پذیریم و هرگونه تصمیمی مسئولان بگیرند ما مطیع اجرای آن هستیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفت: در تشریح این حادثه باید بگویم همانگونه که مطلع هستید بیش از یک هفته است که شرایط و التهاب منطقه و احتمال درگیری بسیار بالا بود و شاید از ابتدای انقلاب تاکنون چنین شرایطی نداشتیم و احتمال درگیری بسیار بالا بود.

سردار حاجی زاده با بیان اینکه آمریکایی‌ها در آماده باش کامل بودند و نیروهای مسلح ما نیز در آماده باش صددرصد قرار داشتند، اظهار داشت: ضمن اینکه آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند ۵۲ نقطه از ایران را می‌زنند، به خاطر همین همه یگان‌های آفندی و پدافندی در آماده باش صددرصد بودند.

وی اضافه کرد: طبیعتاً سامانه‌های مستقر در تهران و پدافند تهران در همین شرایط بود، آنچه که در بررسی‌ها به دست آمده و بر اساس توضیحات دوستان ما در شب حادثه وضعیت را در حالت جنگی قرار داده بودند و شبکه یکپارچه پدافند در آماده باش کامل بود. در این شرایط تعدادی از سامانه‌های پدافندی به رینگ پدافندی تهران اضافه شد.

وی ادامه داد: اولین سامانه در محدوده غرب تهران که همین حادثه توسط آن رقم خورده در اطراف بیدگنه مستقر می‌شود و در چندین مرحله آماده باش ۳-۳ که بالاترین سطح آماده باش است به همه شبکه پدافندی اعلام می‌شود. در چندین مرحله به شبکه پدافند از جمله همین سامانه اعلام می‌شود که موشک‌های کروزی به سمت کشور شلیک شده است و در یکی، دو مرحله تاکید می‌شود گزارشات واصله مبنی بر این است که این موشک‌های کروز در مسیر هستند و آماده باشید.

سردار حاجی زاده تصریح کرد: این سامانه‌ها در بالاترین سطح آمادگی به سر می‌بردند، به آنها اعلام شده بود که موشک‌های کروز شلیک شده و در مسیر هستند. این سامانه که درگیر شده و شلیک موشک داشته که مصاحبه‌ای نیز با اپراتور آن انجام شده و در آینده منتشر خواهد شد.

فرمانده نیروی هوافضا سپاه اظهار داشت: اپراتور اظهار می‌کند پروازها متوقف شود؛ چندین بار تقاضا کردیم فضای کشور از پروازها متوقف شود که اصطلاحاً می‌گویند فضا باید «CLEAR» شود. اما بنابر برخی ملاحظات صورت نمی‌گیرد و با وجود شرایط جنگی پروازها ادامه پیدا می‌کند.

وی افزود: در آن لحظاتی که این اتفاق می‌افتد این سامانه در فاصله ۱۹ کیلومتر مواجه می‌شود با یک هدفی که کروز تشخیص داده می‌شود.

سردار حاجی‌زاده در ادامه از روی نقشه‌ای که در محل نشست خبری نصب بود، جزئیات حادثه هواپیمای اوکراین را تشریح کرد و گفت: این سامانه پدافندی ساعت ۱۲ شب در محل مورد نظر مستقر می‌شود. با توجه به اطلاعاتی که به این اپراتور سامانه پدافند هوایی داده بودند وضعیت جنگی است و اعلام کرده بودند موشک کروز شلیک شده است، این اپراتور هم هواپیما را موشک کروز تشخیص می‌دهد و موظف بوده است که در این شرایط تماس و تائیدیه بگیرد. خبط اپراتور هم در همین نکته است.

فرمانده نیروی هوا فضای سپاه گفت: در آن شرایط گویا سیستم ارتباطی‌اش با اختلال مواجه بوده یا سامانه‌های «جمینگ» موجب شده یا شبکه شلوغ بوده است. به هر ترتیب، نتوانسته است تماس بگیرد.

سردار حاجی‌زاده اظهار داشت: اپراتور ۱۰ ثانیه فرصت داشته که تصمیم بگیرد و می‌توانسته بزند و هم می‌توانسته نزند و متأسفانه در چنین شرایطی این تصمیم بد را می‌گیرد، درگیر شده و موشک شلیک می‌شود و هواپیما مورد اصابت قرار گرفته و بعد از طی مسیری در نقطه اصابت به زمین هم در آن نقطه است.

سردار حاجی زاده با اشاره به برخی اظهارنظرها از سوی مقامات هواپیمایی گفت: لازم می‌دانم چند نکته را در اینجا مطرح کنم. عزیزان هواپیمایی کشوری تا قبل از اعلام نیروهای مسلح دفاع می‌کردند و می‌گفتند این حادثه اصابت موشک نیست و تحت بررسی است. آنها بر اساس دانسته‌های خود عمل می‌کردند و از این حادثه خبری نداشتند. من زمانی که مطلع شدم صبح روز چهارشنبه بلافاصله به مسئولین اطلاع دادم.

وی افزود: به من گفته بودند که یک هدف را زده‌ایم اما تقارن این موضوع با سقوط هواپیمای مسافربری من را به شک انداخت. من در غرب کشور بودم و بلافاصله به سمت تهران حرکت کردم ولی در بین راه با مسئولین تماس گرفتم و گفتم که این اتفاق افتاده است و من احتمال بالا می‌دهم که هواپیمای خودی را زده باشیم. تا به تهران برسم دیدم که ستاد کل نیروهای مسلح بر اساس اصول معمول، یک تیم بررسی حادثه تشکیل داده و این تیم به کسانی که دخیل در این موضوع بودند را قرنطینه کردند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه اظهار داشت: ما اجازه نداشتیم چیزی به کسی بگوییم. ما اطلاع رسانی کرده بودیم و لازم بود شرایط و موضوع مورد بررسی قرار گیرد اما اینکه چند روز طول کشید تا خبررسانی شود، به این خاطر نبوده که کسی بخواهد موضوع را کتمان کند. بلکه روال موضوع به همین شکل است که ستاد کل می‌بایست موضوع را بررسی کند. آنها نیز حادثه را بررسی کردند و تقریباً صبح جمعه همه اطلاعات جمع و مشخص شد واقعه چه بوده است. عده‌ای در این حادثه خطا داشتند و اتفاقاتی افتاده است.

سردار حاجی زاده گفت: بنده در اولین ساعتی که مطلع شدم، به مقامات اطلاع دادم و آنها باید این مساله را ارزیابی و بررسی می‌کردند و واقعاً هم ستاد کل نیروهای مسلح در این زمینه سریعاً عمل کردند و ظرف ۴۸ ساعت این بررسی‌ها انجام شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: همچنین مسئولان در هواپیمایی کشوری که محکم برخورد موشک به هواپیما را رد می‌کردند، به این دلیل بود که آنان براساس تجربیات خودشان عمل می‌کردند و من اعلام می‌کنم آنها هیچ گناهی ندارند و مقصر نیستند و هر چه تقصیر است بر عهده ماست.

وی بیان کرد: هم هواپیما در مسیر بوده و خطایی نداشته و هم هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاه‌ها همگی به درستی عمل کرده‌اند و اگر خبط و خطایی وجود داشته است، یکی از عناصر ما خطا کرده است و این موضوع به ما مربوط است و باید پاسخگو باشیم.

سردار حاجی‌زاده تصریح کرد: هواپیمایی کشوری نظامی نیستند و بر اساس تجربیاتی که داشتند اظهارنظر کردند و تصورشان بر این بود که اگر موشکی به هواپیما برخورد کند، باید در بالا منهدم شود و بر اساس آنکه منهدم نشده بود چنین نظری دادند.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ادامه داد: از آنجایی که هواپیما در یک ارتفاع کم مورد اصابت قرار گرفته است، توسط یک موشک کوتاه برد بوده است و این موشک چون مجاورتی عمل کرده است، این هواپیما فرصت کرده یک مسیری را برود و روی هوا متلاشی نشود و پس از برخورد با زمین متلاشی شد.

وی اظهار داشت: لذا کسی از هواپیمایی کشوری از این قضیه مطلع نبوده است و بنده از آن عزیزان دفاع می‌کنم و شرح ماوقع هم همین بوده است.

سردار حاجی زاده بیان کرد: نیروهای مسلح و سپاه به دنبال پنهان کاری نبوده‌اند و ما از این حادثه متاسف هستیم و مانند خانواده این شهدا خود را غم‌زده و شریک غم آنان می‌دانیم و ما هم عزیزان‌مان را از دست داده‌ایم و از این حادثه متاسفیم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: اینها هزینه شیطنت‌ها، التهابات و اقدامات آمریکا در منطقه است که واقعاً آن شب ما آمادگی درگیری همه‌جانبه را داشتیم. بنده در غرب کشور بودم و هر لحظه احتمال درگیری را می‌دادم چرا که تعداد زیادی هواپیما در منطقه در حال پرواز بود.

وی با اشاره به اینکه هواپیماهای جنگی بسیار زیادی در حال پرواز بودند و بمب افکن‌های بسیار زیادی در منطقه اضافه کرده بودند، گفت: ما احتمال شلیک کروز و ورود هواپیماها را داشتیم و خودمان را آماده درگیری همه جانبه کرده بودیم و متاسفانه در اینجا به واسطه تصمیم‌گیری عجولانه یک فرد این اتفاق و فاجعه بزرگ رخ داد.

سردار حاجی زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا این امکان وجود نداشت با توجه به اینکه جمهوری اسلامی در حال انجام عملیات موشکی بود و آسمان کشور از حالت عادی خارج شده بود، آسمان کشور برای چند ساعتی clear اعلام و از پروازهای تجاری و مسافربری عاری می‌شد، گفت: من نمی‌خواهم اینجا کسی را متهم کنم. ما اطلاع رسانی می‌کنیم، طبیعتاً گروه‌هایی که مسئول هستند این حادثه را بررسی و رسیدگی کنند، آنها رسیدگی‌های لازم را انجام خواهند داد. از دیدِ من زمانی که شرایط جنگی می‌شود، باید از سوی مسئولان ذیربط این اتفاق می‌افتاد و این دستور صادر می‌شد.

وی در پاسخ به سئوال دیگری که آیا شما این موضوع را به نهادهای غیرنظامی و هوانوردی اعلام کرده بودید، گفت: بخش هوانوردی هیچ مسئولیتی نداشته و هیچ چیزی از آنها خواسته نشده بوده است، هر مشکلی هست به نیروهای مسلح بازمی‌گردد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: هر خطا و مشکلی هست به نیروهای مسلح باز می‌گردد. بخش دولتی، کشوری و شرکت فرودگاه‌ها هیچ قصور و تقصیری ندارند.

سردار حاجی زاده گفت: مسئول این کار افراد دیگری بودند که باید این کار را مدیریت و فرماندهی می‌کردند، همانگونه که آن شب بنده در غرب کشور عملیات ضربات موشکی را فرماندهی و کنترل می‌کردم، در این بخش هم عزیزان دیگری مسئول بودند و باید این کارها را انجام می‌دادند اما این زمینه فراهم شد که این فرد این خطای بزرگ را انجام دهد و متأسفانه این حادثه غم انگیز رخ دهد.

کد خبر 4822501

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • محسن IR ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   44 27
   یه بوئینگ 737 حداقل 80 برابر بزرگتر از یه موشک کروزه چرا آخه یکسری آدم بی تجربه و بدون آموزش میزارید پشت ماشه شلیک
   • Mm IR ۰۹:۰۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
    4 1
    آخه مگه توی رادار سایز و اندازه و وزن هواپیمارو نشون میده؟؟!!😒 یه نقطه ای توی رادار میفته آخه چطور تشخیص بدن چه نوع هواپیمایی تو آسمونه!!
  • احمد NL ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   سردار خدا پشت و پناهت. چرا آرزوی مرگ کردی. آرزوی مرگ برای استکبار میکردی آنهایی که به منطقه ما تجاوز کردن. ما همراهتیم تا آخرین قطره ی خون برای سربلندی ملت ایران
  • حمید IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   58 27
   دهنمونو وا کنیم یا نظرات رو منتشر میکنی؟
  • تهرانی IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   46 85
   دوستتون داریم. محافظ مایید خدا قوت. ما که باور نکردیم. پشت شما هستیم شما هم پا پس نکشید. هر چه قوی تر باشید.
  • تهرانی IR ۱۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   47 70
   دوستتون داریم. محافظ مایید خدا قوت. ما که باور نکردیم. پشت شما هستیم شما هم پا پس نکشید. هر چه قوی تر باشید.
  • IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   عجب دقتی دارین فرق هواپیمای مسافری را با موشک کروزتشخیص ندادین؟
  • IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   34 74
   سردار محکم به کارت ادامه بده هر کسی فکر کند کار سپاه ایران بوده نادان کامل هست.
   • IR ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
    37 12
    انصافا نظر اینو منتشر می کنید نظر ما رو نه؟
  • محمد IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   32 49
   تو رو خدا تو این شرایط بمانید ما قبولتان داریم. شما تنها مدافع ایرانید نمی توانند شما را با این کارها خراب کنند. هیچی از ارزشهای شما کم نشد.
   • محمد IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
    1 0
    موافقم
  • یاور ولایت IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   43 65
   درسته اشتباه بزرگی بود ولی انسان ممکن الخطاست ما همیشه پشت این نظام هستیم
  • عبدالحسن IR ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   43 49
   سردار به خدا با شما و احساس شرمندگی تان همدردم و خدا میدونه چقدر توی این سه روز زجر کشیدید. الله یارتان
  • IR ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   43 2
   چه کسی بعد از تهدید ترامپ به زدن 52 نقطه گرای 290 هواپیمای مسافربری را داد و توییت کرد و چه کسی مسئول ممنوعیت پرواز در آسمان کشور بوده ؟
   • محرم IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
    0 0
    حرف حساب به این میگن موافقم
  • rahil IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   47 2
   هر کس در هر مقامی که در این شرایط حساس کوتاهی کرده و با آبروی کشور و نیروهای نظامی و دستاوردهای آنها بازی کرده باید سریعا محکوم و مجازات شود
  • کاظم ندائی IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   68 2
   اصلا در چنین شرایط جنگی چرا مسئولین هواپیمایی اجازه پرواز هواپیمای مسافربری را می دهند؟
  • سید IR ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   45 47
   سردار خودم پیش مرگت بشم، بزرگ بودی با این عذرخواهی بزرگتر شدی. خدا رحمتشان کند مسبب اصلی این حادثه دولت تروریست آمریکا است.
  • محمدرضا IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   31 16
   واقعا کار سردار در به گردن گرفتن این خطا سختتر بود یا جانانه در دهان خطر رفتن؟!
  • ایران IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   43 39
   ما در اوضاع جنگی بودیم در جنگ هم بیش از این توقعی نیست
   • مرتضی US ۲۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
    0 4
    شما واقعا انگار حالت خوش نیست ؟ تو جنگ دشمن رو میکشن نه هموطن
  • عبدالحسن IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   30 34
   سربلند سردار. این همه عالم شرمنده کارهای عمد افراد لاابالی شده از اون گذشت میکنیم . خدا یاورتان سپاهیان اسلام
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   33 35
   سردار همیشه در قلب مایی خطا همیشه هست و خطا کار بایستی محاکمه شود
  • انیس IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   0 0
   دقیقا... تو این 41 سال ، تو این منطقه ی پرآشوب همین ارتش ونیروهای مسلح ، سپاه پاسداران ، پلیس و همکاراشون بودند که ایران رو جزیره ی ثبات نگه داشتند. بعد هم اول بویینگه ایراد فنی پیدا کرده و بعد اینا
  • اسماعیل IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 0
   سردار خدا پشت و پناهت ان‌شاالله این حادثه حقیقتا دلخراش موجب این شود که نیروهای مسلح سامانه های خود را پیشرفته‌تر طراحی و موجب افتخار و اطمینان ایران عزیز گردند
  • مهدی فرخ IR ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 1
   سردار عزیز سلام.ممنون از تمام رشادتها وتلاشهای شبانه روزی شما سربازان واقعی اسلام. از دور دست وب ازوی یکایکتان را میبوسم. ان‌شاالله که سالهای سال زنده باشید ای عزیزان فخرآفرین. ان‌شالله که دشمنان شما بمیرند
  • یید IR ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   1 1
   این کوچکی در برابر ملت بزرگ ایران نشون میده که هنوز عمارهایی در ملک وجود دارن که نظام به وجودشون افتخار کنه. درود به شرفت که نشون دادی سرداری و عزیز ما
  • علی کیوان IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 1
   سردار خداقوت خسته نباشید درد شما بخوره سر منافقین داخلی و دشمن خارجی
  • فرهنگی SE ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   3 1
   ما حاضریم جانمان را فدای سپاه کنیم سردار اصلا غصه نخور اشتباه همیشه هست ما باید تصور کنیم اگه واقعا کروز بود و شلیک نمی شد چه می شد ما تا آخر باهاتون هستیم
  • محمد IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 1
   سردار حاجی زاده یک بسیجی با عزت و شرافتمند هست و مقصر این حادثه سقوط هواپیمای اکراینی سیاست های امریکا در منطقه می باشد
  • IR ۱۷:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   3 0
   سیستم نرم افزاری بوئینگ در اختیار آمریکاست ، از کجا معلوم اطلاعات غلط داده نشده و کروز شناسایی شده !
  • محمد IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 0
   سردار حاجی زاده شما باعث عزت و افتخار شیعیان و خط مقاومت هستی اونی که باید آرزوی مرگ کنه کس دیگری است
  • چشم به خدا IR ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   1 0
   سردار تو فرمانده ما هستی و ما مثل همیشه پشت سر تو و گوش به فرمان تو ایم
  • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 0
   سردار خدا قوت . دستتون درد نکنه که محافظ کشور هستید انشاالله این مرگ بلای جون دشمنات بشه.
  • روح اله نظریان IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   3 0
   سردارحاجی زاده شما عزیز دل ماهستی گاهی اتفاق می افتد
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 0
   سردار دوست داریم عشقی عشق
  • IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   1 2
   وای دیگه بدتر ! می ترسم روزی که قراره اسرائیل رو از صفحه روزگار محو کنیم اشتباهی ایران رو محو کنیم .
  • IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 0
   عاشق این صداقت سربازان دلاور کشور هستیم .... سردار حمایتت می کنیم .... مرگ بر اختلاسگران و مدیران بی اقتدار و پنهان کار ......
  • محمد IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   1 0
   سردار شجاع و با عزت جناب حاجی‌زاده ما جوانان انقلابی ایران زمین پشت شما هستیم و نمیگذاریم دشمن شما نیروی با عزت و شرافتمند را از خط مقاومت حذف کند
  • محمد IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 0
   سردار حاجی زاده این جمله کوتاه معنی زیادی دارد «اگر سپاه نبود کشور هم نبود»
  • CH ۲۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   1 0
   سلام خسته نباشن نیروهای جان برکف سپاه و ارتش. نگذارید دشمن از این اتفاق موج سواری کنه. مرگ بر آمریکای جنایتکار
  • سید مهدی IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   2 0
   سردار باوقار. شماها حافظ این سرزمین هستید. من به شما افتخار می کنم
  • MHMD IR ۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   3 0
   پیام به سربازان گمنام امام زمان (عج) ناامیدی از جنود شیطان است درست است که اتفاق افتاده اما هرگز ناامید مباش سردار حاجی‌زاده و دیگر سرداران وطن. لعنت بر شیطان رجیم کنید و امیدوار به رحمت خداوند. این امتحان شروع است
  • محمد IR ۲۲:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   3 0
   سردار حاجی زاده سرداری شجاع و با عزت و شریف
  • محمد IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   3 0
   خواهشا تو این شرایط سردار با عزتی مثل حاجی‌زاده نباید زیر سوال بره. درود بر سپاهیان جبهه مقاومت
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   0 2
   چرا نظرات من را منتشر نمی کنید شاید به خاطر اینکه حرف حق تلخ است. فکر می کنید ما احمق هستیم. رادار هواپیمای مسافربری و جنگنده و موشک را با اسمها و کدهای متفاوتی نشان می دهد که به راحتی قابل تشخیص است .
  • علی IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   1 0
   سردار مایه عزت و افتخار هستی نگران نباش پشت شما را خالی نمی کنیم
  • کیوان IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   4 0
   مقصر اصلی مسوولان هوایی هستند که پرواز های داخلی و خارجی را تعطیل نکرده بودند تو آن شرایط جنگی.سپاه مقصر نیست
  • علی IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   7 0
   بسم الله قاصم الجبارین. سردار خودم پیش مرگتم. شما عزیز مایی. من و پدر و مادرم فدای حاج قاسم. دشمنات بمیرن. عَسَىٰ أَنْ تَكْرَهُوا شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَكُمْ ۖ وَعَسَىٰ أَنْ تُحِبُّوا شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَكُمْ ۗ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنْتُمْ لَا تَعْلَمُونَ
  • رضا وارسته IR ۲۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۱
   3 0
   خدا مرگ منو برسونه. چرا سردار عزیزمون سرباز ولایت، یار حضرت ولایت بخاطر سانحه هوایی آرزوی مرگ کنند.
  • حکیمه IR ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   5 0
   خدا نبخشه کسایی رو که با سهل انگاری شیرینی این پیروزی رو به کام ملت تلخ کردن...سردار خدا قوت، ما شمارو مقصر نمیدونیم .
  • محمد IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   4 1
   شهامت سردار حاجی‌زاده در پذیرش مسئولیت ستودنی است، امیدوارم زحمات ایشان در فضای مغرضانه رسانه های بیگانه کم رنگ نشود. فراموش نکنیم اقدام آنها در موشک باران الاسد تاریخ را عوض کرد.
  • امین IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   3 2
   سپاه هزاران خدمت کرد و یک اشتباه اونم درشرایط جنگی .....چرا ما فقط همین یه اشتباه روپیبینیم‌
  • مهپی IR ۰۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
   4 2
   سلام واقعا تعجب میکنم و میمونم از کار کسانی که بدون فکر حرف میزنند یا یک جانبه گرایانه!؟ بنده خدا خودش داره میگه اشتباه بوده نگفته که از عمد زدیم که این همه هجمه میکنم بعضی ها!!
  • یداله IR ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
   3 0
   عاشقتم سردار حاجی زاد.ه جانم فدای اون شرمندگیت. شما دلاوران جان برکف، امنیت ایران رو به ارمغان آوردین. شما پوزه دشمن رو به خاک مالیدین و مارو سربلند کردین. خدا پشت و پناهتون باشه. خاک پاتون هستم سردار
  • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
   1 0
   اونایی که مثل آب خوردن قضاوت میکنند آیا خبر دارن سردار حاجی‌زاده عزیز دو تا از پسران بزرگوارشون مجاهد مدافع حرم بودن که یکیشون به شهادت رسیدن؟ سردار مطمئن باش تا آخر با شما هستیم. درود خدا بر شما دلاوران نیروهای مسلح
  • IR ۲۱:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۳
   1 0
   خدا تو رو برای کشورمون حفظ کنه سردار حاجی زاده