تبعات شیوه مالیاتی پزشکان/ماجرای کانال دارویی سوئیس

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت بهداشت، به تشریح مشکلات شیوه دریافت مالیات از پزشکان پرداخت.

به گزارش خبرگزاری مهر، کریم همتی، روز دوشنبه در نشست خبری که در سالن کنفرانس وزارت بهداشت برگزار شد، افزود: پیشنهاد وزارت بهداشت این است که مالیات پزشکان به شکل سابق و به نرخ ثابت گرفته شود.

وی گفت: مشکل اینجاست که مردم نسبت به کارکرد پزشکان و درآمد آنان حساسیت دارند و معمولا یک نکته را نادیده می گیرند و آن این است که اگر پزشکان کم کاری کنند، درآمد بیمارستان های دولتی نیز کاهش می یابد.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: افزایش مالیات پزشکان در بخش دولتی باعث شده تعداد زیادی از پزشکان تمام وقت جغرافیایی از این وضعیت خارج شده و بخشی از وقت خود را در مطب و بخش خصوصی سپری کنند.

همتی تاکید کرد: با قوانین کنونی که نسبت به مالیات پزشکان سختگیری می شود از یک تا دو سال گذشته حدود ۳۰ هزار پزشک از وضعیت تمام وقتی در بخش دولتی خارج شده اند و این مسئله به خدمات و درآمد بیمارستان های دولتی آسیب زده است.

معاون حقوقی وزارت بهداشت گفت: اکنون به دو صورت از پزشکان در بخش دولتی مالیات گرفته می شود یکی مالیاتی که روی حقوق پزشکان گرفته می شود و یکی هم مالیات پلکانی که از دستمزد و کارانه پزشکان اخذ می شود. اینکه پزشکان در بخش دولتی از دو جا مشمول مالیات و کسورات می شدند نارضایی ایجاد می کرد به همین علت در بسیاری از جاها به خصوص مناطق محروم قرار بر این شد که مالیات پزشکان در بخش دولتی به شیوه قبل که همان مالیات ثابت ۱۰ درصد است، برگردد.

وی افزود: بنابراین مالیات درآمد پزشکان در مناطق محروم مثل سیستان و بلوچستان یا کردستان به صورت ثابت ۱۰ درصد است و بقیه جاها نیز حداکثر ۱۵ درصد شده و پزشکان هر چقدر هم که بیشتر مریض ببینند و درآمد بیشتری داشته باشند سقف مالیات آنها در بخش دولتی از ۱۵ درصد بیشتر نمی شود.

همتی گفت: زمانی که پزشکان از سیستم دولتی خارج شوند و درآمد بیمارستان کم شود، اداره بیمارستان مشکل می شود مثلا در یک بیمارستان که دو سال پیش ۱۰۰ پزشک داشته اکنون تعداد پزشکان تمام وقت به ۳۰ نفر کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: ۱۰ درصد درآمد بیمارستان ها که از محل فعالیت پزشکان است به پزشکان پرداخت می شود. ۹۰ درصد دیگر این درآمد باید صرف پرداخت به پرستاران، سایر پرسنل و هزینه های بیمارستان شود بنابراین وقتی درآمد بیمارستان کم شود، گرداندن بیمارستان سخت می شود. مردم بیشتر به ۱۰ درصدی که پزشکان به عنوان کارانه می گیرند توجه دارند غافل از اینکه اگر ۱۰ درصد پرداختی به پزشکان بیشتر شود، ۹۰ درصد بقیه هزینه های بیمارستان هم تامین می شود.

معاون وزیر بهداشت، در واکنش به کانال دارویی بین سوئیس و ایران، گفت: این کانال دارویی مشکل ارزی را حل نمی‌کند، در حال حاضر ما مشکل ارز داریم. باید توجه کرد که ما از برخی کشورها طلب‌هایی داریم و اگر در بحث ارز محدودیت ایجاد نکنند، مانند همه کشورها مراودات را انجام می‌دهیم. تحریم ها بیشتر دسترسی ما به ارز خودمان را محدود می‌کند. از طریق کانالی که برقرار شد، بخشی از طلب هایمان در قالب تحویل داروها مرتفع شد.

وی ادامه داد: در حال حاضر در حوزه داروهای خاص، صعب العلاج و سرطانی داروها تامین می‌شود و محدودیت خاصی نداریم. حتی اکنون نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر دپوی داروها و مواد اولیه دارویی وضعیت بهتری داریم. مدتی در حوزه پانسمان های بیماران پروانه ای به دلیل کارشکنی شرکت سوئدی مشکلاتی داشتیم که از کانال های دیگری آن را تامین کردیم.

کد خبر 4843201

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha