«راب»درجایگاه خط ونشان کشیدن برای ما نیست/به صداقت آمریکاشک داریم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اظهارات وزیر خارجه انگلیس درمورد ایران خلاف بود و او در جایگاهی نیست که برای ما خط و نشان بکشد.

به گزارش خبرنگار مهر، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: لازم است یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی، شهدای ترور و مدافعان حرم و همچنین شهدای خدمت که اخیراً در مبارزه با ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند، گرامی بدارم.

وی افزود: ما نباید تحت هیچ شرایطی مصائب و گرفتاری‌ها را دست کم بگیریم و تنها راه فائق آمدن بر تهدیدات، جدی گرفتن آن است.

اختلافات کشورها برای مقابله با کرونا باید کنار گذاشته شود

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه مردم باید بهداشت فردی و جمعی خود را برای مقابله با ویروس کرونا رعایت کنند، تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ کشور درگیر این بیماری شده و همه در یک کشتی نشسته‌ایم و لازم است که همه مردم در اقصی نقاط دنیا این مسئله را جدی بگیرند و فارغ از همه اختلافات باید دست به دست هم دهیم تا از این شرایط عبور کنیم.

موسوی همچنین درباره اتهامات آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، افزود: آقای کمالوندی به طور دقیق اعلام کرد و به اتهامات پاسخ داد که این بحث سایت نبوده است. ما بیشترین همکاری را با آژانس داشته و داریم و قرار نیست هر سوال بی پایه‌ای مطرح شود و ما به آن جواب دهیم. نباید هر سوالی را آژانس از ما بپرسد.

مبنای سوال آژانس را حقوقی نمی‌دانیم

وی با بیان اینکه ما مبنای سوال آژانس را حقوقی نمی‌دانیم، اظهار داشت: نباید آژانس بر اساس سیاسی کاری و امیال رژیمی عمل کند و ما معتقدیم این رویکرد سازنده نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به واکنش اروپایی‌ها به اظهارات مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، افزود: این اظهارات آژانس مرتبط به اروپایی‌ها نیست و ما نگرانی‌های خود را مطرح کرده‌ایم. به خصوص در تماس وزیر امور خارجه به «جوزف بورل» نگرانی‌های خود را مطرح کرده‌ایم.

موسوی با بیان اینکه ما از هر فرصتی برای اعلام نظر خود استفاده می‌کنیم، تاکید کرد: البته باید بگویم که گزارش آژانس نکته‌های مثبتی از همکاری‌ها ما داشته اما با این حال باید بگویم که ما در مورد نکات منفی آن به طور صریح و قاطع موضع می‌گیریم و نظرات خود را بیان می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد بیانیه اتحادیه اروپا در مورد بازگشت ایران به تعهدات خود در «برجام»، اضافه کرد: این بیانیه دو بخش داشت که بخش اول آن، خواستار نفع بردن ایران از منافع اقتصادی برجام بود و بخش دیگر در مورد بازگشت ما به تعهداتمان. اگر اروپایی‌ها خواستار بازگشت ما به تعهدات خود هستند باید آنها به وعده‌های خود عمل کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپایی‌ها قرار بود با خروج آمریکا از برجام، منافع اقتصادی ایران را تأمین کنند که تا کنون اینگونه نشده است، اظهار داشت: اگر آنها به تعهدات خود عمل کنند، ما نیز همزمان به تعهدات کامل خود در برجام باز خواهیم گشت.

موسوی در مورد کمیسیون بهداشت مجلس در مورد استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور برای مهار «کرونا» نیز، گفت: ما در شرایطی هستیم که باید همه به هم کمک کنیم. ما شاهد کمک بسیاری از ایرانیان در این حوزه بوده‌ایم و سفارت خانه‌های ما اعلام کرده‌اند که آماده هستند کمک‌های ایرانیان را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیشتر به اقلام درمانی احتیاج است و اگر هم کمک نقدی شود، این کمک مالی را به سرعت به اقلام درمانی تبدیل می‌کنیم؛ آمادگی همکاری در این زمینه را داریم.

رشد و امنیت افغانستان در سایه وحدت و همدلی شکل می‌گیرد

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد وضعیت افغانستان و تحلیف دو رئیس جمهور در این کشور، تاکید کرد: ما از مدت‌ها قبل تمام تلاش خود در تمامی سطوح مختلف برای همدلی گروه‌ها، شخصیت‌ها و مردم افغانستان انجام داده‌ایم. ما به تمامی طرفین گفته‌ایم که رشد و امنیت افغانستان در سایه وحدت و همدلی همه صورت می‌پذیرد و در این مسیر ما همه توان خود را انجام می‌دهیم.

موسوی در مورد اقدام دولت انگلیس برای تشکیل تیم ضربت برای مقابله با شایعه افکنی در مورد کرونا و در مقابل شایعه افکنی در مورد کرونا توسط رسانه‌های فارسی زبان در انگلیس، اظهار داشت: ما تشکیل این تیم ضربت را به فال نیک می‌گیریم و معتقدیم که وقتی لندن چنین کاری کرده، بهتر است جلوی رسانه‌های خاص که در این کشور مستقر هستند و متأسفانه اقدام به انتشار اخبار جعلی و تضعیف روحیه مردم ایران می‌کنند، بگیرد و این تیم ضربت جلوی کار را بگیرند.

وی با بیان اینکه ما امید نداریم که کاری صورت بگیرد اما امیدواریم این تیم ضربت بتواند با شایعات برخورد کند، اظهار داشت: سفارت ما نیز در حال بررسی میدانی و حقوقی هست تا با اقدام این رسانه‌ها برخورد کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در مورد خارج شدن نیروهای آمریکایی و بین المللی از افغانستان و دیدگاه ایران در این مورد، گفت: ما پیش تر در مورد توافق بدعت گونه رژیم آمریکا با طالبان موضع گرفته‌ایم. ما خواستار صلح و ثبات در افغانستان هستیم و معتقدیم که این مذاکرات صلح باید در چارچوب دولت قانونی افغانستان باشد.

موسوی اظهار داشت: این توافق جدید میان آمریکا و طالبان «بزکی» است برای جبران شکست آنها و ما خواستاریم که همه طرف‌های افغان در چارچوب دولت کابل مذاکره صلح برای آینده این کشور را انجام دهند.

وی در مورد اقدامات دستگاه دیپلماسی با کشورهای منطقه برای مقابله با «کرونا»، بیان کرد: متأسفانه بالای صد کشور در جهان درگیر این بیماری هستند و کشورهای عرب منطقه هم مصون نبوده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: تیم‌های مختلفی در وزارت خارجه تشکیل شده تا همکاری با کشورهای منطقه و فرامنطقه ای صورت گیرد.

موسوی با بیان اینکه این مشکل جهانی است و راه حل آن نیز جهانی است، اظهار داشت: ما سعی می‌کنیم تمامی قوانین و ضوابط بهداشتی را در سطح مسافران و کالا رعایت کنیم، از دیگر کشورها هم خواستار رعایت آن هستیم.

وی اظهار داشت: لازم است کشورها درباره همکاری ذیل سازمان جهانی بهداشت فکر کنند و داشته‌های خود را به اشتراک بگذارند. جمهوری اسلامی ایران هم در این زمینه اقداماتی انجام داده است. در تماس‌های که وزیر امور خارجه با همتایان خود از کشورهای جهان داشتند، این ابعاد همکاری مورد گفتگو قرار گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: با وضع بلبشویی که در آمریکا ایجاد شده، خود مقامات آمریکایی نگران سلامت مردم ایالات خود بوده و همچنین نگران میلیون‌ها فقیر و کارتن خواب هستند.

موسوی تصریح کرد: همچنین برخی نگران وضعیت زندان‌های آمریکا هستند و ما نیز نگران وضعیت ایرانی‌هایی هستیم که گروگان آمریکا هستند. ما آماده هستیم که زندانیان آمریکایی که به دلایل امنیتی در ایران بازداشت هستند را با هموطنان خود در زندان‌های آمریکایی به عنوان گروگان آنجا هستند، تبادل کنیم.

وی اظهار داشت: وقتی کرونا در کشورهایی مانند ایران و چین که با آمریکا زاویه دارند شیوع پیدا کرد، آنها به سرعت از این موضوع سواستفاده کردند و دولت‌های این کشورها را به سو مدیریت متهم کردند. الان با رئیس جمهور بی خیال این کشور و ولخرجی‌های دولت امریکا در پروژه‌های مختلف همه نگران سلامت عمومی در ایالات متحده هستند؛ امیدواریم مقامات آمریکایی سر عقل بیایند.

تشکیل ستاد ویژه همکاری با کشورهای منطقه برای مقابله با کرونا

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد آخرین اقدامات وزارت امور خارجه برای ادامه تبادل تجاری با کشورهای همسایه نیز، گفت: ما بلافاصله بعد از اعلام اولین موارد ابتلاء به کرونا، نگران این بودیم که این بیماری در کشور شیوع پیدا نکند، از کشورهای همسایه به داخل منتشر نشود و همچنین این بیماری در کشورهای همسایه اپیدمی شود از این رو ما ستادی ویژه در وزارت خارجه تشکیل دادیم.

موسوی با بیان اینکه مرزهای ما در حال تبادل تجاری هستند و نگرانی‌های بوده است که این مرزها بسته شود، اظهار داشت: ما با شفاف سازی اقدامات خود و صدور گواهی سلامت برای راننده‌ها و کالاها تلاش کردیم نگرانی‌ها را در همسایگان کم کنیم.

وی افزود: ما نیز از کشورهای همسایه که کالا به ایران صادر می‌کنند خواسته‌ایم همینگونه رفتار کنند. به جز روزهای اول در حال حاضر مرزها باز هستند و وزارت خارجه در تلاش است تا کمترین ضرر ناشی از این وضعیت به کشور وارد شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد آتش بس «ادلب»، بیان کرد: آنچه در ادلب رخ داد، مایه نگرانی همه بود و باید اقداماتی صورت می‌گرفت تا نگرانی‌ها پایان یابد. ما بر این نکته تاکید داریم که دولت قانونی سوریه حق دارد که حاکمیت خود را بر تمامی سرزمین خود اعمال کند. ما موافق توقف خونریزی در تمامی سوریه هستیم و امید داریم اتفاقات خوبی رخ دهد.

موسوی گفت: ما تاکید داریم روند آستانه بهترین مکانیزمی است که می‌تواند آرامش را به کشور بازگرداند. نشست سران آستانه که طبق برنامه قرار است در تهران برگزار شود، امیدواریم با تأمین شرایط همه جانبه آنکه به دلایلی برگزاری آن را به تعویق انداخته، برگزار شود.

وی در مورد بحث تحریم‌های آمریکا و تأثیر آن در مبارزه با کرونا، افزود: ما اعلام کرده‌ایم که تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا که در راهبرد فشار حداکثری آنها قرار دارد، بر سطح بهداشت و رفاه عمومی تأثیر گذاشته است. برعکس آنچه آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند که دارو از شمول تحریم خارج است اما آنها تمامی مسیر مالی برای خرید دارو و غذا را بسته‌اند و با پر رویی می‌گویند که دارو و غذا تحریم نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما تمامی تلاش خود را می‌کنیم که آلام مردم را کم کنیم، تصریح کرد: به آمریکا نیز می‌گوئیم که اگر صداقت دارند، در این شرایط تحریم‌ها را بردارند. ولی باید بگویم که ما به صداقت آنها شک داریم. آنها می‌توانند با باز گذاشتن مسیر بانک‌های بین المللی برای خرید دارو مانع این سطح همکاری نشوند.

وی با بیان اینکه اما ما چشم انداز مثبتی از آنها نمی بی نم و اگر این کار را انجام دهند، از اینکه بتوانیم دارو تهیه کنیم استقبال می‌کنیم، افزود: ما اقدامات حقوقی را در این زمینه انجام داده‌ایم و بحث رأی دیوان عالی دادگستری نیز در همین زمینه بوده است.

موسوی گفت: کرونا بر اقتصاد همه جهان تأثیر گذاشته است و ما تلاش کرده‌ایم که تأثیر آن را در کشورمان کم کنیم. امیدواریم با چشم اندازی که می‌بینیم، موفق در کنترل بیماری و کاهش تأثیر آن باشیم.

واکنش دستگاه دیپلماسی به اتهامات وزیر خارجه انگلیس

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد اظهارات وزیر خارجه انگلیس در مورد متهم کردن کشورمان به بر هم زدن ثبات منطقه، اضافه کرد: اظهارات «دومینیک راب» خلاف بوده و او در جایگاهی نیست که این سخنان را مطرح کند. جمهوری اسلامی ایران با موازینی که اعتقاد دارد، به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و این بلف های آنها تاثیر گذار در رفتار ما نیست.

موسوی بیان کرد: ما بر خلاف ادعاهای آقای «راب» معتقدیم که آنچه باعث بی ثباتی در منطقه ما می‌شود، اظهارات و اقدامات طرف‌های ثالث است. ما یادمان نرفته که سلاح‌های انگلیسی در حال کشتار مردم یمن است. اگر این اظهارات شعار است، ما اتهامات را رد کرده‌ایم و خواستار خارج شدن آنها از منطقه بوده و هستیم تا منطقه ما روی صلح و ثبات را ببیند.

وی در مورد آغاز پروازهای ایران به اروپا نیز گفت: دوستان ما در سازمان هوایی اطلاعات دقیقی در این زمینه داده‌اند و من جزئیات بیشتری ندارم. ممکن است این اقدام آنان ناشی از فشار آمریکا باشد ولی باید بگویم که ما جزئیات بیشتری نداریم.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در زمینه اقدامات ایران برای مقابله با بدعهدی اروپایی‌ها افزود: ما هنوز امید داریم که طرف‌های دیگر برجام به تعهدات خود بازگردند ولی اگر اینگونه نباشد، با آماده انجام اقدامی قاطع هستیم.

آستانه تنها راه حل بحران سوریه است

موسوی همچنین در مورد سرنوشت روند آستانه و نگرانی‌ها در مورد کنار گذاشتن ایران، اظهار داشت: ما چنین برداشتی نداریم که ایران از روند آستانه کنار گذاشته شده است. ما با تماس‌هایی که با طرفین دیگر یعنی ترکیه و روسیه داشته‌ایم گفته‌ایم که روند آستانه تنها راه حل بحران سوریه است و تاکید داشته‌ایم که باید همه گروه‌ها به تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارند.

وی گفت: ما در حال رایزنی برای نهایی کردن زمان نشست سران روند آستانه در تهران هستیم و امیدواریم شرایط هر چه زودتر فراهم شود تا نشست را در تهران برگزار کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در مورد اینکه آیا کرونا بر برنامه‌های وزیر خارجه تاثیر گذاشته یا خیر؟ اضافه کرد: این مسائل مطرح نیست. اگر کاری پیش بیاید و موضوعی حیاتی باشد، آقای ظریف سفر خود را انجام خواهد داد.

وی افزود: البته شرایط موجود بر رایزنی‌ها تاثیر گذاشته است ولی گفتگوها از طریق سفارت خانه‌ها یا تماس‌های تلفنی در حال انجام است. اگر شرایطی مهم پیش بیاید، وزیر امور خارجه برای انجام گفتگو و مذاکره سفر خواهد کرد.

استقبال از دیپلماسی پارلمانی برای مقابله جهانی با کرونا

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوالی در زمینه اقدامات وزارت خارجه در مورد بهره گیری از ظرفیت دیپلماسی پارلمانی، بیان کرد: قطعاً وزارت خارجه بنا دارد از همه ظرفیت کشور برای همکاری بین المللی در راستای مبارزه با ویروس کرونا استفاده کند.

وی تاکید کرد: دیپلماسی پارلمانی ما در سال‌های اخیر بسیار موفق بوده و اقدام آقای لاریجانی در نامه نگاری با همتایان خود بسیار خوب بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما نیز در دستگاه‌های دیپلماسی از هر گونه تحرک مجلس استقبال می‌کنیم و امیدواریم پاسخ مثبتی نیز دریافت کنیم.

موسوی در مورد عملکرد کانال ویژه سوئیس جهت ارسال تجهیزات درمانی برای مبارزه با کرونا، افزود: از پیش اعلام کرده‌ایم که نمایندگی‌های ما در خارج از کشور آماده هستند که کمک مالی و اقلام مورد نیازی که ایرانیان خارج از کشور آماده هستند به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به داخل ارسال کنند را دریافت کنند.

آمادگی ۵۰ شرکت سوئیسی برای همکاری دارویی با ایران

وی با بیان اینکه کانال مالی سوئیس باز است و جدیداً دولت این کشور از آمادگی ۵۰ شرکت برای همکاری در این زمینه خبر داده است، گفت: آمریکایی‌ها ادعا دارند که راههای ارسال دارو باز است و مشکلی برای این کار به ایران وجود ندارد. اگر اینگونه است باید آنها رسماً اعلام کنند و مجوزهای «اوفک» را نیز صادر کنند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در مورد گمانه زنی‌ها از اینکه ویروس کرونا یک حمله بیولوژیکی هست، اضافه کرد: بحث اینکه مطرح می‌شود منشأ این بیماری یک حمله بیولوژیک است، ما خبر نداریم و باید منتظر تحقیقات بمانیم.

موسوی در مورد اتباع جمهوری آذربایجان که در ایران هستند نیز، گفت: قطعاً برای انتقال این افراد به کشور خود کارهایی صورت می‌پذیرد. همانگونه که ما انتظار داریم که دیگر کشورها مجوزهای لازم برای بازگرداندن ایرانیان به داخل کشورمان را صادر کنند، انتظار داریم تا آنها نیز نسبت به بازگرداندن اتباع خود به کشورشان اقدام کنند.

کد خبر 4875258

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha