۹۵ درصد سلستین و زئولیت کشور در استان سمنان تولید می‌شود

سمنان سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با اشاره به اینکه ۴۲ نوع ماده معدنی از معادن استان استخراج می‌شود، گفت: ۹۵ درصد سلستین و زئولیت کشور در این استان تولید می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، علی تشنه دل پیش از ظهر شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان سمنان به میزبانی استانداری ضمن بیان اینکه معادن این استان دارای رتبه‌های برتر در تولیدات معدنی است، اظهار داشت: ۹۵ درصد سلستین و زئولیت کشور در استان سمنان تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۴۲ نوع ماده معدنی از معادن استان سمنان استخراج می‌شود، افزود: ۴۰ درصد تولید گچ، ۶۰ درصد تولید نمک کشور نیز در معادن این استان تولید می‌شود که رتبه نخست را در این بخش کسب کردند.

۷۰ درصد منابع ذخیره قطعی در استان سمنان است

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان با تأکید بر اینکه معادن این استان با ۱۵ درصد ظرفیت تولید زغال رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است، یادآور شد: همچنین با ۲۰ درصد ظرفیت تولید کرومیت در استان رتبه سوم را در این بخش کسب کردند.

تشنه دل بابیان اینکه ۲.۵ میلیارد تُن ذخیره زمین‌شناسی در پهنه استان سمنان وجود دارد، بیان کرد: ۶۹۰ تُن آن ذخیره قطعی است و ارزش‌آفرینی، ایجاد اشتغال و مواد اولیه‌ای که از بخش معدن تولید می‌شود به‌عنوان یکی از مؤلفه‌های اصلی توسعه صنعتی استان موردتوجه قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۷۰ درصد منابع ذخیره قطعی در استان، مورد غفلت قرارگرفته است و باید برنامه‌ای ویژه برای این مهم در نظر گرفته شود، تصریح کرد: این استان رتبه پنجم کشوری ازلحاظ تعداد معادن و رتبه ششم کشوری در بحث استخراج از معادن را به خود اختصاص داده است.

رتبه دوم معادن استان سمنان در تولید سولفات سدیم

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سمنان گفت: با ۴۰ درصد ظرفیت تولید سولفات سدیم در استان رتبه دوم کشور را در این بخش کسب کردیم.

تشنه دل بابیان اینکه بهره‌گیری از خدمات کارشناسان زُبده، دانشگاه‌ها و شرکت‌های مشاور و تشکل‌های صنفی بخش اکتشاف و تهیه ۲۰ ورق نقشه ۱.۲۵۰۰۰ زمین‌شناسی مناطق اولویت‌دار استان طی چهار سال از برنامه‌های اکتشافی این سازمان در سال جاری است، خاطرنشان کرد: اکتشاف نیمه تفصیلی کمربند ملی متال جنوب استان و تکمیل مطالعات ژئوفیزیک هوایی جهت ذخیره یابی پلی متال از دیگر برنامه‌های این سازمان در حوزه اکتشاف معادن است.

وی بابیان اینکه ۶۲۶ فقره پروانه بهره‌برداری برای حدود ۴۲ نوع ماده معدنی در استان سمنان وجود دارد، اضافه کرد: ظرفیت استخراج سالیانه معادن در استان ۲۳ میلیون تُن است.

اهتمام ویژه به اکتشاف ذخایر معادن استان سمنان

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت سمنان بیان کرد: اهتمام ویژه به اکتشاف ذخایر استان و سرمایه‌گذاری مناسب، تقویت و توانمندسازی بخش خصوصی از طریق حمایت مالی بیمه‌ای و کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در این بخش، هدایت منابع مالی مکفی به سمت اکتشاف نیز در دستور کار است.

تشنه گفت: شناسایی آنومالی‌های پنهان مس در منطقه طرود-چاه شیرین، تکمیل اکتشاف و تعیین میزان ذخایر کویر حاج علیقلی برای مواد معدنی پتاس و منیزیم و انجام مطالعات اکتشاف تکمیلی ذخایر سنگ‌آهن شرق سمنان تا جنوب دامغان در دستور کار است.

وی بابیان اینکه انجام مطالعات اکتشاف تکمیلی و شناسایی پتانسیل‌های آنومالی‌های کرومیت شرق استان سمنان در دستور کار قرار دارد، یادآور شد: توجه به زیرساخت‌ها ازجمله راه‌سازی و اجرای آسفالت مسیر دسترسی به معادن در پهنه استان و حمایت مالی از معادن از دیگر برنامه‌های اصلی این سازمان در سال جاری است.

کد خبر 4903317

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =