مدیر شبکه«مستند»: افرادی که نمی‌شود با آن‌ها کار کرد انگشت شمارند

محسن یزدی مدیر جدید شبکه «مستند» در آیین معارفه خود تأکید کرد: معتقدم شبکه‌های تلویزیونی متعلق به همه مردم است و همه باید بتوانند تماشاگر آن‌ها باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سیما، مراسم تکریم و معارفه مدیران سابق و جدید مستند با حضور مشاور عالی معاون سیما و جمعی از مدیران امروز یکشنبه ۲۹ تیر برگزار شد.

رضا پورحسین مشاور عالی معاون سیما در جلسه تودیع و معارفه مدیران جدید شبکه مستند و افق با قدردانی سیدسلیم غفوری در مدت تصدی مسئولیت در شبکه مستند گفت: در مدت زمان مدیریت آقای سلیم غفوری شاهد ارتقای برنامه‌های این شبکه از لحاظ کمی و کیفی بودیم و پویایی که این شبکه در سال‌های اخیر داشت، موجب شد حضور مستندسازان در این شبکه بیش از گذشته احساس شود.

مشاور عالی معاون سیما افزود: در سال‌های اخیر موضوعات متنوعی به تولیدات مستند اضافه شده و این امر به موفقیت بیشتر این شبکه در ارائه گفتمان‌های مورد نظر رسانه ملی، کمک بسزایی کرد.

پورحسین همچنین برگزاری سه دوره جشنواره مستند را از اقدامات بسیار ارزنده و سازنده شبکه مستند در دوران مدیریت سلیم غفوری برشمرد که اعتباری خاص به رسانه ملی اضافه کرد و هر سال هم به اعتبار این شبکه افزوده است.

تاکید بر تولید مستندهایی بر پایه انقلاب و دفاع مقدس

مشاور عالی معاون سیما عنوان کرد: همان طور که در حکم معاون محترم سیما به آن تاکید شده است مستندسازی باید در گفتمان‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس از اهمیت بیشتری برخوردار باشد و افزایش سهم تولیداتی از این دست، در ارائه تصویری حقیقی از نظام مقدس اسلامی به جهانیان بسیار تاثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه تولید مستند با محتوای متنوع و با گفتمان انقلابی همواره دغدغه مدیر شبکه مستند بوده، گفت: با توجه به شناختی که از آقای یزدی مدیر جدید شبکه مستند وجود دارد این دغدغه هم بی شک برای ایشان وجود دارد و پیشنهاد من این است که باید در کارهای جدید به تاریخ شفاهی توجه بیشتری شود و کارهای سلبی و ایجابی در این خصوص انجام دهیم.

پورحسین خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هم اکنون در زمان جنگ روایت‌ها هستیم و این عرصه روایت محکم‌تری را می‌طلبد گفت: اگر آرمان‌ها و دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی خود را به خوبی روایت نکنیم رسانه‌های معاند با غرض‌ورزی که تمام این سال‌ها از آنها سراغ داریم با جعل واقعیت، اخباری را علیه نظام مقدس اسلامی روایت می‌کنند که این می‌تواند در برخی موارد افکار عمومی جهان را دچار آسیب کند.

واقعیت‌های ایران اسلامی را به خوبی روایت کنیم تا دشمنان اسلام، تاریخ انقلاب و کشورمان را جعل نکنند مشاور عالی معاونت سیما تاکید کرد: ما باید واقعیت‌های ایران اسلامی را به خوبی روایت کنیم تا دشمنان اسلام، تاریخ انقلاب و کشورمان را جعل نکنند. اینکه رسانه‌های معاند سال‌هاست بودجه‌های هنگفتی برای تبلیغات منفی علیه کشورمان انجام می‌دهند واقعیتی است که باید با هوشیاری به آن توجه داشت و رسانه ملی و در بخش تخصصی‌تر شبکه مستند سیما با تولیدات خود واقعیت‌های ایران را روایت کند و حتی در این مسیر باید به عنوان مرجعی معتبر برای اندیشمندان در سطح جهان باشیم.

وی با بیان یکی از فرمایشات امام راحل (ره) گفت: حضرت امام جمله‌ای بسیار گرانبها دارند و آن این بود که ایران با رفتار خود، آمریکا را تحقیر کرده و این تازه آغاز راه است. از این قبیل سخنان را مقام معظم رهبری هم بیان کردند که ما به عنوان اصحاب رسانه باید با عزت به سمت تمدن نوین اسلامی حرکت کنیم.

مشاور عالی معاونت سیما افزود: اگر در برخی مواقع در اجرای اصول انقلاب کم کاری کردیم و یا به درستی دستاوردهای خود را بیان نکردیم دیگران با روایتی دروغ ما را منفعل کردند.

شبکه مستند خانه مستندسازان با ظرفیتی عظیم از طرح‌ها و ایده‌های خلاقانه

پورحسین با اشاره به اینکه شبکه مستند خانه مستندسازان است، گفت: حوزه مستند از عمق و گستره وسیعی برخوردار است و ما با تحقیق و پژوهش و بهره‌مندی از مستندسازان می‌توانیم روایت جامعی برای نسل‌های آینده به یادگار بگذاریم و راوی زحمات و رشادت‌های سربازان کشورمان باشیم.

مشاور عالی معاون سیما با تاکید بر اینکه شبکه مستند در دوران مسئولیت سلیم غفوری در رده‌های دوم و سوم هم قرار گرفت افزود: سلیم غفوری با کسب چنین موفقیت‌هایی نشان داد که هم فیلم مستند را می‌شناسد و هم از نیاز مخاطب باخبر است و ان‌شاالله این تجربه را در شبکه افق هم انجام می‌دهد و شاهد اوج‌گیری شبکه افق باشیم و با شناختی هم که از آقای یزدی دارم که جوان خوشنام، خوش فکر با دغدغه‌های فرهنگی و انقلابی هستند نوید کارهای بهتر و پرشتاب‌تر در شبکه مستند را خواهیم داشت.

سیدسلیم غفوری نیز عنوان کرد: معتقدم کار رسانه کاری جمعی و گروهی است و قطعاً اگر شبکه مستند هم در این چند سال توفیقی داشته نتیجه زحمت تک‌تک همکاران و مدیران شبکه بوده است.

وی افزود: از مهم‌ترین کارهایی که در این سال‌ها صورت گرفت نظم و ترتیب درست جدول پخش شبکه بود، اینکه برنامه‌ها سر ساعت شروع شود و از تنوع لازم برخوردار باشند و این اتفاق نتیجه زحمت دوستان ما در تأمین و پخش شبکه بود.

برندهایی که در شبکه مستند شکل گرفت

همچنین در بحث تولید ما در این چند سال چند «برند» جدید مثل «به‌اضافه مستند»، «دوران» «۳۶۰ درجه»، «همسفر»، «پرونده مستند» و.. درست کردیم، این اتفاق به‌تنهایی از عهده ما خارج بود و کمکی بود که جامعه خوب مستندسازان ما در آن دخیل بودند، ما فقط تلاش کردیم بستری را فراهم کنیم که شبکه مستند خانه مستندسازان باشد اما زحمت اصلی حتماً بر دوش دوستان مستندساز و تولید خود شبکه بوده است که انصافاً دوستان تلاش کردند و زحمت کشیدند.

غفوری با اشاره به آمار ٣٠ درصدی مخاطبان این شبکه گفت: شبکه مستند اکنون در رده‌بندی شبکه‌های سیما رتبه پنجم را دارد و در بین کل شبکه‌های داخلی رسانه ملی هم شبکه هفتم است، فکر می‌کنم این جایگاه مناسبی برای شبکه مستند به شمار می‌رود.

غفوری ادامه داد: مستندهای حیات‌وحش این شبکه هم در یک سال و نیم اخیر از ۵ برنامه پرمخاطب غیر نمایشی سیما بود.

وی درباره مدیر جدید شبکه مستند هم گفت: آقای یزدی را قریب به ۲۰ سال است که می‌شناسم و در هر جا حضور داشتند مثل خبرگزاری فارس، حوزه هنری، شبکه سه حضور مؤثری داشتند و ایشان جوانی خوش‌فکر و پرتوان هستند و حتماً با حضور ایشان شبکه مستند بهتر به کار خود ادامه خواهد داد.

فیلمسازی برای قشر خاص غلط است

در این مراسم، محسن یزدی مدیر جدید شبکه مستند هم گفت: شبکه «مستند» امروز شبکه آبروداری است و همه درباره آن صحبت می‌کنند، از این جهت تحویل گرفتن این شبکه و قوی‌تر کردن آن کار سخت‌تری است و انشاالله این اتفاق بیفتد.

وی افزود: همان‌طور که آقای سلیم غفوری گفت موفقیت شبکه کاری گروهی و موفقیتی جمعی است اگرچه راهبری و رهبری شبکه هم بسیار اهمیت دارد و از این بابت باید به ایشان بابت چنین همکارانی تبریک گفت.

یزدی افزود: معتقدم شبکه تلویزیونی متعلق به همه مردم است و همه باید بتوانند تماشاگر آن باشند. الگویی که شبکه مستند امروز دارد برای من هم ادامه خواهد داشت.

مدیر شبکه مستند گفت: گاهی این بحث مطرح می‌شود که قصد داریم برای قشر خاصی فیلم بسازیم، اما من این بحث را از اساس غلط می‌دانم. ما طبعاً یک فرم و یک محتوا داریم و این فرم است که تعیین می‌کند مخاطب چقدر گسترده باشد و بیننده مایل باشد کار را ببیند یا خیر.

یزدی گفت: اگر ما مدعی هستیم که حرف‌های مناسبی داریم باید همه مردم مخاطب آن باشند.

وی تصریح کرد: همه‌کسانی که معتقد به منافع ملی هستند، کشور و پیشرفت کشور را دوست دارند، ولو اینکه سلایق سیاسی آن‌ها با ما متفاوت باشد، در دایره همکاری با شبکه مستند قرار می‌گیرند.

یزدی ادامه داد: من معتقدم در جامعه مستندساز کشور که جامعه گسترده‌ای هم هست، با آدم‌هایی که نمی‌شود کارکرد از انگشتان یک دست هم کمتر هستند، مستندسازان ما شریف و معتقد به منافع کشور هستند و می‌شود در موضوعات موردتفاهم دو طرف همکاری داشت.

وی در پایان خطاب به همکاران شبکه مستند گفت: خوشحالم که امروز در خدمت شما هستم و صمیمانه از همه دوستان استدعا دارد به همان شکل که به آقای غفوری کمک کردند، به ما هم کمک بکنند تا این افتخار جمعی که ایجادشده، ادامه پیدا کند.

کد خبر 4977871

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha