فعالیت «مدرسه مجازی علامه طهرانی» آغاز شد

مدرسه صبح توحید، مقارن با نهم صفر اقدام به آغاز اولین دوره از «مدرسه علامه طهرانی» کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نظر به اهمیت ترویج معارف ناب اسلام و شخصیت کم نظیر مرحوم علامه طهرانی در نشر علوم و معارف اصیل و ناب قرآن کریم، روایات ائمه اطهار علیهم السلام و عرفان و حکمت زلال اسلامی، مدرسه صبح توحید، مقارن با نهم صفر اقدام به آغاز اولین دوره از «مدرسه علامه طهرانی» کرده است.

علامه طهرانی کیست؟

در ذهن بسیاری از عموم مردم و حتی خواص، «عرفان و سیر و سلوک» مساوی است با: ریاضت‌های عجیب و غریب، عمل به آداب و مناسک غیرمتعارف، برخورداری از زندگی و زیّ درویشی، عدم پایبندی به ظواهر عرفی و شرعی، بی‌خبری از عالم و آدم، حمله‌های مداوم به پای چوبین استدلالیان، بی‌بهره‌بودن از مهارت‌ها و تخصص‌های علمی، فرار از اجتماع و فعالیت‌های اجتماعی، مخالفت با امر سیاست و حکومت‌داری و بسیاری از مطالب نامطلوب دیگری که در یک مطلب خلاصه می‌شوند: دور بودن از زندگی و واقعیت‌های آن! اما آیا به‌راستی می‌توان همۀ آن‌چه که عرفان و معنویت خوانده می‌شود را با یک چوب راند؟ آیا در میان این شلوغ‌بازارِ مملو از غل و غش و دغل، هیچ بساط قابل‌اعتمادی پیدا نمی‌شود؟ آیا نمی‌توان عرفان اصیل و نابی را یافت که کام تشنۀ بشریت امروز را سیراب کرده و او را از سرگردانی در بیابان آخرالزمان نجات بخشد؟

به شهادت بسیاری از بزرگان مورد اعتماد و بر اساس مشاهدات و تجربیات مکرر، آیت الله سید محمد حسین حسینی طهرانی یکی از معدود عالمان و عارفانی هستند که توانسته‌اند سیر و سلوک را با تکیه بر آموزه‌های اسلام ناب، از «زاویه‌ها و سجاده‌ها» به «خانه‌ها و خیابان‌ها» نیز سرایت داده و علی‌رغم همۀ تهمت‌ها و شبهات، کارآمدی عرفان ناب شیعی در تمامی عرصه‌های زندگی امروز را اثبات کنند.

مدرسه مجازی «علامه طهرانی» چیست؟

نظر به اهمیت ترویج معارف ناب اسلام و شخصیت کم نظیر مرحوم علامه طهرانی در نشر علوم و معارف اصیل و ناب قرآن کریم، روایات ائمه اطهار علیهم السلام و عرفان و حکمت زلال اسلامی، مدرسه صبح توحید، مقارن به نهم صفر الخیر ۱۴۴۲ اقدام به آغاز اولین دوره از «مدرسه مجازی علامه طهرانی» نمود.

مدرسه شناخت علامه طهرانی

دورۀ اول مدرسه مرحوم علامه طهرانی متشکل از چهار درس‌گفتار است:

۱ روح مجرد: این کتاب، یادنامه عارف کبیر، مرحوم حاج سیّد هاشم حداد بوده که به قلم مرحوم علامه طهرانی نگاشته شده است. در این کتاب برای اولین بار به صورت جامع، سیر و احوالات انسان کامل تشریح شده است. حجت الاسلام و المسلمین وکیلی از مدرسین برجسته خارج فقه و اصول و حکمت، به شرح و تبیین معارف عرشی این کتاب خواهد پرداخت.

شرایط شرکت:

آزاد برای همه. برای بهره کافی، گذراندن لااقل یک دور فلسفه اسلامی در حد کتاب بدایة الحکمه یا مشابه آن یا شرکت در درس عقاید یا سبک زندگی توحیدی مدرسه تابستانه صبح توحید و احراز نمره بالای ۱۶

۲ نظام اندیشه علامه طهرانی: در این درسگفتار، محقق و پژوهشگر عرفان و دین، حجت الاسلام و المسلمین واسطی که خود توفیق تلمذ و شاگردی مرحوم علامه طهرانی را داشته‌، به تبیین رئوس نظام اندیشه مرحوم علامه آیت الله حسینی طهرانی و نحوه گسترش توحید در ابعاد مختلف زندگی انسان معاصر خواهد پرداخت.

۳ نور ملکوت قرآن ۱:

کتاب شریف نور ملکوت قرآن، در چهار جلد، یک دوره کامل و مبسوط قرآن شناسی را ارائه می‌دهد و در ضمن خود حاوی مباحث مهمی در شاخه‌های مختلف اسلام شناسی از قبیل: عرفان، تفسیر، حکمت و فلسفه احکام می‌باشد. حجت الاسلام و المسلمین نخاولی از قرآن پژوهان و متخصصان تفسیر کلام الله مجید، در این درس‌گفتار به شرح و بررسی جلد اول از این مجموعه نورانی خواهد پرداخت.

شرایط شرکت:

آزاد برای همه. اما برای بهره کافی، شرکت در درس عقاید یا سبک زندگی توحیدی مدرسه تابستانه و احراز نمره بالای ۱۴ یا گذراندن دوره‌های مشابه اعتقادی و معرفتی

۴ عقاید عرفانی ۱:

این درسگفتار، در صدد تبیین یک دوره جامع از عقاید و معارف اسلامی، با تکیه بر اندیشه‌های عارف و حکیم متأله، مرحوم علامه آیت الله حسینی طهرانی خواهد بود. حجت الاسلام و المسلمین تولائی در درسگفتار عقاید عرفانی ۱، به مبحث مهم و کلیدی توحید پرداخته و این اصل که مهمترین اصول دین می‌باشد را در پرتو معارف عرفان ناب اسلامی و اندیشه‌های والای علامه طهرانی تبیین خواهند کرد.

شرایط شرکت: آزاد برای همه، اما به جهت بهره کافی، شرکت در درس عقاید یا سبک زندگی توحیدی مدرسه تابستانه و احراز نمره بالای ۱۴ یا گذراندن دوره‌های مشابه اعتقادی و معرفتی)

هزینۀ ثبت نام: رایگان (پس از ۴ جلسه آزمون گرفته خواهد شد و در صورت عدم قبولی، موجب حذف می‌گردد)

مهلت ثبت نام: تا پایان صفر برابر با ۲۶ مهرماه

محل برگزاری: در فضای نرم افزار بومی اسکای روم (در قالب بارگزاری صوت درسگفتارها + برخی کلاس‌های پرسش و پاسخ آنلاین)

راهنما (برای موارد ضروری): ۰۹۰۵۵۳۸۶۷۰۹

توضیحات بیشتر در کانال تلگرامی و ایتا مدرسه صبح توحید موجود است.

عضویت در یکی از دو این کانال t.me/sobhetowhid و eitaa.com/sobhetowhid برای اطلاع رسانی الزامی است.

کد خبر 5044167

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha