نگهداری بیش از ۵ هزار سویه میکروبی در مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی

تعداد میکروارگانیسم های نگهداری شده در بانک میکروارگانیسم های مرکز ذخایر ژنتیکی ایران از مرز ۵۰۰۰ سویه گذشت.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران،دکتر مهدی مشتاقی، مدیر بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: در راستای انجام مطالعات تنوع زیستی کاربردی و هدفمند که کلید واژه جدیدی در مسیر توسعه این مرکز به شمار می آید، تنوع زیستی پروبیوتیکهای دامی، طیور، آبزیان و محصولات سنتی لبنی به عنوان هدف اصلی طرح فناورانه مرکز موسوم به کسب دانش فنی تولید پروبیوتیکهای پرکاربرد قرار داده شده است به طوریکه تاکنون ۵۸۹ سویه بومی از انواع نمونه های دامی، طیور، آبزیان و محصولات لبنی سنتی طی شش ماهه اول سال ۹۹ جداسازی، تعیین هویت و نگهداری شده اند و احتمال افزایش آن تا مرز ۸۰۰ سویه میکروبی تا پایان سال ۹۹ نیز وجود دارد. 

وی خاطر نشان کرد: اهمیت این تعداد سویه به دلیل کاربردی و بومی بودن آنها است که جلوه خاصی به ذخایر میکروبی مرکز در آینده خواهد داد. 

وی در ادامه افزود: فرآیند تهیه نمونه زیستی از منابع مختلف به عنوان برنامه دائم و مدون بانک میکروارگانیسم ها در حال پیگیری است و این بانک به عنوان یکی از مأموریتهای خود توانسته است ۸۸ سویه دیگر را نیز از سایر منابع متفرقه بومی از جمله برخی معادن کشور جداسازی و نگهداری کند. این بدان معنی است که برخی متقاضیان خدمات تخصصی شناسایی بانک میکروارگانیسم ها، با پیشنهاد این بانک جهت اهداء سوش های شناسایی شده خود به مرکز موافقت کرده اند و بدین ترتیب یکی از مسیرهای جدید جمع آوری و شناسایی سوش های میکربی بومی ایجاد شده است.

مشتاقی در مجموع افزایش تعداد ذخایر میکربی را ۶۷۷ سویه اعلام کرد و گفت: به این ترتیب آمار کل سویه های بانک میکروارگانیسم ها به ۵۳۳۲ سویه رسیده است.  

کد خبر 5045584

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 3 =