چهارمین دوره جشنواره دانایی- توانایی با رقابت ۳۰۰دانش آموز در شاد

مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی درباره جزئیات برگزاری چهارمین دوره جشنواره دانایی توانایی از فردا ۲۵ آبان ماه در بستر فضای مجازی و شبکه شاد خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی رمضانی درباره جزئیات برگزاری جشنواره دانایی توانایی گفت: یکی از مهمترین اقدامات در خصوص ارتقای سرانه مطالعه، کتاب و توسعه فرهنگ کتابخوانی در مدارس سراسر کشور جشنواره دانایی توانایی است.

وی ادامه داد: در راستای اهداف سند تحول بنیادین و به عنوان یکی از اصلی‌ترین فعالیت‌های تربیتی با هدف برنامه ریزی مطلوب برای اجرایی شدن سند ملی نهضت مطالعه مفید و دسترسی آسان به دانش‌آموزان به تازه‌های نشر فرهنگ سازی خرید و خواندن کتاب در برنامه روزمره دانش‌آموزان، برنامه‌های توسعه و تجهیز کتابخانه آموزشگاهی و کلاسی دنبال می‌شوند.

دانش‌آموزان از ۱۱۶ میلیون جلد کتاب بهره مند هستند

رمضانی گفت: اکنون در بیش از ۱۰۰ هزار مدرسه سراسر کشور بیش از ۶۲ هزار مدرسه دارای یک کتابخانه مدرسه‌ای و بیش از ۲۳۰ هزار کتابخانه کلاسی وجود دارد که در مجموع در این کتابخانه‌ها بیش از ۱۱۶ میلیون جلد کتاب در اختیار دانش‌آموزان علاقه‌مند قرار گرفته است.

مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی به اهداف برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: گسترش فرهنگ مطالعه و کتابخوانی، دسترسی آسان دانش‌آموزان به کتاب‌های مفید و تازه‌های نشر، حمایت از دانش‌آموزان مؤلف، بالا بردن سطح آگاهی دانش‌آموزان، آشنا کردن آنها با روش‌های صحیح نقد و نقادی، توسعه و تقویت و تجهیز کتابخانه‌های مدارس، انس و الفت بیشتر دانش‌آموزان و خانواده‌ها با کتاب و مطالعه، غنی‌سازی اوقات فراغت در قالب شناخت و آموزش و فرهنگ از اهداف برگزاری این جشنواره خواهد بود.

وی اضافه کرد: معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در راستای وظایف خود برای ترویج فرهنگ مطالعه و توسعه کتابخوانی ۳ سال است که جشنواره بزرگ دانایی توانایی را اجرا می‌کند جشنواره‌ای که در نوع خود بی نظیر است و تلاش دارد نگاه کودکان و نوجوانان را به کتاب تغییر دهد.

جشنواره دانایی توانایی در ۴ مرحله برگزار می‌شود

رمضانی با بیان اینکه امسال چهارمین سال اجرای این جشنواره است گفت: جشنواره دانایی توانایی در قالب یک جشنواره رسمیت یافته و شبیه مسابقات فرهنگی هنری هر سال به استان‌های سراسر کشور ابلاغ می‌شود این جشنواره، یک جشنواره فرآیندی است و در چهار مرحله مدرسه، منطقه، استان و کشور برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی گفت: حضور در جشنواره دانایی توانایی کاملاً اختیاری است و دانش‌آموزان با میل درونی خود در این جشنواره شرکت می‌کنند. این جشنواره علاوه بر اینکه فرهنگ کتاب خواندن را ترویج می‌دهد و سرانه مطالعه در کشور را بهبود می‌بخشد، نیم نگاهی به اقتصاد نشر و چرخه تولید کتاب دارد.

وی درباره فرآیند جشنواره گفت: فرآیند برگزاری مسابقه به این صورت است که در مرحله اول یعنی مدرسه یک کتاب به دانش‌آموزان معرفی می‌شود، دانش‌آموز کتاب معرفی شده را می‌خواند شرکت کنندگان به مرحله دوم یعنی منطقه راه پیدا می‌کنند و در این مرحله به برگزیدگان یک کتاب معرفی می‌شود، دانش‌آموزان کتاب معرفی شده را می‌خوانند، شرکت کنندگان گلچین خواهد شد و برگزیده به مرحله سوم راه می‌یابد. به راه یافتگان به مرحله استانی کتاب دیگر معرفی می‌شود و دانش‌آموزان کتاب معرفی شده را می‌خوانند شرکت کنندگان برای سومین بار گلچین می‌شوند و برگزیدگان به مرحله کشوری راه می‌یابند.

وی اضافه کرد: دانش‌آموزان برگزیده استان برای شرکت در مرحله کشوری، ۳ کتاب را به اختیار خودشان انتخاب می‌کنند و آنها را می‌خوانند. مرحله کشوری جشنواره در هفته کتاب در تهران برگزار می‌شود و دانش‌آموز با حضور نویسندگان درباره کتابی که خود انتخاب کرده است گفت‌وگو می‌کند و هر دانش‌آموزی که به مرحله کشوری راه می‌یابد در حقیقت ۶عنوان کتاب خوانده است.

انتخاب کتاب در جشنواره با نظر کارشناسان است

رمضانی درباره شیوه انتخاب کتاب‌های جشنواره نیز عنوان کرد: کتاب‌های انتخاب شده بدون جهت‌گیری خاص با نظر ۲۰ نفر از نویسندگان، شاعران و مترجمان حوزه کودک و نوجوان کارشناسی و انتخاب می‌شود. کتاب‌ها از سوی کارگروهی برای بررسی محتوا به بخش کارشناسی ارسال خواهند شد، کارشناسان بخش محتوا کتاب‌ها را می‌خوانند و نقطه نظرات خود را در خصوص موضوع و محتوای آن بیان می‌کنند و پس از تأیید نهایی به استان‌ها معرفی می‌شود.

مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضای پرورشی بیان کرد: چهارمین جشنواره دانایی توانایی همزمان با بیست و هشتمین دوره هفته کتاب با شرکت ۳۰۰ دانش‌آموز برگزیده از سراسر کشور به صورت مجازی برگزار می‌شود. این دوره با استفاده از بستر شبکه شاد برگزار خواهد شد، این رویداد فرهنگی در کانون فرهنگی تربیتی شهید مفتح شهر تهران از فردا روز یکشنبه ۲۵ آبان آغاز و تا روز سه شنبه ۲۷ آبان ادامه خواهد داشت.

کد خبر 5071409

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 9 =