طرح پایش زندانیان در استان فارس آغاز شد

شیراز - رئیس کل دادگستری استان فارس گفت: در راستای اجرای دستور رئیس قوه قضائیه مبنی بر پایش زندانیان و بررسی پرونده آنان، مسئولان قضایی استان دیدارهای چهره به چهره را آغاز کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام کاظم موسوی در حاشیه اجرای طرح پایش زندانیان زندان مرکزی شیراز گفت: در دوران تحولی قوه قضائیه توجه به زندان و زندانیان بیش از دوره‌های گذشته بوده و این امر از محاسن دوره مدیریت جدید در دستگاه قضائی است.

وی خطاب به زندانیان اظهار داشت: در این دوران، که از مزایای تسهیلات قانونی جهت آزادی و یا تخفیف مجازات استفاده می‌نمایید زمینه اصلاح رفتار و تغییر مسیر زندگی و تأثیرات مثبت در جامعه را برای خود ایجاد کنید.

وی اضافه کرد: امروز تمامی قضات اجرای احکام کیفری، حقوقی، دادسراها حضور دارند و زندانیان شعب و یا حوزه قضائی خود را ملاقات می‌کنند و این طرح همزمان در سراسر استان اجرا می‌شود.

رئیس شورای قضائی استان فارس در ادامه با قدردانی از مدیریت زندان‌های استان و با یادآوری اینکه کمترین آسیب به زندانیان در دوران شیوع ویروس کرونا در زندان‌های فارس بوده است، گفت: قضات نیز باید نهایت همکاری در راستای اعطای تسهیلات به زندانیان را به کار ببندند تا شاهد کاهش جمعیت کیفری در زندان‌ها باشیم.

وی ادامه داد: تنها مانع اعطای تسهیلات به زندانیان عجز از تودیع وثیقه، معرفی کفیل یا دارای ارتکاب جرایم خاص است.

رئیس کل دادگستری استان فارس از اعطای مرخصی پایان حبس به ۴۰ نفر از زندانیان همزمان با اجرای طرح پایش در زندان مرکزی شیراز خبرداد و یادآور شد: با اجرای این طرح قریب به ۳۰ درصد از جمعیت کیفری زندان‌های فارس تا پایان سال کاهش می‌یابد.

حجت الاسلام موسوی گفت: در طرحی هماهنگ بین دادسراها و نیروی انتظامی استان از معرفی متهمین با جرایم سبک به زندان‌ها جلوگیری می‌شود و با اجرای این طرح از افزایش بی رویه ورودی زندان‌ها کاسته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استان فارس بزرگترین حوزه قضائی است و سومین جمعیت کیفری در کشور را دارد، گفت: اجرای دقیق دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری استان، در گرو همت قضات در سرکشی به زندان‌ها و هدفمند بودن بازدیدهای دوره‌ای است.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس یادآور شد: قضات ناظر در زندان‌ها مستقر هستند و بازدید قضات از زندان‌ها به صورت هفتگی انجام می‌شود و با توجه به بازدیدهای مکرر و مستمر قضات از زندان‌ها خوشبختانه استان فارس طی سالیان متوالی در زمینه بازدید قضات رتبه برتر کشور را به خود اختصاص داده است و هم اکنون ملاقات‌ها به خاطر شرایط کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

کاهش قابل توجه جمعیت کیفری زندان‌های فارس

مدیرکل زندان‌های استان فارس نیز در خصوص اجرای طرح پایش زندانیان، گفت: در اجرای بند ۱۲ سیاست‌های کلی قضائی مبنی بر اتخاذ تدابیر لازم در استفاده از مجازات زندان با رویکرد حبس زدائی و به منظور حصول اطمینان از اجرای قوانین و مقررات در مورد زندانیان و تأمین حقوق بازداشت شدگان طرح پایش آنها در زندان‌های استان در حال انجام است.

اسحاق ابراهیمی خاطرنشان کرد: بر اساس این طرح زندانیانی که آثار تنبه و ندامت در آنان مشهود است و در صورت آزادی از زندان، دیگر مرتکب جرم نخواهند شد، شناسایی و به مراجع قضائی ذیربط برای فراهم شدن زمینه آزادی معرفی می‌شوند.

وی افزود: با اجرای موفق این طرح کلیه زندانیان به ویژه زندانیان جرایم غیرعمد و نیازمند، و همچنین زندانیانی که سابقه محکومیت کیفری نداشته، فاقد شاکی خصوصی هستند، در طول تحمل محکومیت از اخلاق و رفتار حسنه‌ای برخوردار بوده و اظهار ندامت دارند، مورد پایش قرار می‌گیرند تا زمینه آزادی آنان فراهم شود، زیرا طولانی شدن مدت حبس علاوه براینکه سودی برای جامعه ندارد، باعث ایجاد صدمات و آسیب‌های اجتماعی ناخواسته به زندانی و خانواده وی خواهد شد.

ابراهیمی با بیان اینکه تاکنون ۴۵۰۰ نفر از زندانیان در فارس پایش شده‌اند و روند بررسی ادامه دارد، خاطرنشان کرد: اجرای موفق این طرح باعث ایجاد مهرورزی و امید در سطح جامعه خواهد شد و آثار اجتماعی و فرهنگی خوبی در اجرای رسالت زندانبانی اسلامی به همراه خواهد داشت.

مدیرکل زندان‌های فارس گفت: از ابتدای امسال و با همکاری مراجع قضائی حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر از زندانیان به مرخصی اعزام شده‌اند و هم اکنون ۴۵۰۰ زندانیان در حال مرخصی هستند.

کد خبر 5073596

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 3 =