به زیر آب رفتن «بند میزان» شوشتر طبیعی است

شوشتر- مدیر پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی - تاریخی شوشتر گفت: به زیر آب رفتن اثر ثبت جهانی «بند میزان» شوشتر به علت بارندگی طبیعی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدرضا بهادری با بیان اینکه به دلیل موقعیت و ماهیت سد بند میزان، زیرآب رفتن این سد کاملاً طبیعی است، اظهار کرد: ماهیت وجودی بند میزان، تقسیم و تنظیم آب در شاخه رود گرگر است و به نوعی بند میزان، سد تنظیمی محسوب می‌شود.

وی افزود: وقتی در استان، شهرستان و بالادست با بارش‌های شدید به ویژه در نیمه دوم سال مواجه می‌شویم، دبی رودخانه کارون افزایش پیدا می‌کند؛ لذا باتوجه به شرایط جوی و بارندگی‌های شدید روزهای گذشته در شهر شوشتر، بالادست و شهرهای اطراف، حجم عظیمی از آب وارد کارون شد و به تبع آن، بخشی از این آب به شوشتر رسید که در پی این شرایط، بند میزان نیز به زیر آب رفت.

مدیر پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی - تاریخی شوشتر در ادامه گفت: وظیفه بند میزان در وهله اول، کاهش فشار وارد روی مجموعه آسیاب‌ها و آبشارها و تنظیم آب میان نهرهای شطیط و گرگر است چرا که آب موجود در مجموعه آبشارها و آسیاب‌ها، از شاخه گرگر تأمین می‌شود.

وی بیان کرد: اتفاق رخ داده کاملاً طبیعی است و در سال چندین بار پس از بارندگی‌ها این امر رخ می‌دهد و پایگاه و عوامل اجرایی آن نیز بلافاصله پس از عادی شدن شرایط، اقدامات لایروبی را انجام می‌دهند؛ در حال حاضر منتظر هستیم تا به محض فروکش کردن دبی رودخانه و تثبیت آن ظرف دو سه روز آینده، نسبت به پاک‌سازی و لایروبی بند میزان اقدام کنیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی - تاریخی شوشتر تصریح کرد: از آنجا که بند میزان پیشانی ورود آب به شهر شوشتر است، آب مازاد نهر گرگر را به شطیط انتقال می‌دهد و فشار روی مجموعه آسیاب‌ها و آبشارها و نهر گرگر را تنظیم می‌کند تا آثار آسیب نبینند؛ در واقع اگر بند میزان وجود نداشت، همه حجم آب وارد مجموعه آسیاب‌ها و آبشارها می‌شد؛ بنابراین باید گفت راز پایداری و ماندگاری یک هزار و ۸۰۰ ساله این مجموعه، وجود بند میزان است.

وی آورده‌های رودخانه‌ای دپو شده در بند میزان را حاصل عبور کارون از مسیر بیشه‌زارهای مختلف عنوان کرد و افزود: لایروبی بند میزان جزو وظایف ذاتی پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی تاریخی شوشتر نیست و با توجه به اینکه موضوع، مرتبط با آب و رژیم رودخانه است، سازمان آب و برق خوزستان مسئول لایروبی و پاک‌سازی نهر و رودخانه‌ها است؛ با توجه به اهمیت کار، ما خود ورود خواهیم کرد و اقدامات لازم را در راستای لایروبی و پاک‌سازی انجام می‌دهیم.

مدیر پایگاه میراث جهانی سازه‌های آبی تاریخی شوشتر با تأکید بر اینکه هیچ اتفاق غیرطبیعی و خاصی در بند میزان رخ نداده است، در پایان گفت: «از دو روز پیش که بارندگی‌ها آغاز شد و سطح آب در حال بالا آمدن بود، کارشناسان پایگاه به طور مستمر در حال پایش و مستند نگاری بند میزان و سایر آثار مجموعه سازه‌های آبی تاریخی شوشتر هستند که بر اساس آن، روز گذشته گزارشی از همه آثار دریافت کردیم؛ به جز دو سه نقطه که دچار آسیب جزئی شده‌اند که در حال بررسی آنها هستیم، سایر نقاط مجموعه سالم هستند و مشکل خاصی وجود ندارد.

به گزارش مهر، بند میزان سدی در شوشتر و ساختهٔ دست انسان است که مربوط به دوره ساسانیان بوده و تا امروز پابرجاست؛ ساختن بند میزان شوشتر را به شاپور اول ساسانی نسبت می‌دهند.

کد خبر 5078770

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =