وزارت جهاد تخلف در حوزه نهاده های دامی را تایید کرد

معاون اموردام وزارت جهاد کشاورزی گفت: تخلف در بخش نهاده‌های دامی وجود دارد و این تخلفات را باید دستگاه‌های نظارتی پیگیری کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، مرتضی رضایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه ماه گذشته به دامداران و مرغداران ۸۵۰ هزار تن ذرت فروختیم و وضع بسیار خوب است، اضافه کرد: این مقدار نهاده برای حمل به ۴۰ هزار تریلی نیازمند است و وزارت جهاد کشاورزی چطور می‌تواند خروج این تعداد تریلی را از گمرک، فیزیکی کنترل کند.

وی با بیان اینکه اطلاعات سامانه انبارها ناقص است، افزود: داده‌ها در این زمینه باید برخط باشد.

رضایی گفت: برخی از داده‌ها برخط، اما برخی مانند اطلاعات خروج نهاده‌ها از گمرک کامل نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: مشکل، فنی است که برخی داده‌ها در سامانه قرار نمی‌گیرد و برای برخورد دستگاه نظارتی، اطلاعات ناقص است.

وی اضافه کرد: تخلف در بخش نهاده‌های دامی وجود دارد و این تخلفات را باید دستگاه‌های نظارتی پیگیری کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: اگر وزارت جهاد کشاورزی نداند در انبارهای وزارت صمت یا گمرک چه می‌گذرد چطور می‌تواند موضوع نهاده‌های دامی را کنترل کند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این برنامه گفت: سامانه بازار گاه به سامانه جامع توسعه تجارت خیلی مربوط نیست و باوجود اینکه برای کنترل تعهدات وارد کننده مصوباتی وجود دارد تبادل اطلاعات بین گمرک و جهاد کشاورزی انجام می‌شود و روال از طریق سامانه جامع توسعه تجارت انجام نمی‌شود.

علی رهبری افزود: از واردکننده نهاده‌های دامی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی در مرحله ثبت و سفارش تعهد می‌گیریم که کالا بر اساس ضوابط وزارت جهاد در سامانه بازار گاه عرضه شود و گمرک از وزارت جهاد کشاورزی استعلام می‌کند که آیا وارد کننده کالا را سامانه بازار گاه اعلام کرده است تا اجازه دهد کالا ترخیص شود.

وی اضافه کرد: این مرحله تبادل اطلاعات، مکتوب بین گمرک و وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود و کنترل سیستمی در آن وجود ندارد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت افزود: ممکن است کارشناس گمرک بیش از آنچه وارد کننده کالا اظهار کرده است کالا ترخیص کند.

رهبری گفت: یکسال پیش دسترسی‌هایی به وزارت جهاد کشاورزی دادیم، اما این وزارتخانه گفت این دسترسی کافی نیست و آن را کامل کردیم.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت ادامه داد: بخشی از اطلاعات گمرک ناقص است نامه نگاری کرده‌ایم که اطلاعات سامانه بازار گاه به سامانه جامع تجارت بازگردد.

تلاش کردیم بر نهاده‌های دامی نظارت کنیم اما کامل محقق نشد!

وی اضافه کرد: تلاش کرده‌ایم بر نهاده‌های دامی نظارت داشته باشیم، اما این موضوع تاکنون کامل محقق نشده است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت گفت: اطلاعات تجارت خارجی، شفاف در بازار گاه قرار می‌گیرد، اما اطلاعات تجارت داخلی ناقص است.

وی با بیان اینکه اطلاعات ترخیص گمرک با نقص و تأخیر فرستاده می‌شود افزود: البته گمرک گام‌هایی را در این باره برداشته، اما به نکته ایده ال نرسیده و آخرین فرصتی که برای آن در نظر گرفته شده ۱۱ بهمن است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: داده‌های مربوط به نقل و انتقال و مالکیت کالا در بازار گاه وجود دارد و درباره انتقال مکان کالا، ورود گمرک به انبارداری غیر مجاز و این وظیفه وزارت صمت است.

وی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۲۹ هزار بازرسی از انبارها داشته ایم که ۳ هزار پرونده تشکیل شده و ۸۰۰ میلیارد تومان پرونده به سازمان تعزیرات ارسال شده است.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت افزود: به انبارها می‌گوئیم چرا اطلاعات را در سامانه جامع توسعه تجارت ثبت نکرده اید، اما متوجه می‌شویم آن‌ها اطلاعات را در سامانه انبارهای گمرک ثبت کرده اند.

وی اضافه کرد: برای این افراد پرونده تشکیل داده ایم، اما تا زمانی که موازی کاری گمرک در انبارداری حذف نشود مشکل وجود خواهد داشت.

رهبری گفت: اگر از ۲۱ اسفند ۹۸ وظایف گمرک در بخش انبارها انجام شده است و بر اساس مقررات جلو می‌رود چرا در جلسه ۱۶ و ۱۷ شورای اجرایی فناوری اطلاعات در بخش انبارها مصوبه داریم و در جلسه هیجدهم انجام نشدن تکالیف گمرک بررسی می‌شود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: رئیس جمهور نامه داده است که همه انبارها به سامانه جامع انبارها متصل شوند پس مصوبات مربوط به انبارهای شرکت‌های عمومی و مناطق آزاد و بندری که کالاهای گمرکی نگهداری می‌کنند چیست؟

وی اضافه کرد: در پته گمرک، مقصد درج می‌شود و مقصد باید در سامانه گمرک اعلام وصول کند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت ادامه داد: موازی کاری گمرک در این باره در حال اصلاح است.

رهبری افزود: برای رهگیری کالاها، تقسیم کار انجام شده است و سامانه جامع تجارت با سامانه تجارت انبارها به یکدیگر وصل هستند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صمت بابیان اینکه رصد نهاده‌های دامی برعهده وزارت جهاد کشاورزی است گفت: اگر سامانه‌ها به یکدیگر وصل شوند تخلفات بسیار کم می‌شود، زیرا ممکن است در مکاتبات بین گمرک و وزارت جهاد، کالا از مسیر خارج شود.

مقصد نهایی یکسری از کالاها تغییر می‌کند و نظارتی از سوی وزارت صمت نیست!

روح الله لطیفی سخنگوی گمرک ایران نیز در این برنامه گفت: مشکل این است که مقصد نهایی یک سری از کالاها تغییر می‌کند و هیچ نظارتی از طرف وزارت صمت در آن نمی‌شود.

وی افزود: سامانه انبارهای گمرک از ۲۱ اسفند ۹۸ بر اساس توافق با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و وزارت صمت دیگر مسئولیتی ندارد و مسئولیت با سامانه جامع انبارهاست.

سخنگوی گمرک افزود: ترخیص کالا، قفل سیستمی شده است و سامانه جامع انبارها و گمرک زمانی می‌توانند کالا را ترخیص کنند که سامانه جامع انبارها، انبار مورد نظر را تأیید کند.

وی اضافه کرد: شرط ترخیص کالا ثبت انبار در سامانه جامع انبارهای وزارت صمت است و سامانه گمرک انبارداری نیست بلکه کار حسابرسی و ترخیص را انجام می‌دهد که اگر وزارت صمت این اطلاعات را نیز به ما بدهد دیگر نیازی به این سامانه نداریم.

وی گفت: ما اطلاعات را به سامانه جامع توسعه تجارت می‌دهیم و این سامانه موظف است داده‌ها را به سامانه بازار گاه بدهد.

سخنگوی گمرک افزود: از ۲۹ خرداد سال گذشته وزارت جهاد کشاورزی، فیزیکی به کسانی که ثبت کالا می‌کردند مجوز ترخیص می‌داد، اما ابتدای دی موضوع قرنطینه در سامانه جامع گمرک به معنای تأیید سامانه بازار گاه شده است.

لطیفی گفت: زمانی که کالا از گمرک خارجی می‌شود گمرک مسئولیتی ندارد و وظیفه برعهده سامانه جامع انبارهای وزارت صمت است.

وی افزود: پس از خروج کالا از گمرک اطلاعات سامانه جامع توسعه تجارت و سامانه جامع انبارها داده می‌شود و به زودی سامانه جامع تجارت به سامانه جامع انبارها متصل می‌شود.

کد خبر 5113159

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =