٧٢ هزار هکتار پروژه آبیاری تحت فشار در اسفندماه افتتاح می‌شود

معاون وزیر جهاد کشاورزی از افتتاح ٧٢ هزار هکتار پروژه‌های آبیاری تحت فشار در اسفندماه جاری خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علی مراد اکبری امروز در نشستی خبری از افتتاح ٧٢ هزار هکتار پروژه‌های آبیاری تحت فشار در اسفند ماه خبر داد و گفت: این طرح شامل ٣ هزار و ٩١٣ پروژه با اعتباری بالغ بر ١١٧٠ میلیارد تومان آماده افتتاح است.

وی تصریح کرد: ٣٠ تا ٣۵ درصد از پول این پروژه‌ها توسط خود مردم تأمین شده است.

اکبری اضافه کرد: بنابراین امسال برنامه ٨٠ هزار هکتار پروژه‌های آبیاری تحت فشار به طور ١٠٠ در صد تحویل داده شده که اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای این طرح‌ها ۴٠ میلیون یورو (١١۵٠ میلیارد تومان) بوده که ١۶ میلیون یوروی آن تاکنون تخصیص یافته و باقی نیز به مرور و هفتگی در حال تخصیص است تا ما بدهی بخش خصوصی را پرداخت کنیم.

وی افزود: بابت پروژه‌های تحت فشار آبیاری ٧٠٠ تا ٨٠٠ میلیون تومان بدهی به بخش خصوصی داریم که باید تسویه کنیم؛ فکر می‌کنم ما حداکثر در ماه‌های ابتدایی سال آینده بتوانیم این بدهی را تسویه کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: همچنین در این حوزه ١٢٠ هزار هکتار کار در دست اجرا داریم تا کسانی که بعد از ما روی کار می آیند، آن را ادامه دهند.


معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اینکه فاز دو پروژه سیستان به مساحت ۱۴ هزار هکتار آماده بهره برداری است، گفت: با این وجود پروژه سیستان دیگر به اتمام رسیده است.

اکبری با بیان اینکه پروژه سیستان پروژه‌ای به مساحت ۴۶ هزار هکتار بوده است، گفت: ۳۲ هزار هکتار این طرح قبلاً افتتاح شده بود با این حال امسال در آبخور این پروژه مردم ۵۶ هزار هکتار کشت انجام داده اند.

وی همچنین از آغاز مطالعات فاز دو پروژه خوزستان و ایلام خبر داد و گفت: با ۵۰ میلیارد تومانی که در اختیار بخش قرار داده شده مطالعات فاز دوم این طرح آغاز شده است.

اکبری همچنین از ابلاغ رسمی تشکیل دفتر خاک در وزارت جهاد کشاورزی از سوی وزیر جهاد خبر داد و گفت: علاوه بر این شورای راهبردی خاک با توجه به اهمیت آن در وزارت جهاد کشاورزی تشکیل شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اخیراً ۷۸ هزار هکتار از پروژه زهکشی گلستان افتتاح شد، گفت: بنده به رئیس جمهور قول دادم تا پایان دولت ۵۰ هزار هکتار دیگر از این پروژه افتتاح شود در صورتی که تأمین افتتاح آن انجام شود و در همین راستا نامه‌ای به ریاست جمهوری نوشته و درخواست ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار کرده ایم.

اکبری اضافه کرد: رئیس جمهور نیز به بنده گفت که در صورتی که کار انجام شود تأمین اعتبار آن نیز صورت خواهد گرفت و بنابراین ما کار عملیاتی و اجرایی را آغاز کرده ایم ضمن اینکه آقای رئیس جمهور به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور داده که فعلاً ۳۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار در اختیار بخش قرار بگیرد.

این مقام مسئول مساحت پروژه گلستان را ۲۸۰ هزار هکتار اعلام کرد که در صورت تأمین اعتبار و بهره برداری از ۵۰ هزار هکتار مذکور میزان افتتاح در دولت فعلی به ۱۲۸ هزار هکتار خواهد رسید.

حکمرانی آب باید دست مردم باشد

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه اخیراً قانون جامع آب در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته است، گفت: ما روی این قانون نظراتی داریم که به صورت مکتوب آن را به وزیر نیرو اعلام کرده ایم ضمن اینکه جلسات مختلفی با سمن‌ها (سازمان‌های مردم نهاد) داشتیم و نظرات آنها را نیز جویا شدیم. در این قانون دولت حاکمیتی برخورد می‌کند در حالی که حکمرانی آب باید دست مردم باشد و این مساله در قانون مذکور ضعیف دیده شده است.

اکبری با اشاره به محاسبه مصرف میزان آب در محصولات کشاورزی گفت: در این راستا ما ۳۵ محصول را رصد و بررسی می‌کنیم که پایش ۲۵ محصول کاملاً به پایان رسیده و نتایج آن به این ترتیب است که در اکثر قریب به اتفاق محصولات کم آبیاری اتفاق می‌افتد و در برخی محصولات حتی میزان آبیاری ۵۰ درصد است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بهره وری آب با اقدامات انجام گرفته طی حدود ۸ سال گذشته گفت: میزان بهره وری آب در سال ۹۲ به ازای مصرف هر متر مکعب آب تولید ۹۲۰ گرم ماده خشک بوده در حالی که هم اکنون به ازای مصرف هر متر مکعب آب هزار و ۴۵۰ گرم ماده خشک تولید می‌شود.

کد خبر 5158942

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =