افت دما ۵۶۰۰ میلیارد ریال زیان به باغات و مزارع کردستان وارد کرد

سنندج- معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: افت شدید دما در فروردین ماه سال جاری بیش از پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال خسارت به باغات و مزارع استان وارد کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، خلیل فعله گری روز پنج شنبه در کارگروه بررسی اقتصادی بیمه محصولات کشاورزی استان در سنندج اظهار کرد: بر اثر افت شدید دما که به دفعات متعدد طی فروردین ماه سال‌جاری در سطح مزارع و باغات استان به وقوع پیوسته است شاهد وارد شدن خسارت مالی چشمگیری در استان هستیم.

وی افزود: هرچند کارگزاران بیمه محصولات کشاورزی در حال ارزیابی خسارت وارده ناشی از وقوع سرمازدگی در باغات و مزارع استان هستند اما برآورد اولیه زیان بیش از پنج هزار و ۶۰۰ میلیارد ریالی را نشان می‌دهد.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی کردستان خاطرنشان کرد: کاهش نزولات آسمانی طی سال زراعی جاری و توزیع زمانی و مکانی نامناسب بارش‌ها و ادامه این شرایط طی روزهای آینده زمینه ساز وقوع خشکسالی و کاهش چشمگیر تولیدات بخش کشاورزی در استان خواهد شد.

وی اذعان کرد: بیمه محصولات کشاورزی در چنین شرایطی از جمله راهکارهای مؤثر در تبدیل مدیریت بحران به مدیریت ریسک و بازسازی و بازتوانی مجدد عرصه‌های کشاورزی خواهد بود.

پرداخت غرامت مزارع آسیب دیده در سال زراعی ۹۸_۹۹

مدیر صندوق بیمه محصولات کشاورزی استان نیز در این جلسه اعلام کرد: صندوق بیمه در حال ارزیابی و پایش مزارع و باغات خسارت دیده از سرمازدگی و تحت پوشش بیمه در سطح استان است.

حیدری افزود: پس از تشکیل پرونده و تأیید خسارت وارده غرامت‌ها متناسب با نوع بیمه نامه مربوطه پرداخت خواهد شد.

وی اعلام کرد: تمامی غرامت‌های سال زراعی ۹۹_۹۸ به حساب بیمه گذاران خسارت دیده واریز شده است.

حیدری بیان کرد: بیمه گری زراعت پاییزه و باغ در سال زراعی جاری به اتمام رسیده است لذا بیمه زراعت بهاره، دام، طیور و شیلات کماکان در حال انجام است و کشاورزان و بهره برداران بخش کشاورزی می‌توانند با مراجعه به دفاتر کارگزاری بیمه در شهرستان‌های تابعه نسبت به بیمه کرذن واحد تولیدی خویش اقدام کنند.

کد خبر 5195539

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =