رشد ۲۳۸ درصدی ماموریت های امداد ترافیکی نسبت به نوروز ۱۳۹۹

معاون عملیات سازمان امداد و نجات گفت: ماموریت های امداد و نجات ترافیکی نسبت به نوروز ۱۳۹۹ رشد ۲۳۸ درصدی و نسبت به نوروز ۱۳۹۸ کاهش ۴۰ درصدی داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدباقر محمدی در خصوص اهم فعالیت‌های این سازمان در ماه‌های اخیر گفت: در سال ۱۳۹۹ علیرغم شیوع بیماری کرونا در سطح کشور و کاهش سفرهای مردم اما جمعیت هلال احمر در تمام طول سال به صورت آماده باش بوده و نسبت به ارائه خدمات امدادی در حوادث و سوانح مختلف از جمله حوادث ترافیکی، کوهستان، سیل و آبگرفتگی و زلزله اقدام کرده است.

انجام ۳۱۵۰ عملیات نجات فنی

وی افزود: در سال گذشته ۲۶ هزار و ۲۷۵ مورد مأموریت و خدمات امداد و نجات انجام و به بیش از ۲۰۷ هزار نفر از آسیب دیدگان حوادث مختلف خدمات رسانی شد. در این مدت ۱۳ هزار و ۲۳۸ مصدوم و بیمار به مراکز درمانی از طریق زمینی و هوایی منتقل شدند و ۳۱۵۰ عملیات نجات فنی صورت گرفت. رهاسازی ۳۷۸۹ مصدوم ناشی از سوانح ترافیکی نیز از جمله اقدامات دیگر در این مدت بوده است که انجام شده و به بیش از ۱۷ هزار نفر از آسیب دیدگان و افراد در راه مانده اسکان اضطراری داده شد.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر خاطرنشان کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۵ هزار و ۴۴ مورد مأموریت ترافیکی در سطح کشور توسط نجات گران جمعیت هلال احمر به ثبت رسیده است که طی این مدت ۹۲۲۰ مصدوم به مراکز درمانی انتقال، ۲۹۶۱ نفر در محل حادثه درمان و ۳۷۸۹ مصدوم طی ۲۹۷۱ مورد عملیات نجات فنی از خودروهای آسیب دیده رهاسازی شده‌اند.

بیشترین مأموریت ترافیکی در استان گلستان

محمدی ادامه داد: بیشترین مأموریت ترافیکی در استان‌های گلستان با ۱۲۹۰ مورد (۸.۶ درصد از کل مأموریت‌های ترافیکی)، مازندران با ۱۱۳۶ مورد (۷.۶ درصد از کل مأموریت‌های ترافیکی) و استان اصفهان با ۱۰۸۵ مورد (۷.۲ درصد از کل مأموریت‌های ترافیکی) رقم خورده است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر در خصوص عملیات‌های کوهستانی اظهار کرد: همچنین در سال ۱۳۹۹ تعداد ۲۴۲۷ مورد مأموریت امداد و نجات در ارتفاعات کوهستانی ۲۷ استان کشور توسط نجات گران جمعیت هلال احمر به ثبت رسیده است که منجر به نجات ۲۰۷۵ مفقود و در راه مانده، اعزام ۶۴۰ مصدوم به مراکز درمانی، درمان سرپایی ۲۳۷ نفر در محل حادثه شده است. بیشترین مأموریت در ارتفاعات کوهستان استان‌های تهران با ۳۱۳ مورد (۱۳ درصد از کل مأموریت)، فارس با ۲۲۵ مورد (۹ درصد از کل مأموریت) و مازندران با ۱۷۸ مورد (۷ درصد از کل مأموریت) را به خود اختصاص دادند.

فعالیت ۱۲ هزار نجاتگر تخصصی در ایام نوروز

وی در خصوص طرح ملی نوروزی امداد و نجات افزود: امسال همزمان با اجرای طرح ملی امداد و نجات نوروزی ۱۴۰۰ و در راستای مدیریت بهینه و مطلوب در روند قطع زنجیره انتقال بیماری در کشور و به منظور هم افزایی، مطابق با مصوبات پنجاه و نهمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، مسئولیت کنترل بهداشتی مسافرین ورودی از مبادی مرزهای رسمی کشور در کنار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برعهده جمعیت هلال احمر قرار گرفت و به همین منظور در ۱۶ استان کشور و ۳۳ مرز رسمی هماهنگی و استقرار نیروهای امدادی از تاریخ ۲۰ اسفند ۹۹ صورت پذیرفت و خدمات ارائه شد. در همین راستا تعداد کل پایگاه و مراکز امدادی فعال در طرح نوروز ۱۴۰۰، تعداد ۱۲۰۵ مرکز، تعداد تیم‌های عملیاتی فعال در طول طرح، ۱۵۵۳ تیم و نیروهای عملیاتی نیز ۱۲ هزار نفر نجاتگر تخصصی بوده و ۳۴۵۳ دستگاه لجستیک امداد و نجات هلال احمر در طرح نوروز ۱۴۰۰ نیز به کار گرفته شدند.

وی با اشاره به گزارش خدمات امداد و نجات در سطح کشور از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۸ صبح ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ گفت: ۱۷۶۲ مأموریت امداد و نجات در طرح امداد و نجات ۱۴۰۰ انجام و به ۵۴۷۶ نفر از افراد آسیب دیده ناشی از حوادث مختلف امدادرسانی شد. ۴۸۸ نفر مصدوم و افراد گرفتار در حوادث جوی و ترافیکی نجات داده شدند و ۱۰۰۴ نفر مصدوم به صورت زمینی و هوایی به مراکز درمانی منتقل شدند.

کاهش ۶۶ درصدی مأموریت‌ها نسبت به ۲ سال گذشته

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: مأموریت‌های امداد و نجات نسبت به مدت مشابه نوروز ۱۳۹۹، با رشد ۱۸۲ درصدی رو به رو بود اما نسبت به نوروز ۱۳۹۸ با ۶۶ درصد کاهش همراه شده است. همچنین مأموریت‌های امداد و نجات ترافیکی نسبت به نوروز ۱۳۹۹ رشد ۲۳۸ درصدی و نسبت به نوروز ۱۳۹۸ کاهش ۴۰ درصدی داشته است.

وی در خصوص برنامه‌های اصلی معاونت عملیات در سال ۱۴۰۰ تصریح کرد: توسعه و تقویت شبکه امداد و نجات کشور شامل پایگاه‌های امدادی، ارتباطات رادیویی، تیم‌های عملیاتی و مراکز کنترل و هماهنگی، ساماندهی تیم‌های عملیاتی در سطح کشور، اجرای طرح آمایش و تیپ بندی پایگاه‌های امداد و نجات، توسعه شبکه ارتباطات رادیویی در سطح کشور، بالابردن سطح آمادگی و آموزش سگ‌های جست‌وجو، رونمایی از نرم افزار توزیع اقلام امدادی در زمان حوادث و سوانح، پیگیری و راه اندازی اتاق آماده عملیات تیم‌ها در مراکز استان و شعب سراسر کشور، تأمین تجهیزات و اقلام مورد نیاز تیم‌های عملیاتی استان‌های کشور، ادامه ارزیابی و پایش تیم‌های عملیاتی کشور و به‌روزرسانی نرم افزارهای مدیریت هوشمند حوادث و سوانح از جمله اقدامات در دستور کار است.

محمدی در خصوص آخرین وضعیت نیروی انسانی مجموعه امداد و نجات گفت: در پایان سال ۱۳۹۹ با موافقت ریاست جمعیت تعدادی از نیروهای داوطلب که دارای درجه ایثار بودند از طریق قرارداد ساعتی به عنوان نیروهای پایگاه جذب شدند و در پایان سال ۱۳۹۹ نیز آزمون درجه ایثار در سطح کشور برگزار شد. همچنین در سال ۱۴۰۰ ساماندهی امدادگران و نجات گران و برگزاری دوره‌های آموزش تخصصی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌ریزی شده است. لازم به ذکر است پس از ماه مبارک رمضان مرحله اعتراض به نتایج آزمون ایثار برگزار خواهد شد و امسال نیز انتخابات باشگاه امدادگران و نجات گران هم در سطح کشور برگزار خواهد شد.

فعالیت ۵۶۱ پایگاه امداد و نجات در سطح کشور

وی افزود: در حال حاضر ۵۶۱ پایگاه امداد و نجات در سطح کشور فعال است که در شرایط خاص و زمان سفرهای هموطنان این تعداد تا ۱۲۵۰ پایگاه نیز افزایش می‌یابد. در طرح آمایش پایگاه‌های امداد و نجات، پیش بینی شده است که در یک بازه زمانی پایگاه‌های امدادی هلال به نزدیک یک هزار پایگاه افزایش پیدا کند.

این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر در پایان با اشاره به نقش ارتباطات در زمان بحران و وضعیت ارتباطات رادیویی کشور اظهار کرد: ارتباطات رادیویی در زمان بحران اهمیت بسیاری دارد و می‌تواند نقش مؤثری در برقراری ارتباط بین مدیران عملیاتی داشته باشد که در همین راستا در هفته هلال احمر سال ۱۴۰۰ تعداد ۲۷ مرکز کنترل و هماهنگی عملیات استان‌های کشور به سیستم ارتباطات رادیویی دیجیتال متصل شده و امیدواریم تا پایان سال تمام کشور تحت پوشش قرار گیرد. همچنین برای بالا بردن پوشش رادیویی در زمان بحران، ساخت و طراحی تعداد ۱۰ دستگاه خودروی ارتباطات رادیویی نیمه سنگین در حال انجام است.

کد خبر 5200128

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha