۶۴ مرکز خرید گندم در آذربایجان غربی دایر شد

ارومیه - مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی از دایر بودن ۶۴ مرکز خرید گندم در فصل خرید تضمینی این محصول در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا زارعی عصر دوشنبه در جلسه کارشناسی خرید تضمینی گندم استان افزود: از این تعداد ۲۹ مرکز خرید بلند مدت شامل ۵ سیلوی ملکی در شهرهای خوی، ارومیه، بوکان و مهاباد است و ۳۵ مرکز نیز شامل مراکز مباشر است.

وی با بیان اینکه از دی ماه سال گذشته فرایند آماده سازی خرید تضمینی گندم در استان آغاز شده است، اظهار کرد: ۲۹ مرکز خرید بلند مدت با ظرفیت ۱۵۴ هزار تن، ۱۴ کارخانه آرد سازی با سیلوهای همجوار به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن، ۱۰ سیلوی بخش خصوصی با ظرفیت ۴۳۰ هزار تن امسال آماده خرید تضمینی گندم از زارعان استان است.

زارعی با بیان اینکه امسال قیمت مصوب خرید تضمینی گندم ۵ هزار تومان برآورد شده است، عنوان کرد: سال گذشته ۲۹۱ هزار تن خرید تضمینی و ۵ هزار تن خرید توافقی گندم در استان داشته ایم که کمتر از نیاز مصرفی استان بود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه سال گذشته پیش بینی خرید ۵۱۴ هزار تن بود که به دلیل بالا بودن نهاده‌های دامی و نیز بروکراسی مراحل خرید این پیش بینی محقق نشد، گفت: استان سال گذشته در زمینه خرید تضمینی گندم رتبه ۱۱ کشوری را به خود اختصاص داد در حالی که در سال‌های ۹۴ و ۹۵ استان در رتبه ۶ کشوری قرار داشت.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته نقده رتبه اول خرید تضمینی گندم در استان را به خود اختصاص داد و شهرستان‌های بوکان، پیرانشهر و ارومیه در رده‌های بعدی قرار داشتند و چالدران نیز کمترین میزان خرید گندم را داشت.

زارعی با اشاره به کاهش بارندگی‌های پاییزه و بهاره در فصل زراعی جاری عنوان کرد: نیاز مصرف استان در زمینه گندم سال گذشته ۴۴۰ هزار تن بود که امیدواریم امسال نیز این میزان محقق شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه سال گذشته با توجه به خرید ۲۹۶ هزار تنی گندم مابقی نیاز استان از طریق واردات از بنادر و سایر استان‌ها تأمین شد، اضافه کرد: امسال امیدواریم بتوانیم نیاز گندم مصرفی را از استان تأمین کنیم.

زارعی با تاکید بر جلوگیری از خروج گندم تولیدی از استان به سایر استان‌ها، افزود: سال گذشته مبلغ خرید گندم استان ۷۴۱ میلیارد تومان بود که کل مبلغ مهرماه تسویه شد امسال نیز امیدواریم با پرداخت به موقع خرید گندم شاهد خرید تضمینی مناسبی در استان باشیم.

کد خبر 5204009

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =