حلقه مفقوده پیشگیری از اعتیاد در نهاد خانواده کجاست؟

اراک- در گزارش پیش رو کارشناسان از نبود نشاط اجتماعی و ضعف در سرانه فضاهای ورزشی گلایه داشته و این کاستی‌ها را به عنوان حلقه مفقوده پیشگیری از اعتیاد در نهاد خانواده اعلام کردند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- کورش دیباج: خانواده اصلی‌ترین و بنیادی‌ترین نهاد جامعه است که سلامت جامعه به آن بستگی تام دارد. خانواده می‌تواند در مقابل بسیاری از انحرافات اجتماعی ایستادگی کند و در کاهش آسیب پذیری از آن نقش داشته باشد. خانواده می‌تواند به عنوان عاملی برای حفظ ارزشهای یک جامعه عمل کند. بنابراین می‌توان گفت بنا به حکم «الْعِلْمُ مِنَ الصِّغَرِ کَالنَّقْشِ فِی الْحَجَرِ» بسیاری از رفتارها، گرایش‌ها و جهت‌گیری‌ها و عملکردهای فرد در جامعه ریشه در دوران کودکی دارد.

آنچه حائز اهمیت است توجه به کانون خانواده و به ویژه نقش پدر و مادر در تربیت و کنترل فرزندان خود در سنین نوجوانی است که در صورت توجه آنها به این امر مهم می‌توان شاهد پیشگیری از گرایش به مواد مخدر نوجوانان خواهیم بود.

یکی از راه‌های پیشگیری از سو مصرف مواد مخدر و جلوگیری از اعتیاد جوانان و نوجوانان، آگاه شدن اقشار جامعه و خانواده‌ها از خود مواد، مضرات آنها، زمینه‌های اعتیاد و نقش هر یک از آنها در جلوگیری از اعتیاد فرزندان و اطرافیانشان است.

حلقه مفقوده پیشگیری از اعتیاد در نهاد خانواده کجاست؟

پیشگیری از اعتیاد به مراتب آسان‌تر و مفیدتر از درمان شخصی معتاد است. از این رو خبرگزاری مهر در گزارش پیش رو به بررسی حلقه مفقوده پیشگیری از اعتیاد در نهاد خانواده پرداخته است.

افسردگی درگاه ورود بیماری‌های مزمن روانی و آسیب‌های اجتماعی است

علی رجبی، مدیر انجمن راه روشن عنوان کرد: آسیب‌های اجتماعی همچون اعتیاد یک مساله تک عاملی نیست بلکه جریان‌های مختلفی بر آن تأثیر دارد، اگر بخواهیم به صورت ریشه‌ای به آن بپردازیم باید تمام عوامل در نظر گرفته شود و هر دستگاهی بر اساس وظایف ذاتی خود، پوشش دهنده این عوامل باشد.

وی ادامه داد: عواملی مختلفی همچون فرهنگی، ساختار جامعه و… در پدید آمدن این آسیب نقش بسزایی دارند که روانشناسان آن را در سه دسته کلی عوامل فردی، خانوادگی و اجتماعی تقسیم بندی می‌کنند.

مدیر انجمن راه روشن تصریح کرد: اگر فعالیت‌ها، این سه ضلع را پوشش دهند، می‌توان گفت در زمینه پیشگیری کار مؤثری صورت گرفته است. شادی در جامعه یکی از عوامل مهم در افسردگی و گرایش به اعتیاد است متأسفانه آمار نشان می‌دهد ایران در رأس کشورهای افسرده جهان قرار گرفته که باید به این موضوع و رفع آن رسیدگی جدی شود افسردگی درگاه ورود بیماری‌های مزمن روانی و آسیب‌های اجتماعی است.

حلقه مفقوده پیشگیری از اعتیاد در نهاد خانواده کجاست؟

رجبی گفت: برای اینکه نشاط اجتماعی و افزایش شادی در بین کودکان و نوجوان شکل بگیرد، باید عزم ملی و مشارکت دسته جمعی داشته باشیم بهترین شیوه افزایش شادی برای عموم جامعه پر رنگ کردن نقش ورزش است که سازمان ورزش و جوانان به عنوان متولی اصلی با مشارکت دستگاه‌ها باید به این امر بپردازد.

پایه اصلی ورزش مدارس با ضعف شدیدی روبرو است

پایه اصلی ورزش مدارس ما با ضعف شدیدی روبرو است به ویژه زمانی که مدارس غیرانتفاعی رشد کردند و امروز چیزی به عنوان ورزش در این مدارس وجود ندارد به گزارش مهر زهرا عابدینی جامعه شناس عنوان کرد: نوجوانان و جوانان دارای انرژی روانی بالایی هستند که در اوقات بیکاری به دلیل نبود فضا برای تخلیه این انرژی، به سمت عوامل خطرسازی چون مواد مخدر گرایش پیدا می‌کنند نبود امکانات فرهنگی و ورزشی در سکونتگاه‌های غیررسمی باعث شده که افراد بیشتری در معرض خطر آسیب‌هایی چون اعتیاد قرار گیرند.

وی ادامه داد: اگر بتوانیم ورزش را به عنوان یک فرهنگ در مدارس برای دانش‌آموزان تبیین کنیم بی‌شک این قشر کمتر در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

این جامعه شناس عنوان کرد: محور ورزش در سنین نوجوانی، مدرسه است و این امکان وجود ندارد که با اجرای یک طرح بتوانیم فرهنگ ورزش را بین دانش‌آموزان تبیین کنیم. هم اکنون پایه اصلی ورزش مدارس ما با ضعف شدیدی روبرو است به ویژه زمانی که مدارس غیرانتفاعی رشد کردند و امروز چیزی به عنوان ورزش در این مدارس وجود ندارد.

عابدینی گفت: متأسفانه همه دانش‌آموزان توان ثبت‌نام در باشگاه ورزشی را ندارند و مهمترین دلیل اینکه هنوز ما زیر ساخت‌های لازم ورزش همگانی را در جامعه ایجاد نکرده‌ایم در سکونتگاه‌های غیررسمی شرایط پیچیده‌تر است، متأسفانه در این مکان‌ها در حوزه ورزش و نشاط اجتماعی هیچ کار اساسی صورت نگرفته است.

حلقه مفقوده پیشگیری از اعتیاد در نهاد خانواده کجاست؟

وی اظهار کرد: این انتظار غلطی است که از یک خانواده پر جمعیت با مشکلات اقتصادی متعدد بخواهیم فرزندانش را در باشگاه ورزشی ثبت‌نام کند.

شهر اراک خالی از سرانه‌های نشاط اجتماعی

به گزارش مهر مینا صدوقی، مدرس دانشگاه اظهار کرد: یکی از این ابزارها فضا و باشگاه ورزشی است. باشگاه فرهنگی و ورزشی شهرداری اراک که به دلیل برخی مسائل توسط شهرداری و شورای شهر تعطیل شد مکانی بود که جوانان به شیوه صحیح انرژی و هیجانات خود را تخلیه می‌کردند ولی با تعطیلی آنچه مکانی را برای تخلیه انرژی جوانان در شهر تأسیس کرده‌ایم؟ جوان ما کجا باید این انرژی را تخلیه کند؟ نبود این فضاها عامل مهمی در روی آوردن جوانان به چرخه اعتیاد است.

سرانه مکان‌های ورزشی به ویژه در سکونتگاه‌های غیر رسمی پایین است

وی ادامه داد: متأسفانه سرانه مکان‌های ورزشی به ویژه در سکونتگاه‌های غیر رسمی پایین است. یکی از معضلاتی که اداره‌کل ورزش و جوانان با آن مواجه است ماده ۸۸ است که طبق آن باید کلیه باشگاه‌ها و اماکن ورزشی به بخش خصوصی واگذار شوند، که در این صورت به دلیل بحث درآمدزایی، بسیاری از افراد جامعه به ویژه قشر آسیب دیده، توان ثبت‌نام در این اماکن را ندارند و عملاً معضلی به معضلات خود اضافه کرده‌ایم.

حلقه مفقوده پیشگیری از اعتیاد در نهاد خانواده کجاست؟

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: مشکل اقتصادی خانواده‌ها عامل اصلی عدم حضور در باشگاه‌های ورزشی است کدام خانواده از اینکه فرزندش در کلاس ورزشی ثبت‌نام کند ناراحت می‌شود؟ وقتی خانواده توان خرید یک جفت کفش ساده را ندارد چه انتظاری می‌رود که در باشگاه ثبت‌نام کند. همه این عوامل باعث می‌شود که نشاط اجتماعی در جامعه کاهش پیدا کند و شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی باشیم.

وی گفت: بنده طرح‌های مختلفی را برای اجرای ورزش و برنامه‌های نشاط آور به استانداری اعلام کردم ولی متأسفانه به جای مساعدت به دلایل متعدد امتناع کردند. سالیانه اعتبارات کلانی به مبارزه با مواد مخدر اختصاص می‌یابد ولی ای کاش بخشی از این اعتبارات به حوزه ورزش اختصاص پیدا می‌کرد.

الگو سازی در نهاد خانواده غلط بوده است

به گزارش مهر حجت‌الاسلام محمد برزگری، کارشناس مذهبی گفت: امروزه مرجعیت و مقبولیت‌های زندگی تغییر کرده، بسیاری، نوع زندگی خود را از آن طرف مرز الگو می‌گیرند فرد مدام بین ارزش‌ها و گرایش‌ها درگیر تضاد است زیرا گرایش را از خارج از کشور گرفته و ارزش را از داخل کشور کسب کرده است.

حلقه مفقوده پیشگیری از اعتیاد در نهاد خانواده کجاست؟

ورزشکار معتاد هم کم نداریم پس این مهارت و ایمان فرد است که می‌تواند وی را در برابر معضلات اجتماعی نجات دهد وی تأکید کرد: نباید گرایش جوانان به اعتیاد را فقط ناشی از ضعف ساختارهای ورزشی دانست، بلکه جوان دغدغه‌های چون ازدواج، کار، مسکن و… دارد جوانی که اقتصادش تأمین نمی‌شود سردرگم است و مهمتر اینکه مهارت و ایمان لازم برای حل مشکلات را ندارد.

برزگری بیان کرد: یکی از مشکلات ما در سیستم تبلیغات رسانه، این است که جوانی را نشان می‌دهیم که در اول زندگی هیچ مشکلی در زمینه مسکن، اشتغال، ازدواج و… ندارد به نوعی میان واقعیت جامعه و جوانی که در رسانه نشان داده می‌شود فاصله بسیار است همین امر موجب ناامیدی می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی ارزش‌های جامعه را به سمت پول ببریم و مشکلات روز به روز افزایش پیدا کرد نمی‌توان توقع داشت جوانان ورزشکار شوند. ورزشکار معتاد هم کم نداریم افرادی بودند که روزی ورزشکار بودند ولی امروز در چرخه اعتیاد گرفتار شده‌اند پس این مهارت و ایمان فرد است که می‌تواند وی را در برابر معضلات اجتماعی نجات دهد.

این کارشناس مذهبی در پایان بیان کرد: مشکلات اقتصادی عامل اصلی اعتیاد نیست اگر به آمارها نگاهی بیاندازیم درخواهیم یافت قشر مرفه جامعه نیز درگیر این معضل هستند ضمن اینکه یکی از عوامل گرایش افراد بی‌بضاعت به اعتیاد، دیده شدن همچون افراد مرفه در جامعه است.

به گزارش مهر، هر چند نهاد خانواده به عنوان مهمترین نهاد جامعه محسوب می‌شود ولی متأسفانه این نهاد مهم سال هاست در حوزه آموزش پیشگیری از اعتیاد مغفول مانده است و نتوانسته بر اساس نیاز نسل جوان همگام با وی حرکت کند به همین جهت باعث شده که این نهاد مهم بیش از هر زمان دیگر در پیشگیری از اعتیاد ناکارآمد باشد.

کد خبر 5246966

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 8 =