اذعان مقامات آمریکا؛بایدن به دنبال بُرنده‌تر کردن سلاح تحریمی است

 تصمیم دولت بایدن مبنی بر تغییر رویکرد نسبت به سیاست‌های ترامپ، جنجال‌هایی در رابطه با اهرم اقتصادی آمریکا علیه دشمنان به پا کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، نشریه وال‌استریت ژورنال در تاریخ پنجم جولای ۲۰۲۱ (۱۴ تیر ۱۴۰۰) در یادداشتی به قلم «یان تَلی»، به برخی از جزئیات برنامه راهبردی آمریکا در حوزه تحریم‌ها و شیوه استفاده از این ابزار اعمال سیاست خارجی در دولت جدید، به نقل از برخی از افراد کابینه بایدن پرداخت.

به گفته افراد درگیر در فرایند طراحی، دولت بایدن درحال بازبینی شیوه استفاده آمریکا از تحریم‌های تنبیهی، با هدف جلوگیری از برپایی پویش‌های تحریم همه‌گیر و کور، اجتناب از ایجاد صدمات اقتصادی جانبی و هم‌کاری مشترک با هم‌پیمانان به جای اقدام یک‌جانبه است.

به گفته یک مقام رسمی، دولت بایدن بازبینی گسترده در سیاست‌های تحریمی را تقریباً به پایان رسانده و انتظار می‌رود که در حوالی انتهای تابستان (۲۰۲۱ - ۱۴۰۰) آن را منتشر کند. به رغم این‌که جزئیات این طرح همچنان درحال چکش‌کاری است، اما برخی مقامات رسمی دولت بایدن، با برخی اقدامات، ازجمله تلطیفِ برنامه‌ریزی‌شده تحریم‌های اقتصادی همه بخش‌های ایران، از برخی از مؤلفه‌های این راهبرد جدید رونمایی کرده‌اند.

جزئیات رویکرد رئیس‌جمهور بایدن توسط مقامات رسمیِ کنونی و سابق و همچنین برخی مقامات که در حال ورود به دولت هستند، در جلسات کنگره توصیف شده است.

بازآماد و ایجاد تعمیرات اساسی در این سیاست، منجر به یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای از سیاست‌های دولت ترامپ خواهد شد که در آن از تحریم به‌عنوان ابزار سیاست خارجی، بیش از دولت‌های قبلی آمریکا برای هدف‌گیری بخش‌های وسیعی از اقتصاد ایران، کره‌ی شمالی، ونزوئلا و کشورهای دیگر، با هدف اعمال فشار اقتصادی بر دشمنان استفاده شد.

به گفته مقامات رسمی آمریکا، سیاست تحریمی دولت ترامپ در کمک به کوچک شدن اقتصاد ایران و ونزوئلا و در تنگنا قرار دادن ارتباطات کره شمالی با شبکه‌های مالی و تجاری جهانی و دست‌یابی به اهداف کوتاه‌مدت موفق بود. با این حال، فشارهای آمریکا نتوانست منجر به یک توافق دیپلماتیک قابل‌توجه یا تغییر اساسی در رفتار این کشورها شود و این امر برخی شائبه‌ها درباره ارزش این ابزار به‌عنوان یک ابزار مستقل را برانگیخت.

دولت بایدن و مقاماتِ درحال‌ورود به این دولت گفته‌اند که استفاده از تحریم باید بخشی از یک «کوشش دیپلماتیک بزرگ‌تر» باشد که «هم‌کاری هم‌پیمانان» و «استفاده از شیوه‌های متقاعدسازی مرتبط» را برای دست‌یابی به اهداف سیاست خارجی در بر بگیرد.

«الیزابت روزنبرگ» که به‌عنوان نامزد دولت بایدن برای نظارت بر سیاست تحریمی در سمت «دستیار وزیر خزانه‌داری در حوزه‌ی سیاست‌های تحریمی» انتخاب شده است می‌گوید: «این کار مستلزم همکاری نزدیک با کنگره، بخش‌های مختلف دولت، همتایان خارجی، بخش خصوصی و جامعه مدنی است.»

روزنبرگ که در حوزه سیاست‌های تحریمی به دولت مشاوره می‌دهد می‌گوید: «در دوره‌ای که ابزارهای مالی وزارت خزانه‌داری غالباً به‌عنوان اولین گزینه برای مقابله با تهدیدها در نظر گرفته می‌شود، اتخاذ یک رویکرد دقیق و راهبردی، بیش از هر زمان اهمیت دارد.»

یکی دیگر از مقامات ارشد دولت به وال‌استریت ژورنال گفت: «تمرکز ما روی این مسأله است که اطمینان حاصل کنیم که از یک رویکرد یک‌جانبه، که سیاست ما در چهار سال گذشته را تعریف کرده است، به سمت همکاری واقعی با شرکایمان حرکت می‌کنیم.»

با اقداماتی که مقامات رسمی تاکنون انجام داده‌اند، برخی از اصول سیاست تحریمی دولت بایدن در حال پدیدار شدن است. برخی از اقدامات تحریمی اولیه دولت در هماهنگی با هم‌پیمانان غربی انجام شده است. بزرگ‌ترین آن‌ها، برنامه برجسته سیاست خارجی دولت برای رفع تحریم‌های کلیدی علیه ایران در ازای بازگشت به سازگاری با توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است.

به گزارش وال استریت ژورنال «آدِوال آدِیه‌مو» قائم‌مقام وزارت خزانه‌داری که مسئول طرح بازبینی تحریم‌هاست، جلساتی را با نمایندگان کسب‌وکارهای چندملیتی، بانک‌ها و نهادهای غیردولتی با هدف شناسایی راه‌هایی برای ارتقای استفاده تضمین‌شده، راهبردی، قانونی و قابل‌دفاع از تحریم‌ها برگزار کرده است. گروه‌های حقوق‌بشری، نهادهای غیردولتیِ بشردوستانه، گروه‌های تجاری، کسب‌وکارهای کوچک و بانک‌ها، بخشی از مجموعه‌هایی هستند که آدِیه‌مو با آن‌ها دیدار کرده است.

کد خبر 5260685

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 2 =

  نظرات

  • علی IR ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   2 0
   قدرت تاثیرگذاری تحریم غرب ناشی از انحصار غرب در تولید کالاهای فوق راهبردی و خدمات بین المللی به خصوص خدمات مالی و بیمه ای است، از طریق اقدامات جمعی با کشورهای تحریم شده و دیگر کشورهای مستقل و قدرت های نوظهور از مزیت های نسبی یکدیگر برای انحصار زدایی از غرب و بی اثر کردن تحریم استفاده کنیم
  • علی IR ۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   2 0
   از طریق اتحاد و اقدامات جمعی با کشورهای مستقل و قدرت های نوظهور و چین و روسیه می توانیم تحریم های غرب را بی اثر و در مرحله بعدی اهرم تحریم را از دست غرب خارج کنیم و به زوال قدرت غرب و جابه جایی قدرت از غرب به شرق کمک کنیم و نقش موثری ایفا کنیم و در نظم نوین جهانی جایگاه مناسب تری به دست آوریم
  • علی IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   2 0
   تداوم مذاکرات وین در این شرایط به نفع ما نیست و با وجود این طرح در صورت دستیابی به توافق همه تحریم ها لغو نخواهد شد، بنابراین مذاکرات را متوقف کنیم و برنامه اتمی را در همه ابعاد گسترش دهیم، در منطقه پیشروی کنیم و حوزه نفوذ خود را گسترش داده تا در آینده اهرم فشار بر دشمن برای لغو تحریم ها داشته باشیم
  • علی IR ۱۷:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۴
   2 0
   به دنبال راه هایی برای دور زدن تحریم و مقاوم سازی اقتصاد کشور در مقابل تحریم و تهدیدهای خارجی باشیم، رفع کسری بودجه از طریق کاهش یارانه ها و کاهش هزینه های جاری از طریق کوچک سازی دولت و گسترش دولت الکترونیک را دنبال کنیم و سهم بودجه عمرانی را بیشتر کنیم تا اثر تحریم در معیشت و رشد اقتصادی کاهش یابد