پایان مهلت ۱۲۰ روزه/ چه کسانی در تور مالیاتی خانه خالی می افتند؟

به نظر می رسد با اتمام مهلت ۱۲۰ روز قانونی برای تثبیت خالی بودن واحد مسکونی، به زودی سازمان امور مالیاتی برای مالکان خانه های بدون کاربر برگه های مالیاتی صادر کند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی این روزها مرتباً عنوان می‌کند که یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه به سازمان امور مالیاتی در راستای اجرای ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم که به قانون مالیات بر خانه‌های خالی مشهور شده، معرفی شده اند.

وزیر راه و شهرسازی ۲۶ تیر ماه در برنامه زنده تلویزیونی نگاه یک درباره اجرای وظیفه قانونی وزارت راه و شهرسازی که بخشی از مجموعه اقدامات دستگاه‌های دولتی برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی و راه اندازی سامانه املاک و اسکان کشور گفت: به منظور اینکه مسکن به عنوان کالای سرمایه‌ای محسوب نشود وزارت راه و شهرسازی وقت ویژه‌ای صرف کرد و سامانه جامع املاک و اسکان را که تکلیف قانونی بود طراحی کرد. واحدهای خالی را شناسایی کرده و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دادیم.

اسلامی ادامه داد: به موجب قانون، سازمان امور مالیاتی مکلف شده است تا مالیات را از مردادماه امسال از واحدهای خالی اخذ کند. هم اکنون تدابیری اندیشیده شده است که صرفه قانونی واحدهای خالی از مالکان سلب شده و همین کار سبب خواهد شد تا مالکان اظهارنامه مالیاتی را پر کنند و همین موضوع گامی در جهت به اجاره رفتن واحدهای خالی و یا عرضه برای فروش خواهد شد.

وی در خصوص استقبال از خوداظهاری در سامانه جامع املاک و اسکان گفت: مهلت قانونی خوداظهاری در سامانه جامع املاک و اسکان تا پایان شهریورماه تمدید شد. از مردم تقاضا داریم تا حتماً اینک ار را انجام بدهند. با این کار برنامه ریزی برای تأمین مسکن بر اساس اقلام آماری انجام خواهد شد.

شناسایی یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی در کشور

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۳ میلیون خانوار در سامانه جامع املاک و اسکان ثبت‌نام کردند، گفت: رسانه‌ها و صدا و سیما تشویق کنند تا همه خانوارها اقدام به خوداظهاری کنند. همچنین در اقدامی دیگر وزارت راه و شهرسازی با تهاترگیری و از طریق اطلاعاتی که در دسترس دارد امروز یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خالی را شناسایی کرد و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار داد و سازمان امور مالیاتی می‌تواند از مردادماه اقدام به اخذ مالیات از خانه‌های خالی کند.

مالیات حقوقی‌ها دو برابر حقیقی‌های مالک خانه خالی

اسلامی تصریح کرد: در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم که به تازگی در مجلس تصویب شد، مالیات برای واحدهای حقوقی دو برابر مالیات برای واحدهای حقیقی است و همین کمک خواهد کرد تا واحدهای حالی برای اجاره و یا فروش به بازار عرضه شود.

منتظر تکمیل خوداظهاری مردم در سامانه اسکان نماندیم / ‬ارسال پیامک برای ۲۵ میلیون نفر

وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر این مطلب که وزارت راه منتظر ثبت نام مردم در سامانه جامع املاک و اسکان نمانده است و تمامی واحدها را شناسایی کرده از ارسال پیامک برای ۲۵ میلیون نفر خبر داد.

اخذ مالیات از خانه‌های خالی، مرداد ماه اجرایی می‌شود / ‬آغاز ارسال پیامک برای مالکان از چند روز آتی

وی بار دیگر شب گذشته (دوشنبه ۴ مرداد) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر حاضر شد و درباره اجرای مالیات بر خانه‌های خالی ادامه داد: تاکنون بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد خانه خالی به سازمان امور مالیاتی که حدود ۶۰ درصد خانه‌های خالی در سطح کشور هستند، معرفی شده است. هم اکنون وزارت راه و شهرسازی ۲۵ میلیون خانوار را در سراسر کشور شناسایی کرده و از روزهای آتی برای آنها پیامکی ارسال می‌شود و با مالکان در خصوص واحدهای خالی استعلام گرفته می‌شود.

وی شناسایی خانه‌های خالی را از طریق دو راهکار ثبت نام در سامانه ملی املاک و اسکان و یا استعلام از طریق مالکان با ارسال پیامک برای آنها ممکن دانست و افزود: حدود سه میلیون خانوار در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نام کردند. گزینه موازی ارسال پیامک برای مالکان تمامی واحدهاست. رفت و برگشت پیامکی کمک می‌کند تا دیگر واحدهای خالی شناسایی شوند.

اسلامی تصریح کرد: طبق قانون سازمان امور مالیاتی باید اخذ مالیات از خانه‌های خالی را به مرحله اجرا درآورد. در یک میلیون و ۳۰۰ هزار خانه خالی شناسایی شده، حقوقی‌ها باید دو برابر اشخاص حقیقی مالیات پرداخت کنند.

مالیات خانه خالی خود را چگونه حساب کنیم؟

بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، مالیات مذکور در سال اول ۶، دوم، ۱۲ و سوم ۱۸ برابر مالیات بر اجاره بهاست.

این ماده قانونی، مهلت معافیت خالی مانده یک واحد مسکونی را ۱۲۰ روز تعیین کرده که با توجه به آغاز پنجمین ماه از سال و اتمام مهلت ۱۲۰ روزه به مالکان این واحدهای خالی از سکنه، مالکان باید منتظر دریافت برگ‌های مالیاتی باشند.

اما مالیات بر اجاره بها چگونه محاسبه می‌شود؟ بر اساس ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم، مالکان واحدهای مسکونی بالای ۱۵۰ متر در تهران و ۲۰۰ متر در سایر شهرها می‌بایست ۷۵ درصد درآمد خود از محل اجاره را مالیات دهند و ۲۵ درصد آن معاف از مالیات است.

اما بر اساس ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم، مالک هر واحد مسکونی خالی از سکنه یا بدون کاربر با هر متراژی باید مالیات بدهد.

فرمول محاسبه مالیات بر اجاره ملک (مطابق ماده ۵۳ قانون مالیات‌های مستقیم)

۱. در قدم اول باید اجاره سالانه (مجموع اجاره بهایی که هر ماه دریافت می‌شود) در صورتی که ودیعه (پول پیش) تعیین نشده باشد، با استفاده از فرمول «ضریب کردن اجاره ماهانه در ۱۲» مشخص شود

۲. اگر مبلغی هم به عنوان پول پیش به صاحب ملک پرداخت شده باشد، باید ۱۸ درصد از مبلغ رهن را محاسبه کرده و حاصل آن را با اجاره سالانه جمع کرد.

۳. بر اساس قانون مالیات‌های مستقیم، ۲۵ درصد درآمد اجاره، از مالیات معاف است؛ لذا برای محاسبه مالیات بر اجاره، عدد به دست آمده (مجموع اجاره سالانه و ۱۸ درصد پول پیش) باید در ۷۵ درصد ضرب شود.

۴. نرخ مالیات بر درآمد از محل اجاره سالانه تا ۳ میلیون تومان، ۱۵ درصد و سالانه ۳ تا ۱۰ میلیون تومان، ۲۰ درصد محاسبه می‌شود.

۵. اگر مجموع اجاره سالانه ملک، ۵ میلیون تومان باشد، ۳ میلیون تومان از آن با نرخ مالیاتی ۱۵ و ۲ میلیون تومان آن با نرخ ۲۰ درصد محاسبه خواهد شد.

مثال برای محاسبه مالیات بر اجاره (غیر از خانه‌های خالی)

فرض کنید مبلغ رهن ملکی ۵۰ میلیون و مبلغ اجاره آن، ماهیانه ۲ میلیون تومان است. برای محاسبه مالیات بر اجاره ملک باید ابتدا ۱۸ درصد از مبلغ پول رهن را محاسبه کنیم که ۹ میلیون تومان می‌شود؛ درآمد یک سال اجاره بها نیز ۲۴ میلیون تومان شده و مجموع این دو عدد، ۳۳ میلیون تومان می‌شود؛ با کسر ۲۵ درصد از این رقم که معاف از مالیات خواهد شد، ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به عنوان مالیات سالانه این درآمد از مالک دریافت می‌شود.

مثال برای محاسبه مالیات بر خانه خالی با اجاره بهای معمولی

در صورتی که ملک مورد اشاره، خالی باشد، در سال نخست خالی بودن ملک، باید ۶ برابر این رقم را به سازمان امور مالیاتی پرداخت کند که رقم نجومی ۱۴۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

از آنجایی که بخش مهمی از واحدهای خالی از سکنه، در محلات لوکس و گران قیمت تهران یا کلانشهرها قرار دارد، با توجه به بالا بودن اجاره بها، رقم مالیاتی که از مالک آن دریافت خواهد شد، بیسار بیشتر خواهد بود.

مثال برای محاسبه مالیات خانه‌های خالی با اجاره‌های بالا

به عنوان مثال اجاره بها در حال حاضر برای واحد ۱۰۰ متری در محله سعادت آباد تهران، ۵۰۰ میلیون تومان ودیعه (پول پیش) و ۱۰ میلیون تومان اجاره ماهانه است.

مجموع درآمد اجاره سالانه این واحد (۱۲۰ میلیون تومان) به اضافه ۱۸ درصد رقم ودیعه (۹۰ میلیون تومان) ۲۱۰ میلیون تومان است که ۷۵ درصد آن ۱۵۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد شد.

۶ برابر این رقم نیز که به عنوان مالیات بر خانه‌های خالی دریافت می‌شود، ۹۴۵ میلیون تومان خواهد شد که مبلغ قابل توجهی بوده و به اندازه کافی برای بازارپذیر کردن واحدهای خالی، «اثرگذار» و برای جلوگیری از حبس خانه‌ها، «بازدارنده» است.

این رقم برای مالکان حقوقی واحدهای بدون سکنه، ۲ برابر جریمه مالیاتی مالکان حقیقی محاسبه خواهد شد.

پیش بینی درآمد احتمالی یک سال دولت از محل مالیات بر خانه‌های خالی

در صورتی که از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شده، مالکان تنها ۵۰۰ هزار واحد خالی از سکنه، مالیات دهند و متوسط رقم مندرج در هر برگه مالیاتی، ۱۵۰ میلیون تومان باشد، دولت می‌تواند در سال جاری درآمدی معادل ۷۵ هزار میلیارد تومان درامد به دست بیاورد.

کد خبر 5266625

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 6 + 7 =

  نظرات

  • IR ۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   41 1
   حرف اول رو آخر زدی ...خب از اولش می گفتی بحث بحث تامین درآمد برای جیب گشاد دولت است!!!
   • IR ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
    19 0
    هدفشان از اولش تامین کسری بودجه از جیب مردم بود.خدا لعنتشون کنه
   • IR ۱۶:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
    23 0
    جیبه سوراخه ته نداره.مردم از دست شما خسته شدن
  • IR ۲۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   13 1
   مجموع این دو عدد، ۳۳ میلیون تومان می‌شود؛ با کسر ۲۵ درصد از این رقم که معاف از مالیات خواهد شد، ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به عنوان مالیات سالانه این درآمد از مالک دریافت می‌شود. با این کار دیگه خیلی ها اصلا منزلشون رو اجاره نمیدن.از 33میلیون 8میلیون به صاحب خونه می رسه؟
   • FR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
    2 0
    و ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مبناء مالیات سالانه این ملک است. از ۳ میلیون آن ۱۵ ٪ یعنی ۴۵۰ هزار تومان و از ۲۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان آن ۲۰٪ یعنی ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و در مجموع ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مالیات اجاره این ملک است.
  • حميد IR ۲۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۵
   5 0
   محاسبات اشتباه است اين مبالغ فقط درآمد مشمول ماليات است و بايد در ضريبهاي ١٥٪؜ و ٢٠٪؜ضرب شود
  • IR ۰۲:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   27 1
   دولت هیچ کاری نمیتونه بکنه دیگه مردم جونشون از دست این طرحهای پوچ و به ضرر مردم فقر به لبشون رسیده اگه میتونید جلوی این همه اختلاس و بگیرید
   • IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
    21 0
    مسئولین بابت اموال خودشون و فرزنداشون مالیات بدن کسری بودجه چند سال آینده هم تامین میشه
  • زهرا IR ۰۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   26 0
   درمناطق جنوبی شهر که متراژ خانه ها کم میباشد خانه ها دوبلکس ساخته شده وبا پارگینگ شده 3 طبقه واداره پست به یک خانه برای یک خانوار 3 تاکدپستی داده یعنی تو خونه خودت آسایش وامنیت نداری ومردم تشویق به آپارتمان نشینی میکنند خانه ای که به اندازه یک آپارتمان80متریه
  • IR ۰۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   26 1
   بعد از سی سال کارمندی حق داشتن یک خانه و ماشين در این جامعه برای یک زن مستقل از همسروجود ندارد و در صورت داشتن اختلاف با همسر نمیتوانیم بصورت آبرومند و بدون جداشدن زندگی مستقل داشته باشیم.
  • IR ۰۷:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   23 1
   بعد از سی سال کارمندی حق داشتن یک خانه و ماشين در این جامعه برای یک زن مستقل از همسروجود ندارد و در صورت داشتن اختلاف با همسر نمیتوانیم بصورت آبرومند و بدون جداشدن زندگی مستقل داشته باشیم.
  • FR ۱۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   17 0
   و ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مبناء مالیات سالانه این ملک است. از ۳ میلیون آن ۱۵ ٪ یعنی ۴۵۰ هزار تومان و از ۲۱ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان آن ۲۰٪ یعنی ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان و در مجموع ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مالیات اجاره این ملک است.
  • ناشناس IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۶
   22 2
   باید از فقط خونه های خالی و بالای ۱۰۰ متری مالیات سنگین گرفته شود در نظر گرفته شود تعداد نفرات خانواده در نظر داشته باشند شاید فرزندان در اینده ازدواج کنند مالیات ندارد اقایان که چندین و صدها خونه در اختیار دارند و خون مستاجرین را می کشند
  • IR ۰۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
   28 1
   همیشه گشنه هستین هرچی هم میخورین چرا سیر نمیشین بیماری جوع دارین
  • IR ۰۹:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
   27 1
   هرجا افزایش قیمت باشد دولت سهمش را می خواهد مانند مالیات بر خرید سکه !مسؤلین انواع و اقسام مشکلات را ایجاد میکنند و از آن سود میبرند.هرجا هم مردم ضرر كردند تقصير را گردن خود مردم می اندازند مانند بورس و موسسات موسوم به غیر مجاز با سابقه بیست ساله! سال جاری سال فرار انواع سرمایه از کشور است.
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۷
   27 1
   شفاف نبودن دارایی مسؤلین جهت صیانت از حقوق مردم...اخذ انواع مالیات و جریمه جهت صیانت از حقوق مردم...دنا پلاس،مسافرتها،ماشین شاسی بلند،میان وعده،چرت زدن،گرین کارت،پاداش ،وام،سیلی بر گوش سرباز جهت صیانت از حقوق مردم...لطفا کمی هم از خودتان صیانت کنید خادمان ملت!ما بیش از این راضی به زحمت نيستيم !
  • US ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
   27 0
   بدلیل بیشتر بودن تعداد خانوار از تعداد مسکن موجود در کشور همه املاک موجود بدلایل متعدد و متنوع قابل پر شدن نیست این قانون به اسم حمایت از مستاجر فقط قصد ایجاد در آمد برای دولت دارد و مانند افزایش قیمت بنزین ریالی از آن به مردم نخواهد رسید.مالکين به هر شکل و ترفند آن را به مصرف کننده انتقال میدهند.
   • IR ۱۵:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۱
    19 0
    مگه تا حالا فکر میکردید دولت یا نمایندگان مجلس به فکر مستاجرا بودن از اول هم قصدشان گرفتن مالیات بود.از نماینده ای که سیلی به گوش سرباز میزنه چه توقعی داری اون فقط اومده مجلس جیب خودش و فامیلاشو پر کنه همه حرفاشون فقط شعاره
  • US ۱۰:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
   35 0
   هیچ انسان با وجدانی مدافع گرانی و گرفتاری مردم نیست .شاید افزایش قیمت برای کسی که اموال زیاد دارد خوشایند باشد اما موجب کاهش امنیت و آرامش در جامعه ميشود با جریمه مشکل حل نمیشود اگر میشد با این همه جریمه ،مالیات و تهدید قیمت مرغ،تخم مرغ ،روغن و سایر اقلام این نبود.باید کاهش تورم از منشأ آن کنترل شود