ایران فرهنگی به میزبانی کرمان رنگ‌آمیزی می‌شود/ پاسخ به چند ابهام

نشست رسانه‌ای دست‌اندرکاران برگزاری چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران روز چهارشنبه بیست و یکم مهرماه در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری دست‌اندرکاران برگزاری چهاردهمین جشنواره ملی موسیقی نواحی ایران که طی روزهای آینده برای چندمین بار به میزبانی کرمان پیش روی مخاطبان قرار می‌گیرد، روز چهارشنبه بیست و یکم مهر ماه در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در ابتدای این نشست رسانه‌ای با ابراز خرسندی از برگزاری چهاردهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: این جشنواره هر سال نقش و تاثیر خود را برای موسیقی نواحی ایران آشکارتر کرده و همین موجب شده تا اعتبار این رویداد نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا کند. این باعث افتخار ماست این رویداد با همه فراز و فرود خود به این درجه از کمال و جایگاه رسیده است به هر حال بعد از ماجرای کرونا برپایی جشنواره مورد تهدید قرار گرفت اما با همت مدیران اجرایی و همراهی هنرمندان و مسئولان چراغ جشنواره خاموش نشد و علی‌رغم همه محدودیت‌ها شاهد برگزاری مجازی جشنواره بودیم.

وی افزود: امسال و در دوره چهاردهم با وجود وضعیت بیماری کرونا با همت همه دست‌اندرکاران جشنواره و عزیزان در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر موسیقی چه در دوره قبلی و چه در دوره فعالی سعی می‌کنیم میزبان ۱۱۰ هنرمند و عوامل اجرایی جشنواره در کرمان باشیم و امیدوارم همچون سال‌های گذشته بتوانیم میزبان خوبی برای جشنواره چهاردهم باشیم.

گزارش اجرایی آقای مدیرکل و اعلام یک خوشحالی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با اشاره به ویژگی‌های استان در برگزاری سیزده دوره جشنواره موسیقی نواحی تصریح کرد: برگزاری جشنواره در طول بیش از یک دهه باعث اجماع چشمگیر اصحاب موسیقی استان کرمان شده و موجب شده تا حوزه موسیقی نواحی با استقبال بیشتری از سوی مخاطبان مواجه شود. ما در حوزه اجرایی تلاش کردیم تا در این دوره نیز اقداماتی را انجام دهیم که بتوانیم به سهم خودمان میزبان خوبی برای هنرمندان و مخاطبان باشیم. ما طبق برنامه‌ریزی که در پنج دوره اخیر داشتیم، شرایطی را برای انجام هماهنگی‌ها طراحی کردیم که در این چارچوب جلساتی به‌صورت مجازی و فیزیکی در تهران و کرمان برگزار شد. در این شرایط با توجه به حضور آقای حسینی معاون سابق هنری وزارت ارشاد تفاهم نامه‌ای با استانداری کرمان برای برپایی هر چه بهتر جشنواره امضا رسید.

علیزاده درباره نکات برگزاری جشنواره چهاردهم هم گفت: امسال جشنواره موسیقی نواحی ایران در باغ موزه وزیری کرمان برگزار می‌شود و خوشبختانه با مرمتی که در آن انجام گرفته می‌تواند محل مناسبی برای برگزاری رویداد چهاردهم باشد. ما در همین چارچوب تلاش کردیم تا در حوزه اجرایی نیز هماهنگی‌هایی داشته باشیم که در این چارچوب علاوه بر برگزاری جشنواره در بسترهای مجازی برنامه‌هایی را برای پخش این آثار در صدا و سیما داشته باشیم. ما با دوستان در میراث فرهنگی کرمان هم تعاملاتی داشتیم که بر این اساس می‌توان گفت شرایط خوبی برای حوزه اجرایی وجود دارد این در حالی است که شهرداری کرمان و دیگر مجموعه‌های استانی نیز با ما همکاری‌های خوبی داشته‌اند که امیدوارم مورد رضایت مخاطبان قرار گیرد.

وی افزود: بنا داریم در سه شهرستان استان کرمان از جمله شهر بابک، سیرجان و رفسنجان نیز شرایط برگزاری جشنواره را فراهم کنیم که در صورت توافق ستاد کرونا این اتفاق هم صورت می‌پذیرد. ما در عین حال یکسری برنامه‌های دیگری را هم تدارک دیده‌ایم که شرایطی برای برگزاری نکوداشت درگذشتگان موسیقی نواحی کشور، برگزاری نشست‌های خبری، برگزاری نمایشگاه عکس داشته باشیم و امیدوارم با همراهی و همکاری اصحاب رسانه که همراه بودند بتوانیم شاهد جشنواره خوبی باشیم.

محمدرضا علیزاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره فقدان توجه به پژوهش‌های کاربردی از جمله در حوزه‌های مخاطب‌شناسی توضیح داد: برگزاری نشست‌های پژوهشی و آسیب شناسی مخاطب موسیقی نواحی یکی از بحث‌های جدی ماست که در این زمینه امیدوارم برنامه‌ریزی‌هایی صورت گیرد و ما در ستاد جشنواره موسیقی نواحی نیز روی آن توجه خواهیم کرد.

رنگ‌آمیزی در «ایران فرهنگی» با موسیقی نواحی

محمد علی مرآتی دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، هم پس از صحبت‌های علیزاده ضمن ابراز خرسندی از برگزاری دوره چهاردهم موسیقی نواحی ایران توضیح داد: ایران در قالب ایران فرهنگی مولد موسیقی‌های رنگارنگی است که ارتباط بسیار خوبی با موسیقی کلاسیک و دیگر گونه‌های موسیقایی دارد. امسال هم تلاش شده برای اولین بار موضوع «وحدت در کثرت موسیقی اقوام ایران» به عنوان شعار جشنواره انتخاب شده تا این تنوع و رنگارنگی را در ایران فرهنگی اجرا کنیم. از سوی دیگر بحث سنت به عنوان هویت اقوام، بحث «اصالت» به عنوان حامی ماندگار ارزش‌های قوم شناسانه و بحث «غیرایستایی بودن سنت» از جمله محورهای اصلی این دوره از جشنواره هستند. شرایطی که همچنان در حوزه آفرینش موسیقی اقوام وجود دارد و می‌تواند بسیار بیشتر از اینها مورد توجه قرار گیرد.

وی ضمن معرفی دوباره هیات انتخاب چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران بیان کرد: امسال به همت انجمن موسیقی ایران توانستیم سامانه‌ای را پیش‌بینی کنیم که هنرمندان برگزیده موسیقی نواحی را هم در فضای مجازی معرفی کنیم. چرا که این بزرگان شناسنامه و هویت ایران فرهنگی هستند. بنابراین سامانه ما در حد توان مشغول رصد است که تاکنون نزدیک به ۳۰۰ هنرمند در این سامانه ثبت شده‌اند. اما به هر حال اصرار من این است که روند یاد شده حتی بعد از برگزاری جشنواره نیز ادامه پیدا کند.

دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ادامه داد: متاسفانه به دلیل ماجرای کرونا با محدودیت‌هایی به جهت مخاطب مواجه هستیم، شرایطی که در سال جاری هم ادامه پیدا کرده و ما بر اساس برنامه‌ریزی‌هایی که در این زمینه انجام گرفته، آثار شرکت‌کننده را ضبط و بعد از ۲۴ ساعت در پلتفرم‌ها بارگذاری خواهیم کرد. به هر حال سالهاست شاهد برگزاری جشنواره موسیقی نواحی در کرمان به عنوان یک ایران کوچک هستیم و این باعث خرسندی که رویداد چهاردهم در یک منطقه مهم از کشور برگزار می‌شود.

اجراهای جشنواره چهاردهم چند نفره برگزار می‌شود

وی گفت: بنده امسال از چهار گوشه ایران چند پژوهشگر را به عنوان هیات انتخاب جشنواره انتخاب کردم و بر اساس جلسات فشرده‌ای که در تهران داشتیم توانستیم آثاری را انتخاب کنیم که واقعاً بر اساس معیارهای جشنواره است و اگر امسال موسیقیدانی در جشنواره دعوت نشده معیاری برای کیفیت پایین کارشان نیست. آنچه برای ما مهم بوده تلاش برای یک نگاه رنگ‌آمیزی شده مبتنی بر محوریت قومیتی و کلید واژه ایران فرهنگی است که امیدوارم بتواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد. در این چارچوب حدود ۷۰ نفر به جشنواره دعوت شده‌اند تا در رویداد چهاردهم آثارشان را پیش روی مخاطبان قرار دهند. البته روز شنبه اسامی نهایی مشخص می‌شود و ما هنرمندان را معرفی می‌کنیم.

مرآتی با قدردانی از مدیریت دفتر موسیقی وزارت ارشاد و اداره ارشاد استان کرمان افزود: اجرای جشنواره هم مبتنی بر اجراهای سه نفره است چون واقعاً برای ما سلامتی هنرمندان بسیار مهم بود. بنابراین حداکثر ظرفیت سه نفر برای هر اجرا در نظر گرفته شده که هم در برگیرنده تک نوازی و هم گروه نوازی است. این در حالی است که در هر روز ما چهار برنامه داریم که فکر می‌کنم اجراهای متنوعی هم هستند. در عین حال قدردانی از هنرمندان پیشکسوت در مراسم اختتامیه با شکل و شمایل متفاوت هم یکی دیگر از برنامه‌های ماست که قطعاً جای خالی بسیاری از هنرمندان در آن حس می‌شود اما می‌تواند به سهم خود شرایطی را برای قدردانی هنرمندان پیشکسوت این عرصه فراهم کند.

دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در بخش دیگری از این نشست رسانه‌ای درباره کارکرد جشنواره در حمایت از هنرمندان موسیقی نواحی گفت: جشنواره بحث حمایتی ندارد و تلاششان برای تجلی هنر والای موسیقی نواحی است که در حیطه وظایف جشنواره نیست. ما در حوزه‌های پژوهشی هم توجه بسیار زیادی به موضوعات مهم حوزه موسیقی نواحی داریم که حتماً طی روزهای آینده جزییات آن اعلام می‌شود.

مرآتی درباره کاهش حضور بزرگان در ادوار مختلف جشنواره موسیقی نواحی کرمان و پژوهش‌های کاربردی مرتبط با موسیقی نواحی و جشنواره‌ها گفت: ما تابع ستاد کرونا هستیم و طبیعتاً سلامت بزرگان موسیقی نواحی بسیار برای ما مهم است. بنابراین شرایط امسال برگزاری جشنواره به گونه‌ای است که ما در دعوت از آنها با محدویت‌های زیادی مواجه هستیم. از سوی دیگر ما برای این دوره از جشنواره قطعاً از هنرمندان پیشکسوت و نامدار موسیقی نواحی دعوت کردیم که شاید تعدادشان محدود باشد اما قطعاً در حد امکاناتی است که برای ما وجود دارد. در حوزه پژوهش هم مشغول برنامه‌ریزی برای برگزاری نشست‌هایی هستم که قطعاً می‌تواند به صورت کاربردی مورد توجه قرار گیرد.

اقدامات حمایتی انجمن موسیقی ایران از پیشکسوتان موسیقی نواحی

علی نیکنام انزابی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران هم در این جلسه رسانه‌ای هم ضمن قدردانی از حمایت اصحاب رسانه در پوشش رسانه‌ای اخبار مرتبط با جشنواره موسیقی نواحی ایران از دست‌اندرکاران ستاد برگزاری جشنواره در تهران و کرمان قدردانی کرد.

وی درباره نحوه حمایت صندوق اعتباری هنر از پیشکسوتان موسیقی نواحی گفت: ما خیلی از بزرگان در حوزه موسیقی نواحی سعی کردیم به صندوق اعتباری هنر معرفی کنیم از سوی دیگر با راه اندازی سامانه بامک نهایت تلاش خود را انجام می‌دهیم تا در روزهای خوش و ناخوش هنرمندان موسیقی نواحی همراه آنان باشیم.

چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با همکاری دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، انجمن موسیقی ایران و انجمن موسیقی کرمان طی روزهای بیست و نهم مهر تا دوم آبان ماه در شهر کرمان برگزار می‌شود.

کد خبر 5326452

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 6 =