تغییر کاربری اراضی کشاورزی به امنیت غذایی آسیب می رساند

قزوین- معاون دادستان قزوین گفت: تغییر کاربری اراضی کشاورزی باعث کاهش سطح تولیدات کشاورزی و عدم پایداری تولید و آسیب به امنیت غذایی می شود .

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری استان قزوین علی فولیان در بازدید از سازمان امور اراضی استان قزوین ضمن قدردانی از خدمات و تلاش‌های این مجموعه در صیانت از اراضی و پیشگیری از تغییر کاربری‌ها اظهار کرد: تغییر کاربری اراضی، باعث خرد شدن اراضی کشاورزی و کاهش سطح تولیدات محصولات کشاورزی و عدم پایداری تولید و امنیت غذایی را به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اهمیت پیشگیری از وقوع جرم گفت: تشکیل پرونده تغییر کاربری در مراجع قضائی و اجرای حکم آن، علاوه بر تحمیل هزینه بیت المال، تبعات اجتماعی و روانی برای جامعه و شهروندان به همراه دارد.

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین استفاده از ظرفیت قانونی تبصره ۲ ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری زراعی را در کاهش ورودی پرونده‌های مرتبط به دستگاه قضائی مؤثر دانست.

وی اذعان کرد: با توجه به راه اندازی سامانه ۱۳۱ گزارشات مردمی در امور اراضی، ضرورت دارد تخلفات ثبت شده در این سامانه به نحو مستمر مورد پایش و رصد عوامل آن مجموعه قرار گیرد و کارشناسان مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌ها با دقت و سرعت ضمن پیشگیری از ساخت و ساز غیر مجاز، نسبت به اخطار به متخلفان و اعلام جرم در مراجع قضائی اقدام نمایند.

این مقام قضائی با حضور در اداره حفظ کاربری با اشاره به شیوه جدید تغییر غیر قانونی کاربری در قالب اخذ مجوز احداث گلخانه و بهره برداری غیر مرتبط، بر لزوم احصاء آمار مجوزهای صادره تحت عنوان گلخانه و بررسی میدانی و صحت سنجی موضوع و اعلام جرم به مراجع قضائی تاکید و خاطرنشان کرد: کارشناسان اداره حفظ کاربری و یکپارچگی امور اراضی ضمن بررسی مجوزهای تغییر کاربری نسبت به احصاء ناقضین تعهدات کاربری، اقدام قانونی معمول دارند.

فولیان در نشست با رئیس و معاونین امور اراضی گفت: پیشگیری از تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها باید در اولویت کاری سازمان باشد و احکام قطعی صادره از مراجع قضائی باید سریعاً اجرا شود و همچنین انتظار می‌رود در حوزه‌های مهمی مانند واگذاری‌ها، رفع تداخلات، کاداستر اراضی کشاورزی، صدور مجوز تغییر کاربری مر قانون رعایت گردد تا در جهت پیشگیری از وقوع جرم گامی مؤثر برداشته شود و از تشکیل پرونده جدید در مراجع قضائی جلوگیری گردد.

وی با اشاره به آمار موجود در حوزه ساخت و سازهای غیر مجاز و تغییر کاربری‌ها به نقش مهم اجرای کامل سامانه " مدیریت پنجره واحد زمین "در پیشگیری از وقوع مفاسد حوزه اراضی و املاک کشور جلوگیری از جعل استعلامات و مجوزها ارتقا مدیریت منابع حوزه اراضی و املاک اشاره کرد.

در پایان این بازدید فولیان ضمن اعلام حمایت و پشتیبانی دستگاه قضائی از اقدامات پیشگیرانه امور اراضی در تحقق اهداف آن مجموعه، نسبت به تشکیل کمیته تخصصی پیشگیری از تغییر کاربری، حفاظت از اراضی زراعی و موارد مبتلا به در حوزه زمین ذیل کارگروه نظارت و پیگیری حقوق عامه استان تاکید کرد.

کد خبر 5364455

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 7 =