تحریم‌های غیرقانونی کشورها، منجر به ناامنی غذایی می‌شود

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: اقدامات قهری یکجانبه باعث ناامنی غذایی می‌شود و برخی کشورها از این اقدامات غیرقانونی به عنوان سلاحی برای گرسنگی دادن به جمعیت کشورهای تحت تحریم استفاده می‌کنند.

‌به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نشست عالی‌رتبه شورای امنیت در موضوع امنیت غذایی و مخاصمات گفت: ناامنی غذایی، تغییرات آب و هوایی، همه‌گیری کووید ۱۹ و اثرات منفی مخاصمات بین‌المللی مختلف، همگی بر بسیاری از کشورها از جمله ایران که بیش از چهار دهه از تحریم‌های آمریکا رنج می‌برد، تأثیر گذاشته است. علاوه بر این، میزبانی چندین میلیون آواره از افغانستان بر اقتصاد ایران از جمله تامین مواد غذایی فشار وارد کرده است.

وی تصریح کرد: سازمان ملل متحد، جامعه بین‌المللی و کمک‌کنندگان بین‌المللی موظفند به تعهدات خود عمل کرده و کمک‌های فنی و مالی مورد نیاز را به اتباع خارجی مستقر در ایران ارائه دهند.

سفیر ایران در این نشست تاکید کرد: ناامنی غذایی و مخاصمه به طور جدایی ناپذیری با هم مرتبط هستند و مخاصمات علت اصلی ناامنی غذایی است. اختلال در زنجیره تامین، آوارگی مردم، افزایش فشار بر منابع طبیعی و اقتصادی، و کاهش تاب‌آوری جمعیت آسیب‌دیده و سیستم غذایی، همگی از اثرات بلندمدت مخاصمات هستند.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل با اشاره به گزارش جهانی بحران‌های غذایی در سال ۲۰۲۲ گفت: سطح جهانی گرسنگی همچنان با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است و ناامنی غذایی حاد طی شش سال گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است. بر اساس آمارهای جهانی، در سال ۲۰۲۱، نزدیک به ۱۹۳ میلیون نفر در ۵۳ کشور به شدت دچار ناامن غذایی بودند و به کمک فوری نیاز داشتند.

تخت روانچی افزود: این وضعیت شامل نزدیک به ۴۰ میلیون نفر در ۳۶ کشور می‌شود که در شرایط اضطراری یا بدتر بودند. بر اساس همین گزارشات، مخاصمات همچنان عامل اصلی ناامنی غذایی برای ۱۳۹ میلیون نفر در ۲۴ کشور جهان است که در سال ۲۰۲۱ با بحران یا بدتر شدن شرایط مواجه شده‌اند. این ارقام حاکی از وخامت و تشدید وضعیت بشردوستانه در سراسر جهان است.

سفیر ایران در سازمان ملل گفت: تمام جهان تحت تأثیر کمبود مواد غذایی قرار گرفته است، با این حال، شکی نیست که آفریقا از ناامنی غذایی بیشتر رنج می‌برد.

ایران با سازمان‌های بین‌المللی برای رسیدگی به وضعیت خاص امنیت غذایی افغانستان همکاری می‌کند

نماینده ایران در سازمان ملل در ادامه به وضعیت کشورهای منطقه‌ای درگیر بحران غذایی از جمله افغانستان، یمن، سوریه و فلسطین اشاره کرد و گفت: در افغانستان، ۲۲ میلیون نفر از امنیت غذایی رنج می‌برند و به کمک نیاز مبرم دارند. ایران با سازمان‌های بین‌المللی برای رسیدگی به وضعیت خاص امنیت غذایی افغانستان همکاری می‌کند. در شرایط چالش برانگیز کنونی، انتظار می‌رود که جامعه جهانی به مردم افغانستان در غلبه بر مشکلات کمک کند.

وی ادامه داد: در اوایل سال ۲۰۲۲، ناامنی غذایی حاد در یمن با افزایش ۸ درصدی در تعداد افراد بحران زده نسبت به اوایل سال ۲۰۲۱، بدتر شد. وضعیت بشردوستانه در فلسطین نیز به همان اندازه مهم است که به دلیل دهه‌ها اشغال و سیاست‌های آپارتاید رژیم اسرائیل بدتر شده است. محاصره غیرقانونی غزه که حق مردم فلسطین را در مورد غذا به شدت محدود می‌کند، باید هر چه سریع‌تر برداشته شود.

تخت روانچی درباره سوریه اظهار کرد: ادامه اشغال، تروریسم و تحریم‌های یکجانبه، میلیون‌ها نفر در این کشور را آواره کرده، معیشت مردم را نابود کرده، تجارت و تامین مواد غذایی و کشاورزی را مختل کرده، زیرساخت‌ها آسیب دیده و دسترسی به منابع حیاتی را محدود کرده است.

سفیر ایران در سازمان ملل با اشاره به اثر تحریم‌ها بر ناامنی غذایی، عنوان کرد: اقدامات قهری یک جانبه حقوق اساسی بشر از جمله حق دسترسی غذا را نقض می‌کند و منجر به ناامنی غذایی می‌شود. متأسفانه، برخی کشورها همچنان از این اقدامات غیرقانونی که بر اساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه ممنوع است، به عنوان سلاحی برای گرسنگی دادن به جمعیت کشورهای تحت تحریم استفاده می‌کنند.

وی افزود: ما معتقدیم که فرآیندهای تامین مواد غذایی و زنجیره غذایی نباید به هیچ وجه، حتی در زمان درگیری‌های مسلحانه، مختل شود. در این زمینه، پایبندی کامل به حقوق بین‌الملل، به ویژه کنوانسیون ۱۹۴۹ ژنو، ضروری است. علاوه بر این، تحریم‌های سازمان ملل نباید به گونه‌ای اعمال شود که امنیت غذایی جهانی را به خطر بیندازد.

تخت روانچی بیان کرد: همه طرف‌های منازعه باید به کادر پزشکی و بشردوستانه احترام و از آنها محافظت کنند و هنگام ارائه کمک‌های بشردوستانه، اصول انسانیت، بی طرفی و استقلال نیز باید رعایت شود.

نماینده کشورمان در سازمان ملل در پایان تاکید کرد: ما از تلاش‌ها و رهبری سازمان ملل در رسیدگی به مشکلات مربوط به ناامنی غذایی حمایت می‌کنیم و آماده کمک به این تلاش‌ها هستیم.

اقدامات قهری یک جانبه منجر به ناامنی غذایی می‌شود و برخی کشورها همچنان از این اقدامات غیرقانونی به عنوان سلاحی برای گرسنگی دادن به جمعیت کشورهای تحت تحریم استفاده می‌کنند.

کد خبر 5494509

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 11 =