صرفه جویی نکردن مساوی با قطعی آب همدان در تابستان

همدان- استاندار همدان با بیان اینکه در تابستان امسال اگر صرفه جویی نکنیم با قطعی آب مواجه هستیم، گفت: چند ماه سخت را پیش رو داریم که اگر در مصرف آب صرفه‌جویی نشود با قطعی آب مواجه خواهیم شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا قاسمی‌فرزاد یکشنبه در شصت‌ودومین شورای حفاظت از منابع آب‌ها، تأسیسات و مجاری آبی استان همدان، گفت: ما در یک تنش آبی بسیار شدید قرار داریم و باید مردم، همراهی لازم را در بخش کشاورزی و آب شرب داشته باشند.

وی با بیان اینکه نزولات آسمانی و ذخایر آبی به شدت در حال کاهش است، گفت: در تابستان امسال اگر صرفه جویی نکنیم با قطعی آب مواجه هستیم.

استاندار همدان خاطرنشان کرد: در حوزه سرزمینی خودمان منابع قابل اتکایی نداریم، و به این دلیل مجبور شدیم انتقال آب از سد تالوار را انجام دهیم.

این مسئول با تصریح بر اینکه پروژه انتقال آب از سد تالوار به همدان، در ۱۷ سال گذشته ۶۰ درصد پیشرفت داشته و شرکت آبفا و آب‌منطقه‌ای شبانه‌روز در حال تلاش هستند، افزود: ۴۰ درصد باقیمانده انتقال آب از سد تالوار به همدان ابعاد فنی پیچیده دارد و همکاران ما در حال تلاش‌اند تا اقدامات لازم در حوزه حفاری، لوله‌گذاری و نصب پمپ‌ها را انجام دهند.

قاسمی فرزاد تصریح کرد: عدم توجه به تأمین آب شرب پایدار برای شهر همدان باعث شده میزان استفاده از منابع زیرزمینی افزایش پیدا کند و منابع استان را در خطر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم به طور جدی عزمش را جزم کرده که مسئله آب شهر همدان مورد رسیدگی قرار گیرد، گفت: اقدامات فنی غیرقابل پیش‌بینی بوده و ممکن است با موانعی مواجه شود.

استاندار همدان تاکید کرد: پس از انتقال آب تالوار، باید به فکر تأمین منابع پایدارتری باشیم؛ چون اگر مصرف آب را مدیریت نکنیم با مشکل مواجه می‌شویم.

قاسمی فرزاد با تصریح بر اینکه انتظار داریم بخش آموزش و ترویج جهاد کشاورزی، با انجام اقدامات لازم از کشت گیاهان پرآب‌بر جلوگیری کند، یادآور شد: چند ماه سخت را پیش رو داریم که اگر در مصرف آب صرفه‌جویی نشود با قطعی آب مواجه خواهیم شد؛ چون منابع ما محدود است.

کد خبر 5496514

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =